تشریح فعالیت های ستاد خدمات شهری اربعین در استان کرمانشاه

کرمانشاه- رئیس ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه، اقدامات و فعالیت های این ستاد در خدمات رسانی به زائران حسینی را تشریح کرد.

خسرو عیسائیان در گفتگو با خبرنگار  مهر، در خصوص اقدامات کمیته خدمات شهری ستاد اربعین استان کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه شهرداری کرمانشاه به عنوان رئیس ستاد خدمات اربعین استان کرمانشاه معرفی شده است، علاوه بر شهر کرمانشاه، خدمات بسیار خوبی را نیز طی این ایام در قصرشیرین و سایر مسیرهای تردد زائران ارائه می دهد و این خدمات تا چند روز پس از اربعین و بازگشت زائران ادامه دارد.

ایجاد محل اسکان برای زائران اربعین حسینی در کرمانشاه

وی افزود از جمله خدماتی که توسط شهرداری طی این ایام ارائه شده می توان به یکی از اقدامات بسیار شاخص که در شهر کرمانشاه برای اولین بار و پس از سالها اجرا شده، اشاره کرد که مربوط به ایجاد محل اسکان برای زائران اربعین حسینی است.

رئیس ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه ادامه داد: این محل های اسکان برای مسیر رفت در ضلع غربی میدان آزادگان به سمت جاده اسلام آباد  و برای مسیر برگشت در ضلع غربی نمازخانه میدان آزادگان با تمامی امکانات مورد نیاز از جمله تامین امنیت، اسکان و پذیرایی برپا شده است.

این مسئول تصریح کرد: زائران می‌توانند در زمان مراجعه به محل های مذکور پس از تحویل گذرنامه خود، از تمام امکانات از جمله محل اسکان که با داربست محصور و فنس کشی شده از نظر امنیتی نیز امنیت آن تامین شده و چادر ها در آن استقرار یافته  انداستفاده کند. همچنین خدمات مورد نیاز از جمله برق کشی برای شارژ تلفن همراه و سایر مصارف آنها نیز ارائه شده است.

رئیس ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه افزود: علاوه بر خدمات فوق پس از ورود زائران و تحویل وسایلی چون پتو، پذیرایی لازم از نظر مواد غذایی نیز برای هر شخص صورت می‌گیرد.

ارائه خدمات بهداشتی به موکب ها و مسیر تردد زائران

این مسئول گفت: در حوزه بهداشت نیز، اداره بهداشت خدمات شهری شهرداری کرمانشاه که زیر مجموعه معاونت خدمات شهری شهرداری کرمانشاه است بحث بهداشت مواد غذایی، بهداشت آب، بهداشت محیط و هوا را تا جایی که قانون شهرداری ها اجازه می‌دهد انجام داده و به زائران خدمات لازم را طی این ایام ارائه می کند.

وی از نظارت و سرکشی به موکب ها خبر داد و تصریح کرد: در بحث حد فاصل بین موکب ها و محیط نیز وضعیت بهداشتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و همچنین وضعیت بهداشتی موکب ها و سرویس های بهداشتی آنها نیز مورد نظارت قرار می‌گیرد.

نظارت بر محیط تردد زائران و موکب ها در قالب اکیپ های مشترک

این مسئول ادامه داد: در زمان سرکشی به موکب ها، وضعیت بهداشتی آنها و چگونگی دفع پسماندهای آنها در کنار سلامت مواد غذایی توزیع شده در این موکب ها، مورد بررسی و نظارت قرار می گیرد.

عیسائیان گفت: ما اکیپ مشترکی نیز با همکاری مرکز بهداشت، سازمان حفاظت از محیط زیست، اداره دامپزشکی و سایر ادارات ذیربط داریم که نظارت های لازم در این زمینه را انجام می دهند.

وی تصریح کرد: در قالب این اکیپ مشترک،   بازدیدهای مشترکی از رستوران‌ها اماکن بین راهی فروشگاه های بین راه و مسیر تردد زائران و مو کب ها و وضعیت بهداشتی آن ها صورت می گیرد. همچنین بررسی می شود که خدمه هایی که در این اماکن کار می کنند، کارت تندرستی و بهداشت داشته باشند.

بررسی صفر تا ۱۰۰ وضعیت بهداشتی محیط و مراکز بین راهی و موکب ها

رئیس ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در قالب این اکیپ، مشترک از صفر تا ۱۰۰ وضعیت بهداشتی محیط و مراکز بین راهی و موکب ها مورد بررسی قرار می گیرد.

وی گفت: جهت جلوگیری از مخدوش شدن محیط زیست و وضعیت بهداشت محیط های مذکور،   توسط اداره بهداشت مرکز خدمات شهری شهرداری با همکاری محیط زیست، محیطهای مذکور و اماکن بین راهی مرتب رصد می‌شود.

ارائه  خدمات شهری به شهرستان ها براساس نیاز آنها

رئیس ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه با اشاره به اقدامات ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه در سایر شهرستان ها نیز گفت: در خصوص شهرستان ها نیز با توجه به نیازی که به ما اعلام شده خدمات لازم را ارائه می‌کنیم.

وی همچنین از ارائه خدمات به موکب های سایر شهرهای مسیر تردد زائران از جمله بیستون، صحنه، اسلام آباد غرب و... خبر داد و گفت: ما امکانات مورد نیاز این موکب ها را در حوزه خدمات شهری فراهم کرده ایم.

مسئول ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه تصریح کرد:  برای مثال در شهر حمیل نیاز به خودرو حمل زباله در مسیر تردد زائران وجود داشت که ما در این زمینه به آنها کمک کردیم.

وی افزود: همچنین طی تلاش همکاران ما در ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه، برای  ایام اربعین تمام بلوار ها و تیر برق های  مسیر جاده بیستون و قبل از ورود به شهر بیستون کاملا سیاهپوش شد.

مسئول ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه ادامه داد: همچنین شهرداری در کار آبرسانی، استقرار مخزن زباله، تامین سرویس بهداشتی و امکانات مورد نیاز موکب های داخل شهرهای مذکور کمک کرده است.

شهرداری کرمانشاه عهده دار خدمات رسانی به زائران از ورودی قصرشیرین تا ورودی خسروی است

عیسائیان در خصوص خدمات این ستاد در قصرشیرین نیز گفت: براساس مصوبه‌ای که در فرمانداری قصرشیرین به تصویب رسید، تمام خدمات رسانی  از اولین  میدان  ورودی شهر قصر شیرین تا آخرین  میدان  این شهر به نام میدان نصرآباد که ورود به مرز خسروی بوده، به عهده شهرداری کرمانشاه است و همه همکاران ما از بیش از یک ماه پیش در این منطقه مستقر هستند.

وی از استقرار خودروهای آتش نشانی شهرداری کرمانشاه نیز در مسیر مذکور خبر داد و گفت: از دیگر امکانات مستقر در شهر قصرشیرین می‌توان به تانکرهای آب، دستگاه گریدر، غلتک، لودر، ۱۰۰ نفر نیروی خدماتی و... اشاره کرد.

مسئول ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه افزود: ما در دو سه کیلومتر از این مسیر، پس از مراحل جدول گذاری توسط شهرداری قصرشیرین، کل کارهای زیباسازی آن مسیر را انجام دادیم.

وی ادامه داد: در خصوص سیاه پوش کردن کل مسیر نیز به نحو مطلوب وزیبایی، کار انجام شده که امیدواریم مورد پسند زوار قرار گرفته باشد.

گندزدایی و خوشبوسازی محیط و مخازن با محصول گیاهی قابل تجزیه

عیسائیان بار دیگر به خدمات بهداشتی مسیر زائران اشاره کرد  و گفت: در بحث شستشوی مخازن و بهداشت محیط با توجه به اعتباراتی که به حوزه بهداشت اختصاص یافت و در اختیار اداره بهداشت خدمات شهری قرار گرفت، با استفاده از یک محصول تولیدی یکی از شرکت های دانش بنیان، کار گندزدایی و خوشبو کردن مخازن و محیط در مسیر تردد زائران انجام شد.

وی تصریح کرد: این محلول کاملا از عصاره گیاهان تهیه شده و فاقد فلزات سنگین است و هیچ گونه آسیب و ضرری برای محیط زیست ندارد و با توجه به عناصری که در آن به کار رفته جذب گیاهان و محیط شده و تجزیه می شود و هیچ خطری نیز به دنبال ندارد.

پوشش فواصل بین راهی از نظر امکانات بهداشتی با همکاری محیط زیست

مسئول ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: همانطور که گفته شد، فواصل بین راهی و مسیر تردد زائران را نیز با همکاری محیط زیست پوشش دادیم و از نظر بهداشتی امکانات مورد نیاز زائران را فراهم کردیم.

وی تصریح کرد: تامین مایع دستشویی، مواد گندزدا و ضد عفونی کننده، مواد خوشبو کننده، ماسک، دستکش و مواد  یک بار مصرف گیاهی  و بی خطر  برای محیط زیست که مورد تایید مرکز بهداشت  است، از جمله خدمات بهداشتی ما بوده که در محیط های مذکور به زائران حسینی ارائه می‌شود.

عیسائیان گفت: در بحث خدمات رسانی به موکب ها، عتبات عالیات لیست موکب ها را به ما ارسال کرده است و ما خدمات لازم را براساس لیست ارسالی به موکب ها ارائه کرده ایم. برای مثال اگر موکبی در تنگه مرصاد نیز به خدماتی نیاز داشته است، ما خدمات لازم را به آنها ارائه کرده ایم.

وی افزود: در بحث سرویس های بهداشتی نیز اکیپ هایی وجود دارد که به صورت مستمر کار رسیدگی و نظارت به این سرویس ها را انجام می دهند. خود ما نیز به صورت تصادفی و روزانه از محل های مختلف بازدید به عمل می آوریم.

تخلیه مخازن زباله در دو تایم از شب تا بامداد

این مسئول از تخلیه مخازن زباله اطراف موکب ها و اماکن خدماتی به زائران نیز طی ساعات پایانی و نیمه شب خبر داد و گفت: کار تخلیه و پاکسازی مخازن در یک تایم  از ساعت ۳ و ۴ بامداد تا ۹ بامداد  و در تایم دیگر از ۹ شب تا ۳ و ۴ بامداد انجام می شود.

عیسائیان افزود: علاوه بر موارد فوق خودروهایی به صورت سیار و مستمر در طول روز دائما در حال چرخش هستند که اگر موردی وجود داشته باشد، نسبت به پاکسازی آن اقدام کنند اما این مهم نیازمند همکاری خود مردم و موکب داران است.

مسئول ستاد خدمات شهری اربعین استان کرمانشاه در پایان خاطرنشان کرد: ما  خودروهایی را نیز بازسازی کرده ایم که مخصوص شستشوی مخازن است و شبانه مخازن شستشو داده می شود.

کد خبر 4749296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =