هنرمندان نامی کشور به نفع گالری‌های خصوصی بلوکه می‌شوند

اصفهان - مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان عدم وجود ساختار نقد سازنده را از آفات گریبان‌گیر هنر در اصفهان دانست و گفت: امروزه هنرمندان نامی کشور به نفع گالریهای خصوصی بلوکه می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی تمیزی در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه «دیروز؛ نقاش- امروز؛ هنرمند» با محوریت سیری در آثار هنرمندان نقاش اصفهان اظهار داشت: این روزها در فضایی چنان تنگ و دیوارهای محدود به هم میزبان نمایشگاه ـدیروز؛ نقاش-امروز؛هنرمند» است که نمایش آثار هنرمندان در آن به خوبی امکان پذیر نیست.

وی افزود: بنده از طرف خودم از تمام هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه عذرخواهی می‌کنم که شهرمان به هنر شهره است اما وقتی هنرمندانش گرد هم می‌آیند تا مروری بر چند دهه فعالیت‌شان داشته باشند، فضا چنان تنگ و دیوارها چنان محدودند که نمایش آثارشان به خوبی امکان پذیر نیست. 

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان بیان داشت: این نمایشگاه بیش از هر چیز گنج عمر و هستی هنرمندان حاضر است؛ گنجی که به رنج به دست آمده و نعمت و نقمت‌اش هر دو از آنِ خود هنرمندان است. 

رنجی که خار پای لنگ هنر و فرهنگ اصفهان است

وی در ارتباط با وضعیت هنر و حمایت از هنر در اصفهان  تاکید کرد بگذارید از رنجی بگویم که خار پای لنگ هنر و فرهنگ اصفهان است؛ رنجی که خار چشم امیدواران به فردای روشن هنر در این شهر است؛ از آفتی صحبت می‌کنم که دامن‌گیر عده‌ای هنرمند شده است. توهم و تردید در میان عده‌ای هنرمند، هم تاب فعالیت مستمر و بی دغدغه را از ایشان سلب کرده و هم توان اجرایی فعالان و مجریان عرصه هنرهای تجسمی را محدود و ناکارآمد جلوه داده است.

تمیزی افزود: متوهمانی که افق دیدشان گاه از مرزهای اقلیمی این شهر فراتر نمی‌رود و دچار حقیرترین برداشت‌ها از هنر به طور عام و هنر معاصر به طور خاص هستند. گاه نیز چنان افق وسیع و فرامرزی دارند که هر تلاش و تقلای صادقانه در این شهر را عبث و پوچ می‌دانند و همکاران و تلاشگران هنرهای تجسمی را بازیگران مقلد تصور می‌کنند؛ اینگونه فضای هنری شهر آلوده به انفعالی کش دار و سرد شده است.

وی با بیان اینکه حتی فضای اداری مرتبط با امور تجسمی شهر و فضاهای ارائه آثار هنری نیز به این آلودگی دچار هستند، تصریح کرد: متاسفانه برخی از مدیران تازه کار و کارنابلد گالری‌های هنری تازه تاسیس نیز به این توهم دامن می‌زنند و عرصه را مهیاتر می‌کنند. 

بلوکه کردن هنرمندان نامی کشور و مصادره آنها به نفع گالری های خصوصی

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان تصریح کرد: بنده به شخصه مدافع حقوق هنری و جایگاه فرهنگی اجتماعی گالری‌های خصوصی بوده و هستم اما امروز عده‌ای با بلوکه کردن هنرمندان نامی کشور و مصادره آنها به نفع گالری خصوصی‌شان، فرصت را از دیگر مجامع گرفته و سعی در مصادره هنرمند و اموالش دارند، برخی دیگر نیز با به رسمیت شناختن افرادی به عنوان مشاوران هنری گالری سعی می‌کنند ناتوانی علمی‌شان را در پشت علمای هنری این شهر پنهان کنند.

وی ابراز داشت: چه بر سر این شهر و هنرمندانش آمده که این گونه با تحقیر همکاران هنرمند و همکاران گالری‌دارشان سعی در بها دادن به خود می‌کنند؛چه بر سر هنر این شهر آمده که یکی، دیگری را مرتجع و عقب‌مانده می‌داند و دیگری، دیگری را هوسباز مدیاهای مد روز می شمرد؛ چه شده که برخی می‌گویند که « اقلیتی معلوم الحال برای هنر این شهر تعیین تکلیف می‌کنند».

عدم وجود فرهنگ و ساختار نقد سازنده در اصفهان

تمیزی گفت: از دیگر آفات گریبان‌گیر هنر این شهر آن است که فرهنگ و ساختار نقد سازنده، گفت و گوی رو در رو و بی غرض و رفتار بزرگوارانه در قبال اندیشه نامتناظر وجود ندارد.

وی افزود: بارها از بزرگواران و منتقدین خواسته‌ام از آنچه که می‌تواند به عنوان نقد، فضای هنری شهر و فعالیت‌های موزه و گالری‌های خصوصی را مشروح کند، چیزی بنویسند؛ اما با کمال تاسف هرآنچه نگاشته شد، در حد گزارش‌های خبری باقی ماند و پا فراتر نگذاشته است. 

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان تصریح کرد: به شدت علاقمند هستم که راهبردهای سازنده را دریافت کنم ولی آنچه غیرمستقیم دریافت می‌کنم، اخبار ناقص و مغرضانه درباره هنر و هنرمندان شهر است.

گلایه از عدم مطالبه گری هنرمندان

وی تصریح کرد: بخشی از گلایه  ما نه به شکل مستقیم که با کمی انعطاف به هنرمندان مربوط می‌شود؛ اینکه از متولیان شهر، شهردار و بزرگان و تصمیم‌گیرندگان شهر بخواهیم به فکر ساختمانی مناسب برای نمایش آثار هنری معاصر باشند و از آنها بخواهیم هزینه‌های دعوت از هنرمندان غیرایرانی را متقبل شوند.

تمیزی گفت: باید از مسئولان بخواهیم هزینه‌های حضور هنرمندان شایسته این شهر را برای حضور در مجامع بین المللی هنری متقبل شوند؛ شاید مسیر پویای هنر در مواجهه و تعامل با هنر روز دنیا و آنچه در دنیا می‌گذرد باز بماند.

مسئولان شهر بودجه امور هنری را افزایش دهند

تمیزی تاکید کرد: چند سال دیگر باید بگذرد و همواره در حسرت آنچه که باید باشد و حق هنرمندان است باقی بمانیم؟، باید از مسئولان شهر بخواهیم بودجه امور هنری را افزایش دهند و با فضاهای فرهنگی و هنری دقیق‌تر رفتار کنند تا این عرصه نیز، محل رشد دلالان و کاسبان بی‌خبر از احوال هنرمندان نشود.

کد خبر 4746621

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha