شناسایی ۴۸۰ هزار نفر معلولیت متوسط به بالا در روستاهای کشور

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۴۸۰ هزار نفر در طرح مبتنی بر جامعه در روستاهای کشور معلولیت متوسط به بالا شناسایی شدند.

 به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا شهبازی در نشست بررسی مشکلات نابینایان با بیان اینکه بسیاری از مشکلات مطروحه مستلزم اجرای قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است، گفت: برای اجرای قانون حمایت از معلولان براساس برآورد اولیه ۱۲ هزار میلیارد تومان در سال مورد نیاز بود که از این رقم یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد که تاکنون مبلغی از این اعتبار پرداخت نشده است.

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور، مناسب‌سازی را یکی از اقدامات مهم در حوزه توانبخشی عنوان کرد و گفت: درخصوص دسترسی‌پذیری جامعه دبیرخانه ستاد پیگیری و هماهنگی مناسب‎‌سازی در سازمان بهزیستی کشور مستقر شد که تاکنون اقدامات موثری انجام شده است؛ همچنین درخصوص مناسب‌سازی منزل و خودرو سال گذشته ۱۴ هزار مورد صورت پذیرفت و ۲۰ هزار مورد نیز تا سقف ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای سال جاری پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه از سال گذشته آئین‌نامه‌های قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت تدوین و به هیئت دولت ارسال شده است، گفت: این آئین‌نامه‌ها بعضاً به تصویب رسیده است که امیدواریم تا پایان سال مابقی آنها به تصویب برسد.

به گفته شهبازی تمامی افراد دارای ناتوانی اگر در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می‌کنند تمامی شهریه تا پایان مقطع کارشناسی ارشد و در مقطع دکتری کمک هزینه ۴ میلیون تومانی پرداخت می‌شود و در صورتی که در دانشگاه پیام‌نور و علمی‌کاربردی ۶۰ درصد شهریه پرداخت می‌شود؛ همچنین امسال برای نخستین‌بار کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی تحت پوشش پرداخت می‌شود.

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۴۸۰ هزار نفر در طرح مبتنی بر جامعه در روستاهای کشور معلولیت متوسط به بالا شناسایی شدند، افزود: خوشبختانه طرح توانمندسازی مددکاری برای ۳ هزار مددکار همکار در بخش دولتی و غیردولتی تدوین شده است که از این تعداد تاکنون ۳۰۰ نفر با هدف یادآوری رویکردهای علمی و مددکاری مشارکت کردند.

وی در پایان از اجرای طرح مشترک ورزش و بازی‌های بومی محلی فراگیر در روستاهای کشور از طریق توانبخشی مبتنی بر جامعه خبر داد.

تجمیع تمامی خدمات مبتنی بر نیاز در سال جاری

 مصطفی سراج مدیرکل دفتر مراکز توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در سال گذشته ۱۶۰ درصد رشد پرداخت مستمری به افراد تحت پوشش داشته‌ایم، گفت: همچنین از آبان سال گذشته با پیگیری رئیس سازمان بهزیستی کشور بعد خانوار در پرداخت مستمری لحاظ شده است که پرداخت منظم مستمری از اقدامات موثر بهزیستی بشمار می‌رود.

مدیرکل دفتر مراکز توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور به تجمیع تمامی خدمات مبتنی بر نیاز در سال جاری اشاره کرد و گفت: با الگویی برگرفته از دفاتر پیشخوان دولت و با توجه به نقشه تراکم جامعه هدف، دفاتری برای سهولت بیشتر دریافت خدمات در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت.

در این مراسم نابینایان مباحثی چون مناسب‌سازی معابر و اماکن شهری، ضرورت حمایت از طرح‌های پژوهشی ویژه نابینایان، تسهیلگری بهزیستی در بعد حقوقی از انتظارات معلولان از دستگاه‌های دیگر، شفاف‌سازی، بهره‌گیری از پتانسیل موجود در راستای فرهنگسازی درخصوص معلولیت، فقدان ارتباط موثر بین بهزیستی و دانشگاه، ضرورت حمایت از فناوری‌های کمک زیستی برای نابینایان، برخورد عادلانه با دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و تدوین بسته حمایتی از دانشجویان معلول را مطرح کردند.

حمایت از تامین و راه‌اندازی کانون از هنرمندان معلول بالاخص نابینایان، حمایت بهزستی از مهارت‌آموزی نوجوانان نابینا، عدم وجود امکانات آموزشی ویژه نابینایان در سیستان و بلوچستان، ایجاد مرکز درمانگر برای اعتیاد معلولان، نبود چارت تشکیلاتی در مرکز توانبخشی خزانه، توجه ویژه به اشتغال و کارگماری نابینایان، تدوین سیاست‌های راهبردی گره‌گشا از دیگر چالش‌هایی بود که در این مراسم عنوان شد.

کد خبر 4746726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =