مددجویان کانون های اصلاح و تربیت قربانی خطاهای دیگران هستند

کرمان - رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: افرادی مانند مددجویان کانون های اصلاح و تربیت قربانی خطاهای دیگران هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، یدالله موحد عصر شنبه به مناسبت روز کودک و نوجوان با بیان این که مددجویان کانون های اصلاح و تربیت قربانی خطاهای دیگران هستند، بیان داشت: بازسازی شخصیت آسیب دیده مددجویان از اولویت های کانون اصلاح و تربیت است.

وی افزود: هنر جامعه محوری و زندگی اجتماعی باید در کانون های اصلاح و تربیت در بین مددجویان نهادینه شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: افرادی که در کانون‌های اصلاح و تربیت قرار دارند باید مهارت های ارتباط اجتماعی را فراگرفته و با مفهوم گذشت، ایثار و فداکاری آشنا و فرد مفید و موثری برای جامعه شوند. 

 موحد تصریح کرد: از اولویت‌های کانون‌های اصلاح و تربیت بازسازی شخصیت آسیب دیده مددجویان است لذا نگاه‌ها باید به این مراکز تغییر کند.

وی افزود: به دلیل این که انگیزه های شرافتمند و نگاه های خیرخواهانه زنده و پاینده هنوز در جامعه وجود دارد خوشحال هستم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: نوجوانانی که دچار آسیب شده و به هر دلیلی در این مکان حضور دارند، قربانی تصمیمات اشتباه جامعه و بزرگترهای خود شده اند لذا اگر نوجوانی قانون ستیز و معارض قانون می شود نباید تردید کرد که این کار ریشه در رفتارها، گفتارها و اقدامات بزرگترهای آنها دارد و در حقیقت شرایط آنها معلول اشتباهات دیگران است. 

 موحد گفت: در بسیاری از موارد بزرگترهایی که این افراد با آنها در ارتباطند الگوی نامناسبی برای آنها هستند و زمینه خطا و اشتباه در نوجوانان را فراهم می کنند.

وی یادآور شد: افرادی مانند مددجویان کانون های اصلاح و تربیت قربانی خطاهای دیگران هستند.

موحد افزود: ما این مطلب را که برخی افراد اصلاح پذیر و قابل اصلاح نیستند را قبول نداریم زیرا فردی که با نهاد پاک به دنیا می آید و با فطرت الهی رشد کرده و بزرگ می شود و امروز در سنین نوجوانی و جوانی قرار دارد، معصوم و پاک است و فردا بزرگ و مسئول است.

وی افزود: اگر نوجوانی به خطا رفت باید با این نگاه به موضوع توجه کرد که کسی که باید این فرد را هدایت می کرده خطا کرده است لذا اگر بچه ای از کانون خارج شد اما مهارت های لازم برای ساختن یک زندگی اجتماعی و فردی مناسب را نداشت باید در هنر و کار خود و اثربخشی اقدامات تردید کرد که چرا نتوانستیم در مدت زمانی که این فرد در کانون بوده است او را به شرایط مطلوب برگردانیم زیرا کانون اصلاح و تربیت در حقیقت یک مجتمع آموزشی است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: لازم است مددجویان کانون اصلاح و تربیت با همکاری سازمان های مرتبط تمرین و آموزش داشته باشند تا بتوانند پس از آزادی به خودکفایی در حوزه اقتصادی برسند.

وی تصریح کرد: یکی از نقایص اصلی نظام آموزشی این است که فنون و مبانی اساسی و مهارت های زندگی به افراد آموزش داده نمی شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: آموزش مبانی مدارای اجتماعی و گذشت اجتماعی باید در سرفصل اقدامات اصلاحی، آموزشی و فرهنگی قرار گیرند، لذا نگاه مدیران و مددکاران کانون اصلاح و تربیت نیاز به بازنگری دارد تا مهارت هایی در کانون اصلاح و تربیت به افراد ارائه شود تا در جامعه بتواند زندگی شرافتمندانه ای را برای خود بسازند.

موحدگفت: قضات در اقدامات قضائی خود باید نگاه کاملا متفاوتی به نوجوانان و بانوانی که گفتار آسیب شده اند؛ داشته باشند، لذا باید در چارچوب قوانین از تحمیل مجازات های افراد بزرگسال نسبت به نوجوانان و بانوان اجتناب کنند و در این رابطه باید از ظرفیت های پیش بینی شده در مجازات های جایگزین استفاده کنند.

رئیس شورای قضائی استان کرمان تاکید کرد: کانون اصلاح و تربیت پایان کار نیست و می تواند سرآغاز خوبی برای آینده درخشان مددجویان باشد.

کد خبر 4744758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =