رفسنجان پربارترین شهر پسته ایران در سال آینده است

رفسنجان - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: رفسنجان پربارترین شهر پسته ایران در سال آینده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین رضایی ظهر شنبه در شورای حفاظت منابع آب شهرستان رفسنجان اظهار داشت: پیش بینی ها این است که امسال از ۱۷ آبان سرمای زیر صفر شروع شود، وضعیت درختان هم خوب است برگ هم دارند. تاریخ پیشنهادی را اگر نیمه آبان بگذاریم بهترین زمان است.

وی افزود: شرایط خاصی داریم دو سال محصول نبوده و یک هزار میلیارد تومان بدهی معوق کشاورزان به بانک‌هاست اما سال آینده سال محصول است و قرار است چهارهزار میلیارد تومان درآمد پسته وارد شهرستان شود که باید مدنظر قرار گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان با بیان اینکه باید زمان را مشروط به بارندگی‌ها کنیم، عنوان کرد: پیش‌بینی‌های خوبی شده که بیشترین بارندگی امسال در ریسه شهربابک باشد، سال گذشته رابر بیشترین بارندگی را داشت. ریسه در حوزه آبریز ما قرار دارد که اگر بارندگی خوبی شد یک مدت ۱۵ روز دیگر هم کشاورزان می‌توانند خاموشی را ادامه دهند.

رضایی افزود: وضعیت فعلی درختان به گونه‌ای است که رشد ریشه ادامه دارد و نباید بگذاریم متوقف شود کشور رقیب ما ۱۲ هزار مترمکعب آبیاری در فصل رشد ریشه دارد که ما یک چهارم این میزان را انجام می‌دهیم.

وی گفت: در سال جاری رقم دهن بست ۴۴ درصد است که تا ۱۰ روز آینده آمار به‌روزتر می‌شود همچنین پوکی ۳۰ درصد است که جاهایی که آبیاری قطره‌ای بوده مانند نرم هر سال بوده که دهن بست کمی در حدود ۱۰ درصد داشتند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان در ادامه رفسنجان پربارترین شهر پسته ایران در سال آینده دانست و بیان کرد: سال آینده در استان خراسان پسته نیست استان‌های همجوار و شهرهای استان هم محصول ندارند و تنها شهرستانی که باید محصول خود را حفظ کند رفسنجان است ضمن اینکه در استان جای دیگری جز رفسنجان و مقداری راور پسته نیست.

رضایی ابراز کرد: ۳۷۴ حلقه چاه زیر دبی چاه آب می‌کشند که از عدالت اجتماعی به دور است که همه مناطق یک مدت و همزمان خاموش شوند کبوترخان وضعیت آب خوبی دارد خاموشی در این منطقه اثر خوبی دارد.

وی پیشنهاد داد: یک ماه از ۱۷ آبان تا ۱۵ آذر خاموشی کمترین خسارت را متوجه درختان می‌کند.

کد خبر 4744640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =