مصرف آب مرکزی دراجرای طرح سازگاری با کم آبی باید ۲۵درصد کاهش یابد

اراک- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: در اجرای طرح سازگاری با کم آبی استان مرکزی تا سال ۱۴۰۵ باید مصرف آب استان به ۲۵ درصد مصرف کنونی، کاهش پیدا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، عزت الله آمره ای روز دوشنبه در حاشیه جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگار با کم آبی استان مرکزی در اراک، با اشاره به تدوین برنامه سازگاری با کم آبی استان اظهار داشت: در این برنامه باید میزان مصرف آب در استان کاهش پیدا کند و  به میزان مورد برنامه ریزی برسد.

وی ادامه داد: اگر  مصرف آب طبق برنامه سازگار با کم آبی استان به میزان قابل برنامه ریزی برسد، دشت های استان با کاهش منابع آبی مواجه نخواهد بود.

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی بیان کرد: برای دستیابی به میزان مصرف آب قابل برنامه ریزی باید مصارف آب، نزدیک به ۶۵۰ میلیون متر مکعب کاهش پیدا کند که این کاهش بیشتر باید در بخش کشاورزی صورت پذیرد.

آمره ای گفت: بخش صنعت هنوز به مصرف آب قابل برنامه ریزی نرسیده است و برای کاهش در بخش کشاورزی به ناچار باید برنامه های سازگار و سختگیرانه اعمال کنیم.

وی اظهار کرد: برنامه سازگاری با کم آبی در استان تا سال ۱۴۰۵ و پایان برنامه هفتم توسعه کشور در بخش های کشاورزی، صنعت و شرب شهری و روستایی اجرایی می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی افزود: برنامه سازگاری با کم آبی در استان تدوین شده است و هر سال سهم آب برنامه ریزی شده مشخص بوده و حتی از برش شهرستانی برخوردار است.

آمره ای عنوان کرد: قرار است در مدت اجرای طرح سازگاری با کم آبی استان پروژه هایی نظیر انسداد چاه های غیر مجاز، نصب کنتورهای حجمی و در بخش صنعت استفاده از پساب به جای آب زیر زمینی، اصلاح شیوه های آبیاری در فضای سبز شهرها و تغییر الگوی کشت گیاهان و در بخش شرب نیز طرح هایی انجام شود.

وی گفت: در مدت اجرای طرح سازگاری با کم آبی استان تا افق  ۱۴۰۵ قرار است، حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب از مصرف آب استان کاهش پیدا کند یعنی در حال حاضر ۱۰۴ درصد آب تجدید پذیر را استفاده می کنیم و در صورت اجراشدن برنامه های این حوزه میزان مصرف آب به ۷۵ درصد کاهش پیدا می کند.

کد خبر 4746881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =