پیاده روی اربعین مقدمه ظهور است/لزوم ترویج شعور حسینی در دانشگاه‌

اردبیل - با برگزاری همایشی با عنوان «نقش اربعین در احیای نهضت امام حسین (ع)» بر مقدمه سازی پیاده روی اربعین برای ظهور حضرت ولی عصر (عج) و لزوم ترویج شعور حسینی در محیط‌های علمی تأکید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش نقش اربعین در احیای نهضت امام حسین (ع) پیش از ظهر چهارشنبه به میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

این همایش در سالن جلسات «بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی» در حضور اساتید و مدیران دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی برگزار شده و در آن مواردی همچون جایگاه مهم تبلیغی و وحدت آفرین پیاده روی اربعین حسینی، لزوم ترویج شعور حسینی در دانشگاه‌ و حوزه‌ها، لزوم معرفی محیط‌های علمی به عنوان الگوی اخلاقی جامعه و راه‌های حسینی شدن و حسینی ماندن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نقش مهم حوزه و دانشگاه در تبیین نهضت عاشورا

رئیس دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل در این همایش با بیان اینکه دانشگاه و حوزه با توجه به نقش محوری خود در تبیین مفاهیم نهضت عاشورا تأثیرگذار هستند، افزود: نباید از ظرفیت مهم آموزشی و فرهنگی موجود در مراکز علمی و دینی غفلت کرد.

حسنی ادامه داد: اساتید، دانشجویان و نخبگان جامعه در ترویج شعور حسینی وظیفه مهمی را بر دوش داشته و باید به توسعه و فرهنگسازی مفاهیم اخلاقی، عبادی، سیاسی و اجتماعی نهفته در قیام عاشورا پرداخت بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه مردم همواره دارای شور حسینی زاید الوصف و ارزشمندی بوده و همواره در صف نخست پاسداشت شعائر حسینی قرار دارند، افزود: آمیخته شدن شور حسینی با شعور و بصیرت حسینی از جمله محوری‌ترین وظایف علما و محققان در بطن جامعه است.

پیاده روی اربعین بهترین تبلیغ برای جهان تشیع است

رئیس دفاتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل ادامه داد: برگزاری همایش پیاده روی اربعین حسینی و اجتماع بزرگ عزاداران بهترین تبلیغ و معرف برای جهان تشیع و اسلام است.

حسنی یادآور شد: پیاده روی مقدمه ظهور حضرت ولی عصر (عج) بوده تا انقلاب کنونی به انقلاب حضرت مهدی (عج) متصل شود.

وی به تشریح برنامه‌های درنظر گرفته شده نهادهای فرهنگی دانشگاه‌های استان اردبیل برای تبیین اهمیت اربعین حسینی و برنامه‌های مرتبط با این ایام پرداخت و افزود: با حضور دانشجویان، اساتید و اقشار مختلف مردم همایشی تحت عنوان جاماندگان اربعین حسینی از مسیر مزار شهدای گمنام منطقه گردشگری شورابیل تا دانشگاه محقق اردبیلی در روز شنبه هفته آتی برگزار خواهد شد.

اجتماع اربعین حسینی جلوه‌ای از تمدن مهدوی

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور نیز در همایش نقش اربعین در احیای نهضت امام حسین (ع) عنوان کرد: جریان بزرگ اربعین حسینی و همایش پیاده روی در این روز جلوه‌ای از فرهنگ مهدوی جاری شده در جامعه است.

به گفته حجت‌الاسلام تقوی تلاش برای اتصال جامعه نبوی به جامعه مهدوی نباید کمرنگ شود، افزود: در جامعه‌ای که روح مهدویت در آن زنده باشد ایثار، گذشت، انفاق و از خود گذشتگی به بالاترین حد ممکن خود خواهد رسید.

وی با بیان اینکه از ابتدای خلقت انسان، ولایت الهی در جامعه ساماندهی و شکل گرفته است، افزود: این خط سیر چنانچه تا انتها پیموده شود، دستیابی به کمال و مصون ماندن از بسیاری از لغزش‌ها امکان پذیر خواهد شد.

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور تصریح کرد: به تعبیر بزرگان دینی، زمان‌ها منازل سلوک هستند و در زمان حیات آدمی نسیم‌های رحمت در حال وزیدن است از این رو انسان خوشبخت فردی است که خود را در معرض این نسیم‌ها قرار دهد.

به گفته وی واقعه کربلا و اربعین حسینی به عنوان یکی از مهمترین مقاطع زمانی حادث شده در تاریخ برای دستیابی به سلوک و تقرب الهی است.

محیط‌های علمی الگوی اخلاقی جامعه معرفی می شوند

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این همایش عنوان کرد: دانشگاه‌ها و محیط‌های علمی به عنوان الگوی دیگر مجموعه‌های موجود در سطح جامعه شناخته می‌شوند و باید با برنامه ریزی مناسب و محور قرار دادن برنامه‌های فرهنگی در کنار تبیین هر چه مناسب وقایع ماندگار تاریخی به مانند حماسه عاشورای حسینی محیطی در شأن شخصیت علمی و اخلاقی دانشجویان پدید آورد.

عزیز حبیبی ادامه داد: بنا به آسیب شناسی و نظرسنجی‌های انجام شده محیط‌های علمی نسبت به دیگر محیط‌ها از ضریب سلامتی بالاتری برخوردار هستند؛ اما همین موارد معدود از مشکلات نیز زیبنده دانشگاه‌ها نیست.

وی بر ضرورت تقویت اتاق فکر و آسیب شناسی دقیق امور فرهنگی تأکید کرد و یادآور شد: اخیرا برگزیده شدن ۱۱ دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی در مسابقات سراسری قران کریم و کسب رتبه سوم کشوری در بین تمامی دانشگاه‌ها نشان دهنده تحقق برخی از برنامه‌های فرهنگی این مجموعه است.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی یادآور شد: دشمنان با شرایط سختی که در بخش‌های اقتصادی و روانی بر علیه کشورمان تحمیل کردند به دنبال ایجاد نافرمانی‌های مدنی و نارسایی در ابعاد مختلف نظام بودند که با اتحادی که با آگاهی و بینش آحاد جامعه علی‌الخصوص دانشجویان محقق شد، تمامی خدعه‌های موجود نقش بر آب شد.

کد خبر 4748620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =