ایران رتبه سوم تدوین استانداردهای نانو را دارد

بیرجند- مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست گفت: سازمان ملی استاندارد توانست رتبه سوم را در زمینه تدوین استانداردهای نانو به دست آورد.

به گزارش خبرنگار مهر، پریچهر قزلباش صبح چهارشنبه در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در سازمان ملی استاندارد به موضوع حلال بودن کالا ورود پیدا کردیم که برای مردم ما بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست سازمان ملی استاندارد بیان کرد: اگر ما بتوانیم بخشی از صادرات کالای حلال را بر عهده بگیریم نیاز ما به فروش نفت تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

قزلباش ادامه داد: اگر بتوانیم پنج درصد از گردش مالی صادرات جهان در این موضوع را برعهده بگیریم ۱۲۵ میلیارد دلار درآمدزایی برای ما خواهد داشت که چهار برابر درآمد فعلی ما از فروش و صادرات نفت خام است.

وی با اشاره اینکه سازمان ملی استاندارد به مبحث نانو ورود پیدا کرده است، گفت: با همکاری و تلاش جوانان با استعداد کشورمان توانستیم در زمینه نانو رتبه سوم را از منظر تدوین استانداردها و رتبه چهارم را از نظر فناوری‌های آن داشته باشیم.

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست سازمان ملی استاندارد اظهار کرد: هفته گذشته صدمین استاندارد تدوین شده در این موضوع را جشن گرفتیم که برای ما و همکاران بسیار حائز اهمیت است.

قزلباش بیان کرد: در موضوع انرژی و محیط زیست نیز ۹۰ استاندارد اجباری را به عهده داریم و صنایع انرژی بر را شناسایی می‌کنیم.

وی ادامه داد: اگر مردم از برچسب‌های انرژی بر روی کالا اطلاع کافی داشته باشند، می‌توانند کالایی را تهیه کنند که میزان مصرف برق و حتی گاز آنان را به حدأقل برساند که این موضوع بر مباحث زیست محیطی نیز تأثیرگذار است.

محمدرضا مروی مقدم، مدیرکل استاندارد خراسان‌جنوبی نیز این جلسه گفت: در سال‌های اخیر سازمان ملی استاندارد موفقیت‌های متعددی را در عرصه‌های بین‌المللی کسب کرده است.

وی بیان کرد: سال ۹۶ رتبه سازمان ملی استاندارد ۳۲ و در سال ۹۷  به رتبه ۲۷ رسیدیم ولی در سال جاری رتبه بیست و یکم را در بین ۱۶۳ کشور دنیا را داریم.

مدیرکل استاندارد خراسان‌جنوبی ادامه داد: در آسیا نیز رتبه ایران بعد از چین و ژاپن و هم طراز با کره‌جنوبی سوم هستیم.

مروی‌مقدم با اشاره به اینکه در حال حاضر رقابت ما در حوزه استاندارد با کشورهای اروپایی است، گفت: امیدواریم هر ساله چند پله بالاتر رفته و مانند بسیاری از حوزه‌ها چون انرژی اتمی و تولید علم به موفقیت‌های بسیار بزرگی برسیم.

وی گفت: اداره کل استاندارد خراسان‌جنوبی زیرساخت‌های بسیار خوبی را پایه‌گذاری کرده است و از تکالیف تعیین شده توسط سازمان ملی استاندارد در مواردی فراتر رفته‌ایم.

مدیرکل استاندارد خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تنها درمورد تدوین استانداردهای ملی به واسطه مضیغه‌های مالی به ۸۰ درصد تکالیف تعیین شده عمل کردیم.

کد خبر 4748555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =