ضرورت جمع آوری سگ های ولگرد در هشترود

هشترود- فرماندار هشترود بر ضرورت جمع اوری و ساماندهی سگ های ولگرد در این شهرستان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه کمیته کنترل سگ های ولگرد شهرستان هشترود صبح امروز جمعه به ریاست فرماندار این شهرستان برگزار شد.

در این جلسه امین امینیان با انتقاد از کم کاری دستگاه های متولی و عضو کمیته کنترل جمعیت سگ های ولگرد شهرستان گفت: متاسفانه علی رغم تشکیل جلسات منظم و وجود دستورالعمل و شیوه نامه اجرائی مشخصی که دقیقا وظیفه هر یک از دستگاه های عضو کنترل جمعیت سگ های ولگرد را مشخص می سازد نه تنها شاهد کاهش در جمعیت سگ های ولگرد نبوده ایم بلکه میزان این سگ ها خصوصا در داخل شهر هشترود افزایش قابل توجهی داشته است بگونه ای که طبق گزارشات رسیده و مشاهدات عینی سگ ها در داخل شهر نه بصورت تکی بلکه بصورت گله ای حرکت می کنند و طبیعی است که موجی از نگرانی بحق در شهروندان ایجاد شود.

فرماندار هشترود با بیان اینکه در فصل زمستان افزایش چند درصدی جمعیت سگ ها در سطح شهر به دلیل رهاسازی آن ها از طرف مالکان و مهاجرت آن ها به منظور یافتن غذا در داخل شهر قابل توجیه است گفت: اما در این فصل از سال هیچگونه توجیهی جز کم کاری دستگاه های عضو در عدم مقابله صحیح با جمعیت این سگ ها نمی توان یافت وی افزود برابر دستورالعمل شهرداری ها مکلف به کنترل جمعیت این سگ ها هستند که لازم است در مرحله اول اقدامات پیشگرانه را به درستی انجام دهند.

وی افزود: برای نمونه شهرداری‌ها با جمع آوری صحیح و مناسب زباله ها مانع از فراهم شدن زمینه لازم برای تجمع این سگ ها در داخل شهر خواهند شد و یا سازمان جهاد کشاورزی با همکاری بخشداری ها و دهیاری ها مکلف به برگزاری دوره های توجیهی برای روستائیان بمنظور عدم رهاسازی سگ ها در شهر و روستا و همچنین واکسینه کردن سگ هایشان می باشد.

وی با بیان اینکه سگ ها دارای قابلیت و پتانسیل تولید مثل بسیار بالا می باشند و در صورت عدم کنترل، جمعیت سگ ها سریعا افزایش یافته و خطرات جدی بدنبال خواهد داشت گفت: در مرحله مقابله صرفا جمع آوری و نگهداری آن ها در محل های خاص مورد نظر نیست ، باید اقداماتی نظیر جمع آوری، معاینه، تفکیک، پلاک گذاری، عقیم سازی، معدوم سازی ( تحت شرایط خاص) و نهایتا نگهداری انجام شود که متاسفانه شهرداری هیچگونه اقدام مشخصی در این زمینه نداشته است و حتی آمار و اطلاعات دقیقی از جمعیت این سگ ها در دست نیست.

وی گفت: براین اساس لازم است کانون های تجمع سگ ها شناسایی شده و با اطلاع رسانی ها به موقع به مردم طی روزهای مشخص پیمانکار متخصص به منظور جمع آوری این سگ ها با حضور اعضا و نمایندگان کمیته کنترل جمعیت سگ های ولگرد نسبت به جمع آوری اقدام نماید و با تایید سازمان محیط زیست این سگ ها به محل های نگهداری مناسب در سطح استان انتقال داده شوند.

امینیان در خصوص مشاهده گرگاس در برخی از شهرهای استان گفت: این حیوان از جفت گیری سگ و گرگ پدید می آید و به شدت حیوان تهاجمی و خطرناکی بوده و به انسان ها حمله ور می شود.

فرماندار هشترود گفت: به علت افزایش جمعیت سگ های ولگرد امکان تداخل گرگاس در گله سگ ها وجود دارد.

وی تاکید داشت: درصورتی که هرگونه گزارشی مبنی بر مشاهده گرگاس از طرف نهادهای مربوطه در داخل شهرستان بشود، دستگاه های عضو سریعا بمنظور مقابله وارد شوند.

وی از همین رو کنترل جمعیت سگ های ولگرد را بسیار حیاتی و ضروری در مقابله با گرگاس ها دانست.

کد خبر 4749911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =