راهپیمایی اربعین نماد تحقق وحدت اسلامی است

کرمانشاه_ رئیس دانشکده الهیات دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه راهپیمایی اربعین نماد تحقق وحدت اسلامی است، گفت: در این راهپیمایی قومیت‌ها و ملیت‌ها رنگ می بازند.

حجت الاسلام حسن سعیدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در میان اقوام و ملتهای گوناگون روزها و مناسبت‌هایی وجود دارد که نقطه عطفی در تاریخ فکری و فرهنگی و ملی به شمار می آید.

وی افزود: فرهنگ ما ایرانی ها با چنین رویدادهایی درآمیخته به گونه ای که تمام اقشار ایرانی فارغ از هر مذهب یا دینی با این مناسبتها پیوند خورده‌اند و در این میان عاشورا و اربعین از جمله مناسبتهایی است که نقطه تلاقی و پیوند این فرهنگ‌ها است.

عضو هئیت علمی گروه ادیان و عرفان دانشگاه شهید بهشتی گفت: رویداد اربعین از یک سو در جهان اسلام به عنوان مناسبتی بزرگ در حال روی دادن است و در شرایط ویژه زمانی به عنوان پدیده اجتماعی مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفته است که هریک از اندیشمندان به تناسب حوزه مطالعاتی خود، به واکاوی ابعاد و وجوه معرفتی، سیاسی، اجتماعی و فلسفی ابعاد اربعین پرداخته اند.

اربعین ریشه در فرهنگ دینی ما دارد

حجت الاسلام سعیدی با تاکید بر اینکه اربعین از ابعاد مختلف در خور بررسی و واکاوی است، بیان کرد: از منظر مذهبی اربعین به عنوان مناسبتی دینی در فرهنگ دینی اسلام ریشه دارد از همین رو امام حسن عسگری(ع) در زیارت اربعین توجه به اربعین را به عنوان یکی از پنج نشانه مومن شمرده اند.

وی افزود: از سوی دیگر این رویداد و مناسبتها مصداق آیه قرآن است که پیغمبر(ص) به امت خود فرمودند که من هیچ پاداشی از شما نمی طلبم جز مودت اهل بیت و ذی القربی و اربعین نمادی از مودت نسبت به اهل بیت(ع) و اظهار ارادت به ساحت آن بزرگوران است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: از دیگر سو اربعین و دیگر مناسبتها که گرامیداشت مقام ائمه اطهار(ع) است مصداق ذکر و یاد خداوند متعال بوده و در این راستا امامان که به عنوان انسان کامل و خلیفه خداوند شمرده می شوند، یاد آنها ذکر و یاد خداوند متعال است.

حجت الاسلام سعیدی بیان کرد: از بعد سیاسی و اجتماعی نیز این رویکرد نماد پیوند امت و مردم با امامت، ولایت و رهبری است و همچنین در زیارت اربعین که به خواندن آن تاکید و توصیه شده و از نشانه های مومن شمرده شده واژگانی به کار رفته که دارای بار سیاسی است و در آن بر رهبری سیاسی و اجتماعی امام تاکید شده است.

اربعین نمادی از همسویی امت و مردم با رهبر است

وی ادامه داد: اربعین می تواند نمادی از همسویی امت و مردم با رهبر باشد و از سوی دیگر اربعین نماد حمایت از ستمدیدگان و مواجهه با استکبار و ایادی آن است که در طول تاریخ کوشیده اند تا رویداد اربعین را به تعطیلی بکشانند و از یادها ببرند یا آن را کمرنگ جلوه دهند.

رئیس دانشکده الهیات دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: راهپیمایی اربعین در دوره معاصر همانند رودی خروشان است که با سمت گیری به سوی اقیانوس بی کران حق در حرکت است و حقایق بسیاری در آن تجلی و ظهور دارد از سوی دیگر عامل بیم و هراس استکبار است.

وی با تاکید بر اینکه اربعین نقطه امید حق جویان و پایبندی به ارزشها و اصول اخلاقی و اعلام وفاداری به راه شهیدان به خون غنوده ای است که از تمام سرمایه خویش در این راه چشم پوشیدند، گفت: حضرت اباعبدالله(ع) نقطه امید بندگان و رهایی آنها از بندها است بنابراین از جهات اجتماعی و سیاسی راهیپمایی اربعین به خوبی می تواند تبلور و ظهور داشته باشد.

حجت الاسلام سعیدی گفت: راهیپمایی اربعین می تواند نماد همدلی مجموعه انسان هایی باشد که همدل در یک مسیر به سمت یک هدف در حرکت هستند از جهت دیگر راهپیمایی اربعین نماد ارزشهای الهی و انسانی نظیر از خودگذشتگی، رهایی از بند دلبستگی ها، تعاون و پایبندی به ارزشها و اصول اخلاقی است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این راهپیمایی اربعین نماد ستم ستیزی است، عنوان کرد: یکی از اهداف آن مواجهه با آمریکا و قدرتهایی از این دست است که نماد استکبار در دوره معاصر قلمداد می شوند.

پیاده روی اربعین نماد آزادگی است

وی خاطرنشان کرد: پیاده روی اربعین نماد آزادگی افرادی است که در این راهیپیمایی حضور دارند همچنین نماد رهایی از دلبستگی ها است.

رئیس دانشکده الهیات دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه زوار اربعین آمادگی ایستادگی در برابر قدرتهای استکباری و قید و بندهای دنیایی را دارند، افزود: همچنین راهپیمایی عظیم اربعین نماد ولایت پذیری است و حضور زوار در این راهپیمایی نماد پایبندی این افراد به ولایت فقیه است.

حجت الاسلام سعیدی با تاکید بر اینکه راهپیمایی اربعین نماد تحقق وحدت اسلامی است، گفت: در این راهپیمایی قومیت ها و ملیتها رنگ می بازند و مصر، عراق، شام، حجاز، استانبول، هرات وآذربایجان به هم پیوند می خورند و نه تنها این ها بلکه مردم از سایر قاره ها نظیر اروپا، آفریقا و آمریکا با هم پیوند عمیق و وسیع خوردند.

وی با بیان اینکه این پیوند است که نقطه بیم و هراس دشمن است، افزود: امیدواریم این حرکت مبارک ما را تا آستانه ظهور دولت یار و تحقق وعده الهی که ظهور حجت(عج) است پیش ببرد.

کد خبر 4750260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =