رشد نیروهای بومی پزشکی در مناطق حاشیه شهر

مشهد - معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به ظرفیت مناطق محروم در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، پیش‌بینی می‌شود که تا چهار سال آینده نیروها در این مناطق، از نیروهای بومی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اعتضاد رضوی ظهر امروز در نشست خبری سهمیه‌های پذیرش کنکور برای تحصیل در رشته‌های حوزه سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار کرد: اهداف ما باید در جهت منافع ملی باشد، به فرموده رهبری کشور توانایی جهش بزرگی را دارد.

وی افزود: از ۸۵۰ هزار شرکت کننده در کنکور سراسری، ۶۴۰ هزار نفر در رشته تجربی تحصیل کرده اند، باید به مسائل کیفی و نیازسنجی‌ها اهمیت دهیم چرا که در مقابل آیندگان مسئول هستیم.

اعتضاد رضوی با تأکید بر اینکه پذیرش این همه دانشجو در رشته پزشکی خیانت به جامعه است، تصریح کرد: برای تخمین نیروی انسانی مورد نیاز، اطلاعات دقیقی از جمله تحلیل ساختار سنی و جنسی جمعیت، وضعیت تسهیلات آموزشی موجود، تعداد نیروی موجود، افزایش سطح توقعات مردم، رشد جمعیت، ورود پزشکان به نظام ارائه خدمت، پراکندگی‌های اجتماعی و سیاست‌های بازار کار دانش آموختگان از آن جمله است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با اشاره به اینکه مأموریت گرایی، تمرکز زدایی و ارتقاء توانمندی دانشگاه‌ها از مهم‌ترین اقدامات کارگروه آمایش سرزمین است، ابراز کرد: از سال ۸۸ تا سال ۹۶ در رشته‌های پزشکی بخش دولتی شاهد رشد ظرفیت‌ها بوده‌ایم، در رشته پزشکی ۷۴ درصد، دندانپزشکی ۴۳ درصد، داروسازی ۵۱ درصد، پرستاری ۱۳۴ درصد و مامایی هشت درصد رشد ظرفیت پذیرش روبه‌رو بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۰ هزار فارغ‌التحصیل دندانپزشکی در کشور داریم، گفت: حدود ۱۴ هزار دانشجو مشغول تحصیل در این رشته هستند که با اضافه شدن جمعیت در سال‌های آینده، با رشد قابل توجهی در سرانه دندان پزشکی در کشور مواجه خواهیم بود. 

اعتضاد رضوی ادامه داد: همچنین با ۲۵ هزار داروساز فارغ‌التحصیل مواجه هستیم، در حال حاضر حدود ۱۳ هزار دانشجو نیز در این رشته در حال تحصیل هستند. در سال‌های آینده با افزایش ظرفیت تعداد نیروهای فعال ما در این رشته به حدود ۳۸ هزار نفر می‌رسد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به آمار سازمان جهانی بهداشت، ابراز کرد: تعداد پزشکان ایران را در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۱۶ هزار و ۵۳۶ نفر اعلام شد که با توجه به جمعیت ۷۷ میلیونی ایران در آن سال، نسبت پزشک به جمعیت در سال ۹۳ در ایران، ۱.۵ پزشک به ازای هر هزار نفر بوده است.

وی با تأکید بر اینکه برای مناطق محروم در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی حداقل ۳۰ درصد ظرفیت گذاشته شده است، ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که تا چهار سال آینده نیروهای تخصصی در این مناطق، از نیروهای بومی باشند.

اعتضاد رضوی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵۰ هزار پزشک عمومی و متخصص فعال داریم، عنوان کرد: هزار دانشجوی پزشکی در حال تحصیل هستند و تا هفت سال دیگر با دو هزار پزشک عمومی و متخصص فعال در کشور روبه رو هستیم لذا تا سال ۱۴۰۴ بدون هیچ افزایش ظرفیتی، ایران به استانداردهای جهان در سرانه تعداد پزشک به بیمار، می‌رسد.

کد خبر 4745662

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =