تشخیص مشکلات زانو با کمک ابزار مهندسان عمران

به تازگی پزشکان برای تشخیص بیماری‌های زانو از فناوری مهندسان برای شناسایی مشکلات پل‌ها استفاده می‌کنند. در این گزارش به چگونگی استفاده از این تکنولوژی می‌پردازیم.

مجله مهر:  یک تحقیق نشان میدهد، فناوری‌هایی که مهندسان برای گوش دادن به خطاهای پل‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند برای تشخیص مشکلات مفصل زانوهای که عموما "پر سر و صدا" عنوان میشوند، استفاده شوند.

این میکروفون ریز به زانوهای بیماران متصل شده تا صداهای با فرکانس بالا را جمع کند. اگرچه این صداها برای انسان قابل شنیدن نیستند، اما شکل‌های موج را می‌توان با استفاده از رایانه تجزیه و تحلیل کرد تا بینشی در مورد سلامت زانوها داشته باشد.

محققان گفته‌اند، این روش برای تشخیص بهتر انواع بیماری‌های مفصلی زانو مناسب بوده و درمان‌های بهتری را به دنبال خواهد داشت. البته آنها اذعان کردند که در مرحله اول تحقیقات و آزمایش‌های بیشتری از افراد انجام شده اند.  پزشکان می‌گویند : استئوآرتریت زانو یک بیماری مفصلی است که می‌تواند باعث درد، سفتی و تورم در مفصل زانو شود. این دستگاه میتواند به تشخیص این بیماری شایع کمک کند.

به طور معمول، بدن می تواند آسیب سطح پایین مفاصل را خود ترمیم کند. اما با وجود آرتروز، غضروف محافظ در انتهای استخوان‌ها خراب می‌شود و نمی‌تواند آن را اصلاح کرد به همین دلیل این دستگاه به کمک بیماران می‌آید و پیشرفت این بیماری جلوگیری می‌کند.

در این مطالعه، با حضور دانشگاه لنکستر، دانشگاه مرکزی لانکاشایر و دانشگاه منچستر، محققان "به صداهای تولید شده توسط زانو ۸۹ فرد بزرگسال مبتلا به آرتروز" گوش دادند. و از همه آنها خواسته شد که پنج بار از یک موقعیت نشسته، به حالت ایستاده در بیایند که سیگنال‌های صوتی از تحرکات آنها ضبط شود.

آنها فرض کردند زانوها مانند ساختارهای مهندسی عمل می کنند. با "سطوح صاف و خوب و روغن‌کاری شده" بی سر و صدا در برابر یکدیگر حرکت می‌کنند، و "حرکات ناهموار سطوح زبر و ضعیف " سیگنال‌های صوتی را تولید می‌کنند.

نتایج آنها نشان داد که این روش می تواند تفاوت بین سیگنالهای تولید شده توسط زانوهای سالم و افراد مبتلا به آرتروز را "بشنود".

پروفسور جان گوداکر، از دانشگاه لنکستر، که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، گفت که این یک روش امیدوار کننده است. وی افزود: «روش فعلی درجه بندی آرتروز زانو است که معمولاً با اشعه ایکس انجام می‌شود اما این یک روش دقیق‌تر و حساس‌تر برای ارزیابی شدت و بدون استفاده از اشعه X است.»


لحن هر زانو متفاوت است!

این تیم تحقیقاتی که یافته‌های خود را در PLOS One منتشر کردند، دریافتند که هرچه "ضربات" بیشتری که روی شکل های موج تولید شده توسط زانوها دیده می شود، زانو "پر سر و صداتر" می شود و آرتروز شدیدتر است.

پروفسور گوداکر گفت: اگرچه گوش دادن به این صداها با گوش انسان امکان پذیر نیست، اما ممکن است که هر زانوی فرد "لحن" خاص خود را داشته باشد.

صدای ترک خوردگی در مفاصل نیز می‌تواند نشانه آرتروز باشد. پروفسور گوداکر اضافه کرد: این تکنیک متناسب با ویژگی‌های خاص وضعیت زانوی شخصی‌، می تواند به درمان های شخصی تری منجر شود. وی می‌گوید: «با تحقیقات بیشتر، این روش جدید می تواند به عنوان ابزاری تشخیصی برای جلوگیری از آسیب دیدگی در ورزشکاران استفاده شود و ببیند که آیا زانوی بیماران به درمان پاسخ می دهند یا خیر.» اما هنوز این فناوری بر روی سایر اشکال پوکی استخوان، مثلاً در لگن یا دست آزمایش نشده است.

کد خبر 4750042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =