کشف رونوشتی از مصحف عثمان در کتابخانه دانشگاه بخارا

رونوشت بخشی از قرآن عثمان یعنی سورة «یس» توسط کامل جان رحیم اف کارشناس ارشد انستیتوی شرق‌شناسی ابوریحان بیرونی تاشکند کشف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر کامل جان رحیم اف کارشناس ارشد انستیتوی شرق شناسی ابوریحان بیرونی تاشکند رونوشت بخشی از قرآن عثمان یعنی سورة «یس» را که در سال ۱۹۰۵ میلادی تهیه و به چاپ سنگی رسیده است کشف کرده و مورد بررسی قرار داده است.

مُصحَف عثمان، نسخه‌ای از قرآن که به دستور عثمان بن عفان تدوین شد. علت گردآوری این مصحف، وجود نسخه‌های متفاوت از قرآن میان مسلمانان و اختلافات میان آنان بوده است. پس از تهیه مصحف عثمانی، به دستور عثمان دیگر مصحف‌ها را نابود کردند. طبق دیدگاه مشهور، گردآورندگان مصحف عثمانی چهار نفر  یعنی زید بن ثابت، عبدالله بن زبیر، سعید بن عاص و عبدالرحمان بن حارث بودند.

صحابه پیامبر (ص) و امامان شیعه با یکسان‌سازی مصحف‌ها و مصحف عثمانی مخالفت نکردند؛ اما انتقاداتی درخصوص شیوه تدوین مصحف و برخی واژه‌های آن داشتند. به گفته محققان علوم قرآنی، خطاهای املایی در مصحف عثمانی راه یافته است. البته به باور آنها این مسئله دلیلی بر تحریف قرآن نیست؛ چراکه الفاظ قرآن حفظ شده‌اند.

شمار مصحف‌های عثمانی را از چهار تا ۹ نسخه گزارش کرده‌اند. هریک از مصحف‌های عثمانی به یکی از شهرهای مهم جهان اسلام فرستاده شد تا مبنای قرائت قرآن قرار گیرد. امروزه اثری از آن مصحف‌ها در دست نیست؛ اما نسخه‌های فراوانی از روی آنها نوشته شد که قرآنی که امروزه در دست ماست، از روی آنها چاپ شده است.

کد خبر 4748673

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =