گسترش همکاری با مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

شیراز- مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس از گسترش همکاری با مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، روح الله منوچهری ظهر چهارشنبه در حاشیه امضای تفاهم نامه ای با این مرکز با هدف دسترسی بیشتر کاربران کتابخانه های عمومی به منابع پژوهشی در جمع خبرنگاران، گفت: با امضای تفاهم نامه همکاری مشترک، کتابداران و اعضای کتابخانه های عمومی فارس، به تمامی منابع پژوهشی مرکز منطقه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری دسترسی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه با هدف ایجاد چارچوب همکاری مشترک میان دو مجموعه در خصوص منابع اطلاعاتی، ظرفیت ها و فرصت های پؤوهشی، مطالعاتی و تخصصی و همچنین بهره مندی متقابل از توانایی ها و امکانات، منعقد شده است، افزود: همکاری و اجرای فعالیت های پژوهشی در قالب طرح های تحقیقاتی مشترک مطابق ضوابط و مقررات مربوطه؛ فراهم سازی و استفاده از سامانه ثبت مقاله ها و کنفرانس ها  و حمایت در برگزاری همایش ها، کارگاه ها، دوره های دانش افزایی و سمینارهای ملی و بین المللی کتابخانه های عمومی؛ همکاری در چاپ کتاب های علمی اداره کل کتابخانه های عمومی و کتاب های همسو با اهداف سازمانی مرکز منطقه ای؛  امکان استفاده از پایگاه های اطلاعاتی، منابع و مدارک علمی الکترونیکی و چاپی؛ دیجیتالی کردن کتاب ها و نشریات قدیمی کتابخانه های عمومی، ارائه دسترسی به منابع، آثار، مستندات و اطلاعات علمی کتابخانه های عمومی فارس به مرکز منطقه ای، مشارکت اعضای هیئت علمی مرکز منطقه ای در طرح های پژوهشی کتابخانه های عمومی و... از جمله تعهدات هر دو سازمان است.

همچنین منوچهری در این دیدار، با اشاره به فعالیت های کتابخانه های عمومی گفت: نهاد کتابخانه های عمومی مجموعه بزرگی در کشور است که به طیف وسیعی از مردم ارائه خدمات می دهد. در استان فارس نیز در حال حاضر ۲۴۰ کتابخانه عمومی در شهرها و روستاها فعال است و قریب به ۱۶۰ هزار نفر از خدمات کتابخانه ای استفاده می کنند؛ باور ما این است که دسترسی اعضا به منابع مرکز منطقه ای به کاربران کتابخانه ها کمک بسیار می کند.

وی با تصریح اینکه دانشجویان و پژوهشگران از جمله مخاطبان کتابخانه های عمومی هستند، افزود: بروز رسانی خدمات کتابخانه ای و دسترسی به منابع پژوهشی از جمله برنامه های ما برای جامعه مخاطب است که در این راستا از چند سال پیش، امکان دسترسی به پایگاه های اطلاع رسانی در کتابخانه های عمومی فعال شد تا بخشی از مخاطبان و کتابداران که در این حوزه فعال هستند، بتوانند خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس با تصریح اینکه در مرحله نخست ۱۰کتابخانه عمومی شهر شیراز به برخی از پایگاه های اطلاعاتی دسترسی متصل شدند، بیان کرد: تصمیم داریم که این کار را به صورت متمرکز و تخصصی با همکاری مرکز منطقه ای انجام دهیم. این تفاهم نامه به صورت پایلوت در فارس اجرا می شود و در صورت موفقیت در سطح ملی تفاهم نامه منعقد خواهد شد.

منوچهری یادآوری کرد: در ابتدا کتابخانه هایی که پتانسیل پژوهشی دارند شناسایی و معرفی می شوند تا  در این کتابخانه ها استفاده از تجارب مرکز را در دسترس مردم قرار دهیم.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری فارس نیز در این دیدار با بیان اینکه مرکز منطقه ای مکان مردمی است و متعلق به مردم هست، گفت: کاربران و اعضا کتابخانه های عمومی هرچه بیشتر از منابع مرکز استفاده کنند،  خوشایندتر است.

محمدجواد دهقانی با تأکید بر اینکه  بحث ما درآمدزایی نیست؛ بلکه استفاده بهینه از منابع است، اضافه کرد: هدف این است که داشته های ما از طریق کتابخانه های عمومی هرچه بیشتر به عموم معرفی شود؛ تا هم زمینه برای شناخت مردم از این امکانات فراهم شود و خدمات بیشتر به کاربران ارائه دهیم.

وی با تصریح اینکه کتابخانه های عمومی پایگاه مهمی از اطلاعات و اسناد است که می تواند به این مجموعه اضافه شود، گفت: درسال های اخیر سعی کردیم منابع فارسی را به کشورهای دیگه ارائه تا علاوه بر ترویج زبان و ادبیات هویت های فرهنگی نیز حفظ و ثبت شود؛ هرچقدر داشته های علمی بیشتر  به اشتراک گذاشته و دیده شود در ارائه تصویر از وضعیت علمی و فرهنگی ایران در جامعه جهانی موفق تر خواهیم بود.

در پایان این مراسم، تفاهمنامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی فارس و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری فارس به مدت یک سال به امضاء رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و محمد جواد دهقانی، رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری فارس ظهر چهارشنبه برگزار شد.

کد خبر 4748475

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =