تنها سد استان یزد در انتظار تزریق بودجه/تلاش برای جذب سرمایه‌گذار

یزدـ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به اینکه تنها سد استان یزد در انتظار تزریق بودجه است، گفت: سد خوانسار در هرات بیش از ۹۰ درصد پیشرفت دارد و با تزریق اعتبار لازم آبگیری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی جوادیان زاده، بعدازظهر شنبه در نشستی خبری با اشاره به اینکه استان یزد تنها یک سد دارد که این سد نیز در هرات شهرستان خاتم احداث شده است، اظهار داشت: این سد در حال حاضر از پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی برخوردار است و از آنجا که این پروژه همواره درگیر کمبود منابع مالی بوده، تاکنون تکمیل آن میسر نشده است.

وی عنوان کرد: با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در استان یزد، این مسئله مطرح و مقرر شد تا پایان سال ۶۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز این طرح به آن تزریق شود که در این صورت با تکمیل آن تا پایان سال شاهد آبگیری تنها سد استان یزد خواهیم بود.

جوادیان زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی بیان کرد: در قالب این طرح، خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی از سال ۹۵ به اجرا درآمد که با اجرای آن در سال ۹۵ بالغ بر ۴۰ میلیون مترمکعب، در سال ۹۶ بالغ بر ۷۵ میلیون مترمکعب و در سال ۹۷ بیش از ۸۵ میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد یادآور شد: در کنار اجرای این طرحها، اصلاح الگوی مصرف و فرهنگ سازی در زمینه مصرف آب را نیز در دستور کار داریم اما تا راهکار و الگوی مناسب به مصرف کننده معرفی نکنیم، برای او تنها ایجاد نگرانی کرده ایم بنابراین تلاش ما، شناسایی الگوهای مناسب و معرفی آنها به مصرف کنندگان است.

وی در مورد وضعیت بارش‌های استان یزد نیز اظهار داشت: در سال آبی گذشته که از ابتدای مهرماه ۹۷ آغاز و تا پایان شهریورماه ۹۸ ادامه داشت، میزان بارندگی در استان یزد ۱۲۰ میلی‌متر بود که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۷۰ میلی‌متر و متوسط دوره آماری آن ۹۲ میلی‌متر بوده است.

جوادیان زاده عنوان کرد: بارندگی سال آبی گذشته نسبت به سال قبل از آن ۷۲  درصد و نسبت به دوره آماری ۳۰ درصد رشد داشته و این در حالی است که متوسط بارش در کشور در سال آبی گذشته ۳۳۷ میلی‌متر بوده است.

وی افزود: بارندگی های استان یزد در مقایسه بارش‌های قبل خود استان خوب بوده اما در مقایسه با کشور وضعیت مناسبی نداریم ضمن اینکه تداوم خشکسالی ها بیشتر از ترسالی‌ها بنابراین این بارش‌ها نتوانسته خشکسالی های سالهای گذشته را جبران کند.

جوادیان زاده در مورد جبران کسری سفره های آب زیرزمینی بیان کرد: از دی ۹۶ تا خرداد ۹۷، میزان کسری مخازن یزد منفی ۱۳۹ میلیون مترمکعب بوده که این میزان از دی ماه ۹۷ تا خرداد ۹۸ به منفی ۹۸ میلیون مترمکعب رسیده به این معنا که کسری مخازن استان یزد ۳۰ درصد کاهش یافته و وضعیت نسبت به گذشته بهبود یافته است.

جوادیان زاده در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوال مهر در مورد همکاری آب منطقه ای با صنایع برای ادامه حیات خود و جذب سرمایه گذاری های جدید بیان کرد: تلاش ما این است که به رغم کم آبی‌های استان، بحث آب صنایع را مدیریت کنیم و سرمایه گذار را به دلیل نبود آب فراری ندهیم و اخیرا نیز سرمایه گذاری نداشته ایم که به دلیل نبود آب از سرمایه گذاری منصرف شده باشد.

وی تاکید کرد: در عین حال تاکید ما حرکت به سمت استقرار صنایع کم آبخواه است و صنایعی هم که آب بر هستند و حضور آنها در استان الزامی است، باید از آب پروژه هایی نظیر پروژه آبرسانی خلیج فارس و دریای عمان بهره مند شوند.

کد خبر 4744726

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =