طرح « پابند الکترونیکی»در مازندران اجرا شد/وجود ۱۷۳ زندانی مهریه

ساری - رئیس کل دادگستری مازندران گفت: برای اولین بار در سطح استان، طرح پابند الکترونیک برای نظارت الکترونیکی بر زندانیان در حال تحمل حبس در مازندران به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام صادق اکبری در جلسه کارگروه اجرای دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان مازندران، با اشاره به اجرای طرح پابند الکترونیک در شهرستان نکا افزود: افراد مجرم که برای نخستین بار زندانی می‌شوند با استفاده از این طرح در خارج از زندان و جایی که دادگاه تعیین می‌کند حضور پیدا می کنند تا در جامعه و کنار خانواده خود باشند اما محدودیت‌هایی نیز برای آن ها مشخص می‌شود.

رئیس شورای قضایی استان مازندران خاطرنشان کرد: جدا کردن فردی که به هر دلیل خطایی از او سر زده از خانواده، آسیب‌های مختلفی برای فرد، خانواده و جامعه در پی خواهد داشت که اگر فرد زندانی تحت کنترل سامانه‌های الکترونیکی قرار گیرد ضمن جلوگیری از خطای مجدد، می‌توانند به زندگی خود ادامه دهد.

حجت الاسلام اکبری در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه قضات استان استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس را طبق دستورالعمل و در موارد امکان پذیر مد نظر ویژه قرار دهند، افزود: مازندران ظرفیت بسیار خوبی در مجازات‌های جایگزین حبس دارد که می‌توان طبق آیین نامه موجود از این ظرفیت در کارهای عام المنفعه از قبیل خدمات بهره گرفت.

عالی ترین مقام قضایی استان مازندران همچنین اظهار کرد: طی ۶ ماه گذشته بیش از ۷۸ هزار دادنامه مشتمل بر محکومیت کیفری در شعب دادگستری استان ثبت شده که سه هزار و ۲۸۹ مورد از این تعداد مجازات های جایگزین حبس بوده است.

حجت الاسلام اکبری ادامه داد: از اول تیرماه امسال تا پایان شهریورماه نیز بیش از ۳۴ هزار رای محکومیت کیفری در دادگاه های کیفری استان مازندران صادر شده که ۱۱.۸ درصد از این رقم معادل سه هزار و ۸۰۸ رای، جزو آرای جایگزین حبس و تعلیق بوده است.

وی با بیان این مطلب که مشکلات و مسائل زندانیان باید به عنوان یک موضوع اصلی، مهم و جدی مورد پیگیری و رسیدگی قرار گیرد، افزود: تمامی بندهای دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری باید با دقت کامل در این راستا اجرایی شده و با برنامه ریزی مدون و تعیین زمان، منجر به نتیجه شود.

رئیس کل دادگستری استان مازندران خاطرنشان کرد: قضاتی که در چارچوب دستورالعمل ابلاغی، بیشترین آرای جایگزین حبس را در موارد امکان پذیر، صادر کرده اند مورد تشویق قرار خواهند گرفت.

حجت الاسلام اکبری در خاتمه از کاهش آمار زندانیان استان مازندران نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: آمار محکومین صرفاً مهریه نیز نسبت به سال قبل بیش از ۲۶ درصد کمتر شده و در حال حاضر ۱۷۳ زندانی مهریه در زندان های مازندران محبوس هستند.

کد خبر 4744404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =