پدیده فرونشست زمین یکی از معضلات مهم استان اصفهان است

اصفهان-مدیرحفاظتی شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: پدیده فرونشست زمین یکی ازمعضلات مهم استان است و عامل اصلی آن برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و خارج از توان آبخوانها در ۳ دهه گذشته است.

سید مهدی میرباقری در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی یکی از مهمترین عوامل ایجاد فرونشست سطح زمین در دهه های اخیر است، اظهارداشت: نشست زمین باعث ایجاد شکاف های عمیق در سطح زمین، کج شدن لوله های چاه، خرابی ساختمان ها و لوله زایی چاه ها می شود.

وی افزود: پدیده فرونشست زمین در دشت های مهیار، کاشان، اصفهان، برخوار، اردستان، دامنه داران و فلاورجان مشاهده شده و در آینده نزدیک یکی از معضلات عمده استان اصفهان خواهد بود.

مدیر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه عامل فرونشست در دشت های اصفهان برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و خارج از توان آبخوان در سه دهه گذشته است، تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد آبهای زیرزمینی در استان اصفهان در بخش کشاورزی مصرف شده است.

دشت مهیار، نجف آباد، دامنه و برخوار  بیشترین فرونشست زمین را داشته است

وی اضافه کرد: دشت مهیار، نجف آباد، دامنه و برخوار بیشترین میزان فرونشست زمین را در استان اصفهان داشته اند.

میرباقری با اشاره به اینکه محدوده تحت تاثیر فرونشست در دشت اصفهان-برخوار سه هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع است که بیشترین مقدار فرونشست سالانه تا ۱۸ سانتیمتر در سال را به خود اختصاص داده است، ابراز داشت: مساحت محدوده تحت تاثیر فرونشست با نرخ سالانه بیش از ۱۰ سانتیمتر حدود ۲۵ کیلومتر مربع است که تاسیسات مهمی از جمله راه آهن اصفهان-یزد به طول ۹۸ کیلومتر و فرودگاه شهید بهشتی اصفهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با بیان اینکه فرودگاه شهید بهشتی اصفهان در محدوده فرونشست ۴ الی ۵ سانتیمتر در سال قرار دارد، تصریح کرد: جمعیت متاثر از فرونشست اصفهان با نرخ بیش از ۱۰ سانتیمتر بالغ بر سه هزار و ۱۶۰ نفر است.

کد خبر 4745218

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =