انتشار مجدد «باغ ایران» با طرح‌هایی تازه از اساتید تصویرگری

شعر «باغ ایران» اثر حسین گل گلاب با تصویرگری‌هایی از برخی اساتید تصویرگر ایران در قالب یک کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شعر «باغ ایران» اثر حسین گل گلاب با تصویرگری‌هایی از نورالدین زرین کلک، پرویز کلانتری، غلامعلی مکتبی، عطیه مرکزی و... بازتابی متفاوت از نمادهای جعرافیایی، تاریخی، ااسطوره‌ای، اجتماعی و زیست محیطی ایران است که به تازگی توسط نشر میرکا به دست مخاطبان رسیده است.

 این اثر با مقدمه‌ای از نوش‌آفرین انصاری تلاش دارد تا فرصتی نو برای پرداختن به ادبیات و شعر کهن فارسی باشد. بر این اساس در تصویرگری این کتاب تلاش شده است تا معماری، پوشش گیاهی و حیوانی،آداب و سنن  و دیگر نشانه‌های میراث فرهنگی کشور به مخاطبان معرفی شود.

همچنین دبیر شورای کتاب کودک در دیباچه‌ی این کتاب بر لزوم انتشار  آثاری که  معرف متون درخور و فاخر فارسی اند ِتاکید کرده است: شوربختانه علاقه به شعر و شعرخوانی در بین کودکان رنگ باخته است. سرعت دنیای جدید و شتاب رسانه‌های  نو ، فرصتی برای پرداختن به ادبیات و شعر باقی نگذارده، و کودکان امروز را مسحور جادوی خوش آب و رنگ فضاهای مجازی ساخته است. زبان فارسی پی در پی درحال تغییر است و ادبیاتی نوظهور لحظه به لحظه و بیشتر و بیشتر بر ادبیات کلاسیک و رسمی این سرزمین چیره می شود.  از تغییرات زمانه گریزی نیست با این همه غریبه‌گی کودکان با زبان و ادب فاخر پارسی دردناک است چرا که فراموشی  زبان سرآغازی بر دوری از ریشه ها و اندیشه های فرهنگی است.

این اثر خواندنی که با مضمون عشق به میهن خلق شده است در بسیاری از صفحات خود معرف مفاخر تصویرگری ایران همچون نورالدین زرین کلک، پرویز کلانتری، غلامعلی مکتبی، عطیه مرکزی و... است. همچنین هدی حدادی، کمال طباطبایی، مانلی منوچهری، عاطفه ملکی جو، نرگس محمدی و هاله قربان دیگر تصویرگران کتاب «باغ ایران» هستند.

گفتنی است متن این کتاب به خط نستعلیق توسط بهاره اکبرزاده برای کودکان بالای ۷ سال خوشنویسی شده است.

کد خبر 4751043

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =