آماده‌سازی جامعه جهانی برای ظهور از برکات پیاده‌روی اربعین است

گناوه - مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور استان بوشهر گفت: جامعه ای که امام خود را بشناسد، از او تبعیت کند، از ظالم برائت بجوید و متحد باشد آماده ظهور حضرت ولی عصر (عج)است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مهدی جمالی استان  بوشهر عصر چهارشنبه در نشست بررسی ابعاد تربیتی اجتماعی پیاده روی اربعین در دانشگاه پیام نور گناوه  اظهار داشت: اصل پیاده روی به سمت اماکن مقدس قدمتی به طول تاریخ بشریت دارد و حضرت آدم (ع) هزار بار پیاده به زیارت خانه خدا رفت.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور استان بوشهر با بیان اینکه پیاده روی اربعین پدیده ای نوظهور نیست افزود: اولین زیارت و پیاده روی اربعین حسینی، در همان اربعین اول بعد از شهادت امام حسین (ع) اتفاق افتاد وجابر بن عبدالله انصاری و کاروان اسرا به نقل سید بن طاووس در اربعین اول به زیارت کربلا آمدند.

وی گفت: اهل بیت (ع)  اهتمام خاصی به پیاده روی اربعین حسینی داشتند و امام صادق (ع)  در روایتی می فرمایند: هر کسی پیاده به زیارت امام حسین (ع) برود خداوند برای هر قدم او هزار حسنه را می نویسد و هزار گناه او را محو می کند.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور استان بوشهر یادآور شد : دشمنان اسلام از همان ابتدا سعی داشته اند تا  نام امام حسین (ع)  را محو کنند و مانع پیاده روی اربعین شوند.

حجت الاسلام جمالی با اشاره به اینکه  اولین حرم و گنبد امام حسین (ع) توسط مختار ثقفی در سال ۶۵ هجری ساخته شد اضافه کرد: خلفای و حکومت های جبار  برای جلوگیری از زیارت امام حسین (ع) توسط مردم بارها حرم و گنبد  آن حضرت را ویران کردند ولی با همه این مشکلات مردم هیچ وقت دست از راهپیمایی اربعین برنداشتند و حاضر بودند برای آن جانشان را هم فدا کنند.

وی ادامه داد: همه اینها بخاطر این است که شناخت امام حسین (ع)، پیاده روی اربعین و برقراری پیوند قلبی با آن حضرت انسان ساز است و موجب تعالی انسان می شود.

حجت الاسلام جمالی گفت:  با اینکه در دین اسلام ضرر به بدن یا سفری که ترس از جان و آسیب در آن باشد  حرام است ولی با این حال در همه شرایط اهل بیت به شیعیان می فرمودند به راهپیمایی اربعین برود، زیرا انسان با این سفر و با ایجاد پیوند با امام حسین (ع) تکامل می یابد و انسانیت انسان از این راه حاصل می شود.

وی با اشاره به اینکه راهپیمایی اربعین آثار و برکات زیادی دارد گفت: شناخت امام از جمله برکات این پیاده روی محسوب می شود زیرا امام واسطه فیض و علت آفرینش است و بدون شناخت امام صعود به سوی خدا ناممکن است.

وی خاطرنشان کرد:  در روایات آمده که امام زمان (ع) هنگام ظهور خود را اینگونه معرفی میکند که من فرزند حسینم. بنابراین تا زمان ظهور تمام دنیا باید امام حسین (ع) را بشناسند.

وی گفت: برقراری پیوند قلبی ، تبعیت و الگوپذیری از امام نیز از جمله این برکات است و جوانان نیاز به الگو دارند ولی گاهی به خاطر شناخت نادرست به سراغ الگوهای بی ارزش می روند و هدف واقعی از شناخت امام در واقع تبعیت از اوست.

وی با اشاره به اینکه اتحاد و همبستگی یکی دیگر از برکات مهم پیاده روی اربعین است گفت:  ما زمانی با عراق جنگ داشتیم ولی در حال حاضر  ملت ایران با تمام قومیت هایی که دارد با ملت عراق دوست و همراه هستند واربعین جهانی شده که مسلمانان، مسیحیان، زرتشتیان، یهودیان و ... همه در پیاده روی اربعین شرکت می کنندو این اتحاد ان شاء ا... مقدمه ظهور است.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور استان بوشهر عنوان کرد:گروه های سیاسی کشور ما نیز باید از این اتحاد درس بگیرند و با تمام اختلاف فکری که دارند در اصول و منافع کشور با هم متحد باشند.

وی گفت: ظلم ستیزی نیز از جمله برکات این پیاده روی جهانی است و همانطور که ما از ظالمین کربلا براءت می جوییم باید از ظالمان امروز که در یمن و سوریه و ... مردم بیگناه ٬زنان و کودکان را می کشند و تمام ظالمین براءت بجوییم.

وی افزود: امروز عده ای می خواهند شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل و آل سعود را به بهانه های مختلف از مردم بگیرند در حالیکه این شعارها در واقع براءت از ظالمین  و مانند مرگ بر یزید است و البته مخاطب این شعارها  مردم این کشورها نیستند بلکه دولت های آنها است.

حجت الاسلام جمالی اظهار داشت: از دیگر برکات این پیاده روی که در واقع جمع بندی موارد قبلی است آماده سازی جامعه جهانی برای ظهور حضرت مهدی (عج) است.

وی گفت: جامعه ای که امام خود را بشناسد، از او تبعیت کند، از ظالم براءت بجوید و متحد باشد آماده ظهور حضرت ولی عصر است.

رئیس دانشگاه پیام نور گناوه با تسلیت فرارسیدن ایام اربعین حسینی اظهار داشت: برگزاری این نشست در راستای آشنایی بیشتر دانشجویان با ابعاد مختلف پیاده روی جهانی اربعین در این دانشگاه برگزار شده است و فرصتی است تا دانشجویان بتونند پاسخ بسیاری از سوالات خود را پیرامون این پیاده روی عظیم دریافت کنند.

مجید قربانی با خیر مقدم به همه دانشجویان جدیدالورود دانشگاه گفت: امید است که در دوره زمانی که در این دانشگاه مشغول  به تحصیل علم هستید زمینه مناسبی برای اعتلای فرهنگی و علمی جهت ایفای نقش موثر  شما در جامعه ایجاد شود.

در این نشست ضمن بیان ابعاد مختلف پیاده روی اربعین حسینی ، به سوالات مطرح شده دانشجویان در این زمینه پاسخ داده شد.


 

کد خبر 4748987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =