آموزشهای دوران ابتدایی با روش ایفای نقش و تفحص گروهی انجام شود

اصفهان - رئیس اداره آموزش پیش دبستانی آموزش و پرورش اصفهان گفت: در دوره ابتدایی باید به جای آموزشهای رسمی از روشهای بازی، ایفای نقش و تفحص گروهی بهره ببریم که در یادگیری بهتر موثر است.

نسرین باباپور در حاشیه مراسم معرفی طرح «کلاس شهر» در گفت  و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: کلاس شهر طرحی همه جانبه است که با حمایت شهرداری اصفهان برگزار می شود.

وی ادامه داد: هدف ما این است که این مطلب را در جامعه پر رنگ کنیم که حرکتهای مسئولان جامعه باید همسو باشد تا نقش محتوای کتاب را در یادگیری پررنگ کنیم، کتاب های درسی  ما غنی است و تنها مشکل آن ها حجم بالای آنهاست ضمن اینکه اکنون تعداد دانش آموزان در کلاس ها نیز زیاد است.

تمام فعالیت های موجود در کتاب کلاس شهر در کتاب های درسی پایه اول وجود دارد

رئیس اداره آموزش پیش دبستانی آموزش و پرورش اصفهان گفت: تمام فعالیت های موجود در کتاب کلاس شهر در کتاب های درسی پایه اول وجود دارد و این کتاب چیزی مجزا از کتاب های درسی نیست و تنها اتفاقی که افتاده این است که مباحث به صورت علمی تر استفاده شده تا اخلاق را پررنگ کند.

وی با بیان اینکه ما می خواهیم اولیا و دانش آموزان را به مسائل شهروندی وارد کنیم، ابراز داشت: واقعا حال شهر ما خوب نیست و بر این اساس  از معلمان خواهش می کنیم که به کلاس شهر فقط به عنوان یک کتاب نگاه نکنند بلکه به عنوان یک مسئولیت اجتماعی به آن توجه داشته باشند و از آن به عنوان الگوی یادگیری استفاده کنند.

باباپور با بیان اینکه تعریف علمی یادگیری به معنای تغییرات نسبتا پایدار در رفتار دانش آموزان است، گفت: یادگیری چهار مرحله دارد، مرحله اول این است که من نمی دانم که چه چیزی نمی دانم، مرحله دوم این است که من می دانم که چه چیزی را نمی دانم، در مرحله سوم حرکت و آغاز یادگیری را شروع می کنم و مرحله چهارم نیز این است که فرد به آن شایستگی و خودآگاهی لازم می رسد.

در فرایند یادگیری باید به گروه بندی دانش آموزان توجه شود

وی افزود: ما در فرایند یادگیری، باید با گروه بندی دانش آموزان، بحث و گفتگو درباره موضوعات و در پایان نتیجه گیری واحد عمل کنیم و در کاوشگری به جای اینکه به بچه ها سوال دهیم آنها خودشان سوال طرح کنند تا روحیه کاوشگری و تفکر انتقادی در آنها پرورش یابد.

رئیس اداره آموزش پیش دبستانی آموزش و پرورش اصفهان با اشاره به اینکه الگوی دیگر در این زمینه ایفای نقش است، تاکید کرد: این مطلب بدان معناست که ما در دوره ابتدایی آموزش رسمی نداریم و آموزش ها را باید به بازی، ایفای نقش و تفحص گروهی سوق دهیم.

کد خبر 4746620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =