نیاز به پژوهش درموردکاهش ازدواج درمرکزی جدی است/ لزوم برنامه جامع

اراک- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندارمرکزی گفت: در مرکزی به عنوان استانی که درحوزه آمار ازدواج دارای نگرانی است، هنوز پژوهش علمی در این زمینه صورت نگرفته تا با نگاه جامع واردعمل شویم.

بهروز اکرمی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: باید بپذیریم که آمار ازدواج در استان مرکزی طی سال های اخیر تاکنون با کاهش مواجه بوده است و دلایل متفاوتی بر آن دخیل هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی ادامه داد: اکنون عمده ترین دلیل کاهش ازدواج، عوامل اقتصادی است اما باید از خود بپرسیم که در گذشته چرا ازدواج بیشتر صورت می گرفت، با اینکه برخی شاخص های اقتصادی و رفاهی بسیار پایین تر بود.

اکرمی عنوان کرد: در حال حاضر نگاه جوانان نسبت به ازدواج تغییر یافته است و باید در کنار مسایل اقتصادی به این تغییر نگاه که مقوله ای اجتماعی و فرهنگی هست نیز پرداخته شود. امروز می بینیم با اینکه تسهیلات ازدواج نیز در اختیار زوجین قرار می گیرد و مبلغ تسهیلات ازدواج افزایش یافته، اما نتوانسته آن موتور محرکه ای برای ترغیب جوانان به تشکیل خانواده باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی ابراز کرد: باید نسبت به مقوله ازدواج چند وجهی نگاه کنیم و همزمان که شاخص های اقتصادی بهبود پیدا می کند، باید نگاه جوان و نگاه جامعه نیز نسبت به این امر مهم اصلاح شود.

وی گفت: برای موفق شدن در امر ترویج و افزایش آمار ازدواج باید به هرکدام از عوامل موثر در آن وزن دهیم و بر اساس یک برنامه جامع و کاشناسی شده عمل کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی اظهار کرد: اقدام در مقوله های اجتماعی همچون ازدواج به این صورت نیست که از امروز آغاز کنیم و فردا به نتایجی دست پیدا کنیم، بلکه برنامه های اجتماعی طولانی مدت و اثر گذاری لازم است که نتایج آن در آینده مشخص می شود.

اکرمی گفت: هنوز در استان مرکزی به عنوان استانی که در زمینه ازدواج دارای دغدغه و نگرانی و امار نامطلوب است، پیمایش و پژوهش علمی جامع در رابطه با کاهش ازدواج انجام نشده و امروز هم اگر به آن نپردازیم، همچنان با بدتر شدن این وضع روبرو خواهیم بود. برنامه ریزی و اقدام در این زمینه باید هر چه سریعتر توسط مسئولان، رسانه ها و حتی جامعه و خانواده ها آغاز شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی عنوان کرد: معضل کاهش ازدواج در استان یک روزه حل نمی شود و ما به عنوان مسئولان وظیفه داریم در این حوزه ورود پیدا کنیم.

اکرمی خاطر نشان کرد: در حال حاضر مساله انجام پیمایش علمی دلایل کاهش ازدواج در استان مصوب شده است و اداره کل امور اجتماعی استانداری با همکاری دستگاه های اجرایی متولی انجام این کار می باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با بیان اینکه بنای جامعه بر اساس نهاد خانواده است، گفت: خانواده یک مفهوم انتزاعی نیست بلکه در فرهنگ ایرانی و اسلامی دارای قداست است و جامعه با خانواده قوام پیدا می کند و همیشه باید به آن پرداخت.

وی گفت: در حال حاضر در هر حوزه ای از قبیل سلامت، اجتماع، سیاست و... با تورم سند مواجه هستیم، اما برای انجام کار درست، باید تئوری ما درست باشد در تمام دنیا نیز بر این منوال است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی بیان کرد: به عقیده من نباید معطل تدوین و تهیه سند باشیم. نزدیک به ۷۰ هزار دانشجو در سطح استان وجود دارد و باید بررسی کرد که نگاه این جوانان به مقوله ازدواج چیست؟ به دلیل اینکه کار نکرده ایم، به دنبال این هستیم که سند برای ما تنظیم شود و آمار بدهیم، اما این سندها و یکسری آمار عملکرد، بدون ایجاد نتیجه محسوس در جامعه، فایده ای ندارد.

کد خبر 4750777

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =