اطلاعات نظام مالی ناقص است/ طیف وسیع معافیت‌های مالیاتی در کشور

معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اطلاعات نظام اقتصادی و مالی هنوز در حال تکمیل است، گفت: طیف وسیع معافیت های مالیاتی و حجم فرار مالیاتی شاخص پرداخت مالیات در ایران را پایین آورده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد زمانی در گفتگوی رادیویی با بیان اینکه هم اکنون شاخص نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در ایران بین ۸ تا ۸.۵ درصد است، اظهار داشت: این شاخص در کشوهای پیشرفته و برخی از کشورهای در حال توسعه بسیار بالاتر است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی گفت: شاخص پرداخت مالیات در ترکیه ۲۶ تا ۲۷ درصد و در بعضی از کشورهای در حال توسعه ۱۵ تا ۱۶ درصد است.

وی افزود: این شاخص در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته بین ۳۸ تا ۴۰ و در برخی از همین ممالک بالاتر از ۴۰ درصد است.

زمانی اظهار داشت: نکته حائز اهمیتی که در این بین وجود دارد این است که شاخص های مزبور به طور کامل در بین کشورها قابلیت مقایسه ندارند.

وی گفت: ایران مالیات مستقیم کالا و خدمات و مالیات بر واردات را لحاظ می کند اما در برخی از کشورها و در نظامات بین الملل عوارض شهرداری ها و همینطور پرداخت های تامین اجتماعی را هم جزء مالیات در نظر می گیرند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی افزود: اگر ایران هم بخواهد این اعداد و ارقام را اضافه کند شاخص پرداخت مالیات در کشور بالاتر از عدد هشت درصد خواهد بود.

وی اظهارداشت: حقیقت این است که در مجموع شاخص پرداخت مالیات در ایران خیلی پایین تر از کشورهای پیشرفته و بعضی از کشورهای در حال توسعه است و باید به این مهم توجه کرد.

زمانی تصریح کرد: پایین بودن شاخص پرداخت مالیات در ایران دو دلیل عمده دارد که «قابل توجه بودن حجم فرار مالیاتی، فعالیت اقتصاد زیر زمینی و غیر رسمی» و «طیف وسیع معافیت های مالیاتی به لحاظ تنوع و عمق» از جمله این موارد است.

وی ضمن اشاره به اینکه اطلاعات نظام اقتصادی و مالی کشور هنوز در حال تکمیل است، یادآور شد: این عوامل باعث شده تا شاخص نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در ایران کمتر از سایر کشورها باشد.

کد خبر 4746496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =