آغاز عملیات آزادسازی و رفع تصرف حریم رودخانه بشار در یاسوج

یاسوج- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد از آغاز عملیات آزاد سازی و رفع تصرف حریم رودخانه بشار با مشارکت دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در آبان ماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، آرش مصلح عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران،  افزود: پس از وقوع سیلاب های مخرب در اوایل سال جاری که در سطح کشور اتفاق افتاد، یک وفاق و همدلی برای جلوگیری و کاهش خسارت انجام گرفت.

مصلح ابراز داشت: در همین راستا، در استان ما نیز که به لحاظ وضعیت توپوگرافی و شیب زیاد زمین که نهایتاً منجر به آوردهای آبی زیادی بود با حساسیت و دقت نظر جلسات متعددی تشکیل و تصمیم گیری های مطلوبی را داشتیم.

مصلح خاطرنشان کرد: رودخانه های استان در تابستان سال ۹۷ شاهد کمترین دبی آب بودند که در ابتدای سال ۹۸ وقوع سیلاب هایی با دوره های بازگشت ۲۵ ساله و گاهاً دبی لحظه ای پیک سیلاب ۱۰۰ ساله در بستر خود را داشتند.

وی افزود: این اولین تجربه وقوع اوج دو پدیده طبیعی تغییر اقلیم اوج خشکسالی و وقوع سیلاب های مخرب در فاصله کمتر از ۵ ماه بود.

مصلح گفت: تاکنون ۹۰ هکتار از اراضی در بستر رودخانه استان را رفع تصرف کردیم و با همکاری و تعامل سایر دستگاهها از جمله دادگستری و نیروی انتظامی، هفته آینده عملیات آزاد سازی حریم رودخانه بشار و تنگ مهریان آغاز می شود.  

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان، گفت: در طول سال به صورت مستمر و موردی از طریق گروههای گشت و بازرسی شرکت از میزان دخل و تصرف در حرائم رودخانه ها مطلع می شویم که پس از سیر مکاتبات اداری با دستگاههای ذیصلاح، رفع تصرف و آزادسازی رودخانه ها انجام می شود.  

وی اضافه کرد : در جلساتی که با رئیس کل دادگستری و دستگاههای اجرایی شد، مقرر گشت که کلیه دستگاههای دولتی به ویژه شهرداری ها و دهیاری ها و بنیاد مسکن قبل از هرگونه احداث بنا و صدور مجوز، موافقت شرکت آب منطقه ای را در قالب استعلام مهندسی رودخانه کسب کنند که این نکته، از خروجی های مثبت این جلسات تخصصی بود.

 مصلح، ساماندهی رودخانه بشار حدفاصل بلوار رجاء و همچنین گلزار شهدای دارشاهی را از اقدامات شرکت آب منطقه ای در حوزه مهندسی رودخانه دانست.

وی افزود: پس از وقوع سیلاب سال جاری و میزان خسارتی که به این دو منطقه وارد شد، شرکت آب منطقه ای استان با شناسایی میزان خسارت، مناقصه را برگزار کرد که با مشخص شدن پیمانکار واجد شرایط و رایزنی های صورت گرفته، مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای این پروژه ها در نظر گرفتیم و هم اکنون در حال انجام کار است.

مصلح با بیان اینکه ۱۴۰۰ کیلومتر رودخانه و بیش از ۱۱هزار کیلومتر آبراهه و مسیل در سطح استان وجود دارد، اظهار کرد:  مطالعات تعیین حد بستر و حریم ۷۳۵ کیلومتر از رودخانه های استان از محل طرح ملی متمرکز مهندسی رودخانه شروع شده و امیدواریم در آینده ای نزدیک این مطالعات به اتمام برسد.

کد خبر 4748899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =