کلاهبرداران ۲۰ میلیاردی کرمان دستگیر شدند

کرمان - فرمانده انتظامی استان کرمان از دستگیری متهمانی که نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان از مردم در کرمان کلاهبرداری کرده بودند خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار عبدالرضا ناظری پیش از ظهر سه شنبه در نشست با اصحاب رسانه در ارتباط با دستگیری باند کلاهبرداری در کرمان بیان داشت: افرادی از بازار آشفته و فضایی که در برخی اقلام و موضوعات کاری پیش آمده مخصوصا آهن‌آلات سوءاستفاده کرده و اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کردند.

وی افزود: بر این اساس یکی از مغازه‌هایی که مبادرت به خرید و فروش آهن‌آلات می‌کرد با طرح ریزی از پیش تعیین شده نسبت به اغفال برخی از افراد اقدام کرده بود.

فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: شگرد این افراد به صورتی بود که به عنوان پیش پرداخت وجهی از افراد می‌گرفتند و متعهد می‌شدند در موعد مقرر به آنها کالا را تحویل دهند و اعتماد مردم را در خصوص تحویل به موقع کالا از قبل جلب کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد با توجه به روند افزایشی آهن‌آلات به این افراد اعتماد کرده و به عنوان واحد صنفی آهن‌آلات را خریداری و وجهی پرداخت کرده و قراردادهایی منعقد کرده اند،  تصریح کرد: از اواخر اسفندماه سال گذشته این اتفاق شروع شد و تا اوایل شهریور ماه سال جاری ادامه داشت.

وی یادآور شد: این افراد بیش از ۱۱۰ نفر شاکی دارند که از مبلغ شش میلیون تا پنج میلیارد تومان برای موسسات و پیمانکارانی که به صورت انبوه آهن را در دستور کار خودشان داشتند کلاهبرداری کرده‌اند.

ناظری ادامه داد: نهایتا این افراد از اوایل شهریور متواری می‌شوند که با طرح دعوا توسط شکات و دستور مقام قضایی شکایت آن‌ها در دستور کار ویژه پلیس آگاهی قرار گرفت و مخفیگاه این افراد شناسایی شد.

فرمانده انتظامی استان کرمان اظهار داشت: با اقدامات اطلاعاتی و فنی و همچنین اخذ نیابت قضایی چهار استان جنوبی را توسط همکاران آگاهی رصد کردیم و در نهایت یکی از متهمان توسط همکاران ما در بوشهر دستگیر شد و بلافاصله افراد دیگر باند هم احضار شدند که در این رابطه سه مرد و یک خانم دستگیر شدند و پرونده تحت رسیدگی است.

وی گفت: مبلغ کلاهبرداری شده توسط متهمان تابه حال از شاکیانی که مراجعه کردند نزدیک ۲۰ میلیارد تومان است.

ناظری با بیان این که متهمان اصلی پرونده دو برادر به سن ۳۸ و ۲۸ هستند، تصریح کرد: این افراد در بسیاری از موارد از کارت‌های بانکی افراد متوفی استفاده می‌کردند همچنین فرد دیگری نیز با آن‌ها همکاری داشته که شکات وی را شناسایی کردند که در برخی مواقع پول‌ها به نام ایشان واریز می‌شدند.

فرمانده انتظامی استان کرمان افزود: طی اقدامات اطلاعاتی مطلع شدیم این افراد به دنبال گذر نامه با نام مستعار بودند تا بتوانند از مرز خارج شوند که با اقدام به موقع پلیس دستگیر شدند.

ناظری ابراز داشت: توصیه می‌کنم مردم فریب اینگونه افراد را نخورند ضمن این که در این کلاهبرداری بازپرداخت طوری بود که مردم را فریب می‌داد به صورتی که فرد می‌توانست در چند قسط بدهی خود را پرداخت کند همچنین قیمت آهن‌آلات زیر قیمت بازار بود لذا متهمان با پیشنهادات اغوا کننده از  مردم کلاهبرداری کردند.

وی گفت: مردم باید هوشیار باشند و وقتی کسی در این شرایط اقتصادی با تسهیلات خاص در کرمان اقدام به فروش برخی اقلام می‌کند باید بررسی کنند و از طرفی واحدهای نظارتی باید نظارت بیشتری داشته باشند.

فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: بسیاری از افرادی که این گونه مبادرت به فروش اقلام خود می‌کنند به ورشکستگی می‌رسند.

ناظری یادآور شد: به افراد کلاهبردار قبلا تذکر دادیم این افراد از چنگال پلیس نمی‌توانند فرار کنند پلیس در هر کجا که باشند آنها در دستگیر خواهد کرد حتی اگر در خارج از کشور باشند و آنها را به سزای اعمالشان می‌رساند.

کد خبر 4747406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =