تسریع در برون رفت از بازاریابی محصولات ناسالم در کودکان و جوانان 

بیانیه مشترک شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر منطقه‌ای و جهانی با اتحادیه بیماری‌های غیرواگیر ایران در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت مدیترانه شرقی قرائت شد.

 به گزارش خبرنگار مهر، بیانیه مشترک شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر منطقه‌ای و جهانی با اتحادیه بیماری‌های غیرواگیر ایران در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت مدیترانه شرقی (EMRO) با حضور مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، توسط محمدرضا مسجدی دبیرکل شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر ایران قرائت شد.

در این بیانیه به عناوینی همچون ارتقای سلامت روانی، کاهش آلودگی هوا، افزایش فعالیت جسمی، گنجاندن برنامه‌های کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در برنامه‌های آمادگی و واکنش اضطراری بشردوستانه و اولویت‌دادن به مالیات کالاهای ناسالم (دخانیات، الکل و نوشیدنی‌های قنددار) و مدل‌های ابتکاری تأمین مالی باتوجه‌به سهم بالای جوانان در جمعیت این منطقه و نیز دولت‌های عضو که باید آثار منفی بازاریابی محصولات ناسالم را در کودکان و جوانان بپذیرند، تاکید شد.

محمد رضا مسجدی گفت: با تأثیر منفی صنایع تولیدکننده محصولات ناسالم  مقابله با هر نوع تعارض منافع واقعی یا فرضی، به‌ خصوص در ارتباط‌ با الکل، دخانیات و نوشیدنی‌های قنددار باید مقابله شود. همچنین این بیانیه بر رویکرد مردم‌ محور در ارتباط‌با بیماری‌های غیرواگیر، تقویت صدای جامعه مدنی و مردمی که با بیماری‌های غیرواگیر زندگی می‌کنند و به‌ ویژه کسانی که در موقعیت‌های بشردوستانه قرار دارند تأکید می‌کند. دولت‌های عضو باید در سرتاسر برنامه‌هایی که اجرا می‌کنند، از حقوق بشر حفاظت کنند و مشارکت گستردة مبتلایان به بیماری‌های غیرواگیر، جوانان، زنان، بومیان و کسانی را که در موقعیت‌های اضطراری قرار دارند، تضمین کنند.

نقش مهم جامعه مدنی در مقابله با بیماری های غیرواگیر

در این بیانیه  به مشارکت گسترده جامعه مدنی در تصمیم‌گیری‌ها نیز اشاره شده و آمده است: ما به‌عنوان اتحادیه‌های بیماری‌های غیرواگیر، نیروهای محرکی هستیم که دولت‌ها و وزارت‌های بهداشت کشورها را به پیشروی به‌سوی تحقق اهداف ملی بیماری‌های غیرواگیر تشویق می‌کنیم و نیز ازطریق گنجاندن خدمات بیماری‌های غیرواگیر در پوشش همگانی سلامت ملی، بسته‌های مراقبت سلامت اولیه و افزایش دسترسی به داروها و فناوری‌های اساسیِ مربوط به بیماری‌های غیرواگیر هم در موقعیت‌های عادی و اضطراری نیز تاکید داریم. چرا که ازطریق پوشش همگانی سلامت می‌توان به تحقق اهداف بیماری‌های غیرواگیر، کاهش نابرابری‌ها و تقویت ثبات و توسعة پایدار کمک کرد.

در پایان این بیانیه تاید شده است: ما آماده‌ایم تا از دولت‌های عضو درزمینة تسریع اجرای تعهدات منطقه‌ای و جهانیِ بیماری‌های غیرواگیر و تکیه بر اولویت‌های پذیرفته‌شده در نشست سران سازمان ملل متحد دربارة بیماری‌های غیرواگیر و پوشش همگانی سلامت حمایت کنیم.

کد خبر 4749557

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =