شهر یاسوج رنگ به رخسار می گیرد/ آغاز جشنواره ملی دیوارنگاری

یاسوج- در روزهای پایانی اولین ماه از فصل پاییز، دیواره های شهر نقره ای یاسوج رنگ به رخسار گرفته و با تحقق فاز عملیاتی جشنواره دیوار نگاری، چهره شهر به دست هنرمندان دگرگون خواهد شد.

خبرگزاری مهر-گروه استان ها، پژمان امیدی: با نگاهی به معماری شهرهای مختلف می توان کدهای تاریخی، نگرشی و زیبایی شناسی را در کالبد این مناطق جستجو کرد.

فارغ از بافت های قدیمی مناطق، مبلمان شهری نوین  و جلوه های بصری شهرها نقش بسزایی در زیباسازی، هارمونی و بدنه یک شهر مطلوب به لحاظ زیبایی شناختی دارند.

 کهگیلویه و بویراحمد، سرزمینی در زاگرس مرکزی با طبیعتی چهارفصل است. این استان با بیش از ۸۰۰ هزار نفر جمعیت، شهر یاسوج را به عنوان پیشانی و مرکز خود معرفی می کند. شهری با زیبایی های بسیار در حوزه مناظر طبیعی و بکر که جای خالی مبلمان شهری و زیباسازی را حلقه مفقوده ای در خود می بیند.

عدم مدیریت صحیح  مبلمان شناسی در ساخت و سازهای این شهر، رشد ناهمگونی با بی توجهی به عنصر زیبایی شناختی را رقم زده است.

اما این روزها، شهر یاسوج با یک چالش شیرین جدید بصری روبه رو شده و اولین جشنواره ملی دیوارنگاری در مرکز استان آغاز به کار کرده تا برچسب شهر نقره ای را از بطن این منطقه پر ظرفیت رهایی بخشیده و رنگ و لعابی به دیواره های سراسر تبلیغ گرفته شهر بدهد.

این حرکت می تواند آغاز یک تحول در حوزه زیباسازی شهری باشد تا از قبل آن بستری شادابا و پر طراوت برا زندگی شهروندانش مهیا شود.

ارسال ۳۷۹ اثر به دبیرخانه جشنواره

شهردار یاسوج با اشاره به اینکه با دو ماه کار مداوم و برگزاری ۴۰ جلسه تخصصی، اولین جشنواره ملی دیوار نگاری شهر یاسوج آغاز به کار کرده است، گفت: در این جشنواره ۸۸ هنرمند از ۱۳ استان کشور ۳۷۹ اثر را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند.

نستهن مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: ۲۹ طرح در این جشنواره پذیرفته شد و با حضور دو پیشکسوت این عرصه، ۳۱ اثر بر روی دیواره های شهر اجرایی خواهد شد.

مقدم تصریح کرد: در قالب این طرح ۲۰۰۰ متر مربع از دیواره های شهر نقاشی خواهد شد.

مقدم با بیان اینکه این جشنواره برای اولین بار در چنین سطحی در جنوب کشور برگزار می شود، اظهار کرد: نقش چنین اقداماتی در ارتقای سیما و منظر شهری محسوس بوده و تغییر در روحیه شهروندان نیز می تواند از خروجی های آن باشد.

شهردار یاسوج با تاکید بر حفظ این تولیدات، بیان کرد: شهرداری یاسوج برای صیانت از این آثار از هیچ کوششی دریغ نکرده و نقش شهروندان نیز در نگهداری آثار محسوس است.

وی افزود: باور ما بر این بوده که شهر خوب را شهروند خوب می سازد.

مقدم خاطرنشان کرد: این جشنواره از بیستم مهرماه به مدت ۵ روز با پوشش مناطق هدف اجرایی می شود.

عنصر اصلی هر شهر، شهروندان آن شهر هستند

در ادامه رئیس حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد و مشاور هنری جشنواره ملی دیوارنگاری گفت: یک شهر تنها متشکل از ساختمانهای بلند، بلوارها، خیابانها و پیاده روها نیست، بلکه نیازمند فضاهایی است که منجر به رشد و توسعه انسانهای ساکن در آن زیستگاه شود.  

شریف اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: عنصر اصلی هر شهر، شهروندان آن شهر هستند و شهری می تواند زیستگاهی امن و مطلوب برای ساکنانش باشد که نیازهای مادی، معنوی و روحی و روانی شهروندانش را بشناسد و به آن پاسخ بدهد.

وی ابراز داشت: امروز شهرهای جهان برای توسعه و رفاه شهروندان خود و جذب گردشگران در راستای رشد اقتصادی و اجتماعی در حال رقابت با یکدیگرند و بسیاری از شهرها در دنیا هستند که به تنهایی نرخ رشد اقتصادیشان بسیار بالاتر از خیلی از کشورهای جهان است.

ضرورت زیبایی شناختی و هویت بخشی شهری

رئیس حوزه هنری استان گفت: زیبایی شناختی و هویت بخشی یکی از مولفه های معماران شهری از گذشته تاکنون بوده و شهرهای جهان از اعصار گذشته تاکنون به دنبال تولید این زیبایی ها در اشکال مختلف بوده و هستند. چرا که زیبایی موجب چشم نوازی محیط شهری شده و در کنار عوامل دیگر، محیطی دلپذیر و فضای مناسب جهت زندگی شهری را فراهم می سازد.  

اسلامی بیان کرد: زیبایی و طراوت شهر حق طبیعی هر شهروندی است که بخشی از وظیفه این ایجاد طراوت و زیبایی بر عهده شهروندان و بخشی بر عهده متولیان شهر است.

جلوگیری از فرصت ظهور ناهنجاری ها

وی افزود: شهری با محیطی زیبا و شاداب و با طراوت قطعا شهروندانی شاداب و با نشاط خواهد داشت و در این شهر آسیبها، معضلات و ناهنجاریها فرصت ظهور و بروز پیدا نخواهند کرد.

اسلامی خاطرنشان کرد: شهر یاسوج، شهری جوان است و نوع زندگی ساکنین کنونی آن پیش از شهر شدن این منطقه، زندگی عشایری و روستایی بوده است. براین اساس، پروسه شهری شدن و مدنیت در این شهر خیلی سریع روی داد و این شتاب موجب شد در این پروسه نیازهای ثانویه شهروندان از جمله نیازهای روانی و اجتماعی و خودشکوفایی کمتر دیده شود.

اسلامی تصریح کرد: به نظر می رسد در دهه ششم عمر شهر یاسوج باید به دنبال ایجاد زیرساختها و بسترهایی برای پاسخ به این نیازها باشیم تا فرصت و بستری برای رشد و تعالی شهروندان این شهر در زمینه های مختلف مهیا شود.

وی عنوان کرد: ایجاد فرهنگسراها، خانه های هنر، سینماها، تئاتر، فضاهای دینی، فضاهای ورزشی و آموزشی هر کدام می تواند زمینه ساز رشد روحی و معنوی شهروندان این شهر باشد.

شهر یاسوج از ناهنجاری بصری رنج می برد

رئیس حوزه هنری استان گفت: یاسوج اگر چه در یکی از چشم نوازترین کوهپایه های زاگرس بنا نهاده شده و نمایشگاهی از زیبایی های خدادادی است، اما در درون شهر از ناهنجاریهای بصری رنج می برد و کاهش تضاد برون با درون شهر نیازمند ارتقای جلوه های بصری با خلاقیتهای هنری هنرمندان است.

اسلامی گفت: جشنواره ملی دیوارنگاری می تواند یک گام اولیه برای رشد عناصر شاداب بخشی و نشاط آفرینی در شهر یاسوج باشد و توجه شهردار محترم و شهرداری یاسوج به این مهم جای تقدیر دارد و امیدوارم در سایر مولفه های مبلمان شهری نیز شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.  

وی اظهار کرد: استفاده از ظرفیت هنرمندان استان و کشور برای زیباسازی شهر یاسوج حرکتی اثربخش و بدیع در این شهر است که استمرار آن در همه بخشها می تواند بسیاری از خلاها را برطرف نماید.

اسلامی گفت: اگرچه همه، چه شهروندان و چه مسئولین در مقابل زیبایی و طراوت و شادابی شهرمان مسئولیم و همانطور که ما نسبت به خانه مان این حساسیت را داریم، باید نسبت به زیبایی شهرمان نیز حساس باشیم و از زشتی ها بکاهیم و بر زیبایی بیفزاییم.

به گزارش خبرنگار مهر، در روزهایی که دیواره های تبلیغ گرفته شهر دستان هنرمندان را بر قالب خود حس می کنند، فرصتی است که با خلق دیوارنگاری های زیبا، رخساره شهر نقره ای که کالبد دیواره های ایزوگامیش گاها در ذوق می زند، مرهم و حرکتی مثبت بر پیکره پایتخت طبیعت ایران باشد.

کد خبر 4745219

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =