مددکاران از چارچوب‌های قانونی برای آزادی زندانیان استفاده کنند

رشت- مدیرکل زندان‌های گیلان با اشاره به اینکه مددکاران باید از چارچوب‌های قانونی برای آزادی زندانیان استفاده کنند، گفت: ارتباط موثر با خانواده زندانیان می تواند آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان‌های گیلان، رضا محمدی اصل در نشست فصلی مددکاران اجتماعی گیلان با اشاره به اینکه مددکاران باید در چارچوب قوانین با مطالعه کامل پرونده مددجویان و پیگیری‌های لازم راهگشای مسیری نو برای کاهش تحمل حبس در دوران محکومیت آنها باشند، اظهار کرد: ارتباط موثر با خانواده زندانیان در زمان تحمل کیفر و همچنین بعد از آزادی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی برنامه ریزی درباره چگونگی پیگیری پرونده‌های قضایی مددجویان و همچنین اخذ رضایت از شکات را یکی از راه‌های موثر و چشمگیر در کاهش جمعیت کیفری عنوان کرد و افزود: حس اعتماد، حفظ شأن،  منزلت و رازداری در بین مددجو و  مددکار یکی از مهمترین ابزارها برای پیشبرد اهداف و شناسایی آسیب‌های اجتماعی است.

مدیرکل زندان‌های استان گیلان ادامه داد: نقش مددکاران در ارائه مشاوره‌های تخصصی می تواند در زمان تحمل کیفر اثرات مثبت شکلی و ماهوی در مددجو و حتی خانواده آنها داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ابزار مهارت، دانش، آگاهی و استفاده از پتانسیل‌های موجود و دیگر ظرفیت‌های مرتبط در مسیر کمک رسانی به خانواده مددجویان باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: خانواده زندانیان در مسیری قرار گرفته‌اند که سرپرست آنها دوران محکومیت را سپری می کند لذا وظیفه ما حمایت و پیگیری برای کاهش بار روانی از آنها است که این نیز با داشتن یک برنامه منسجم علمی مبتنی بر راهکارهایی عملی در حمایت هر چه بیشتر خانواده مددجویان باشد گام برداریم.

محمدی اصل ادامه داد: اشرافیت کامل مددکاران به پرونده قضایی مددجویان یکی از مواردی است که می‌تواند بعنوان یک زنجیره در رسیدن به اهداف مشخص شده باشد.

وی با بیان اینکه نشست‌های فصلی و تخصصی مددکاران یکی از راهکارهایی است که با اشتراک گذاشتن کارکردها، توانمندی‌ها و برنامه‌های مشخص شده سازمانی بیشتر با آسیب‌های اجتماعی آشنا و در کاهش آن گام برداشت و چالش‌های پیش رو در این زمینه را به راحتی شناسایی و رفع نکرد.

کد خبر 4746473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =