پردیس جدید دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ۴۴ هکتار ساخته می شود

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از خریداری ۴۴ هکتارزمین برای پردیس جدید دانشگاه خبر داد و گفت: تمامی دانشکده ها، خوابگاه ها و ستاد مرکزی دانشگاه پس از ۳۳ سال در یکجا متمرکز می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد آقاجانی امروز دوشنبه در مراسم تودیع خود از ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تالار امام خمینی دانشکده پزشکی این دانشگاه عملکرد ۲۵ ماه مدیریت خود را تشریح کرد.

آقاجانی با اشاره به آشنایی خود با دکتر زالی رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: من در چهار دوره متفاوت با دکتر زالی همکاری داشته ام، اولین دوره دوران دانشجویی مان بود که در سال ۶۲ وارد دانشگاه شدیم و تحصیل کردیم. دومین دوره در زمان ریاست وی بر دانشگاه و مدیریت من در بیمارستان امام حسین (ع) بود، در دوره سوم من مسئولیت درمان کشور را بر عهده داشتم و دکتر زالی ریاست سازمان نظام پزشکی را بر عهده داشت که در این دوران چهار سال پرثمر را برای درمان کشور رقم زدیم، دوره چهارم نیز دو سال ریاست دانشگاه را بر عهده داشتم و در این مدت از راهنمایی برادرانه و مشورت های مشفقانه وی استفاده کردم.

عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: دانشگاه بزرگی مانند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فرصت ها و تهدیدهای بیشماری دارد، جمعیت تحت پوشش، استادان و دانشجویان در حد دانشگاه طراز اول اما علیرغم آنها جایگاه ملی و بین المللی درخوری ندارد.

آقاجانی از عدم برنامه ریزی درازمدت و عدم ثبات مدیریت و بهره وری را از مشکلات این دانشگاه برشمرد و گفت: من در ابتدای مسئولیتم با تورم نیروی انسانی در پشتیبانی و پایین بودن بهره وری نیروی انسانی رو به رو بودم. همچنین دانشگاه با ۱۳۰۰ میلیارد تومان بدهی و کسری بودجه شدید به ویژه در آموزش و افت آموزش پزشکی و وجود زیرساخت های قدیمی مواجه بود. هنوز پس از ۳۳ سال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پردیس مرکزی ندارد و از شرق و غرب و شمال و جنوب تهران خوابگاه و دانشکده و بیماستان دارد و همین موجب مدیریت پرهزینه و پرمساله دانشگاه است. هنوز پس از سه دهه فعالیت دانشگاه نتوانسته ایم یک بیمارستان دانشگاهی جدید بسازیم. بیمارستان ها فرسوده و مدیریت آنها سنتی است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دانشگاه های کشور از فرصت طرح تحول سلامت بهره برده اند و ما در اولین قدم اصلاح ساختار منابع انسانی و اداری را در دستور کار قرار دادیم و پس از آن سیستم مدیریت هوشمند بیمارستانی طراحی شد و با توجه به اینکه ۷۰ درصد درآمد دانشگاه در اختیار بیمارستان ها فعالیت ها، شاخص ها و بهره وری باید در یک سیستم هوشمند قرار می گرفت که این کار در این دوره مدیریت به سرانجام رسید و هم اکنون پرونده الکترونیک بیماران، فعالیت ها و اطلاعات آن فعالیت ها به صورت آنلاین قابل مشاهده است و امکان آموزش، پژوهش و تبادل الکترونیک اسناد در بیمه ها قابل انجام است و ۱۴ دانشگاه علوم پزشکی در کشور منتظر استقرار این سیستم هوشمند هستند.

رئیس سابق دانشگاه افزود: سیستم مدیریت هوشمند بیمارستانی موجب بهبود ۲۱ درصدی اقتصاد بیمارستان ها و کاهش ۱۵ درصدی هزینه دارو و لوازم پزشکی در بیمارستان ها شد و در طول ۲۵ ماه، ۲۵ کارانه پزشکان و پرستاران هر چند محدود پرداخت شد.

عضو هیات علمی دانشگاه از صرفه جویی جدی در ستاد تا محیط و کاهش بدهی به ۸۰۰ میلیارد تومان به عنوان دیگر بخش عملکرد خود نام برد.

وی از خرید شهرکی ۴۴ هکتاری در میدان نوبنیاد از وزارت دفاع خبر داد و گفت: از آبان ۹۶ این شهرک را خریداری کردیم و تفاهم نامه با وزارت دفاع به منظور استقرار پردیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آن منطقه امضا شد. از بانک وامی به مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان برای آغاز کار گرفته شد که در این سایت عظیم همه دانشکده ها و خوابگاه ها پس از ۳۳ سال به مفهوم واقعی تجمیع می شوند.

آقاجانی از ساخت بیمارستان آموزشی هزار تختخوابی با مصوبه شورای اقتصاد خبر داد و گفت: ساخت این بیمارستان نوید آینده روشنی برای بخش سلامت شرق تهران و شهرستان های شرقی استان تهران خواهد بود.

وی از تکمیل پروژه ۷۰۰ تختخوابی شهدای تجریش خبر داد و گفت: این پروژه شش ماه به دلیل مخالفت شهرداری و نبود اعتبار متوقف شد و تنها ۳۸ درصد پیشرفت داشت که اکنون به ۷۵ درصد پیشرفت رسیده و به زودی به عنوان یک بیمارستان دانشگاهی جامع تکمیل خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه همچنین از توافق با دانشگاه شهید بهشتی برای دریافت سهم علوم پزشکی از سایت اصلی دانشگاه شهید بهشتی با کمک نهاد ریاست جمهوری و دانشگاه شهید بهشتی خبر داد.

وی از خریداری ۴ هکتار زمین در اتوبان شهید بابایی برای توسعه آینده دانشگاه خبر داد و گفت: بودجه عمرانی دانشگاه رشد چهار برابری داشته البته هنوز برای فعالیت های عمرانی دانشگاه کم است. ما بیشترین رشد بودجه را میان دانشگاه های علوم پزشکی داشته ایم اما به دلیل عقب ماندگی در سال های قبل هنوز کفاف بودجه را نمی دهد.

وی از ساخت یک «مگا لب» برای انجام تمام آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان های دانشگاه خبر داد و گفت: با این کار ظرفیت های آموزشی در حوزه سرپایی و بالینی توسعه می یابد.

آقاجانی از تکمیل خانه های بهداشت و شبکه به عنوان دیگر دستاورد حوزه بهداشت نام برد.

وی با اشاره به آموزش پزشکی به عنوان رکن اصلی دانشگاه گفت: زمانی که من مدیریت دانشگاه را بر عهده گرفتم شاهد افت آموزش در تمامی ارکان و مقاطع بودیم تا حدی که از برخی دانشگاه های تیپ دو پایین تر رفته بودیم برای جبران این وضعیت نقشه تمایز دانشگاه و نقشه جذب هیات علمی ترسیم شد و ۳۰۰ عضو جوان و برجسته به هیات علمی افزوده شد. همچنین در هیات ممیزه به صورت ویژه به آموزش برای ارتقا هیات علمی توجه کردیم.

عضو هیات علمی دانشگاهتاکید کرد: پس از بررسی نتایج هشت ساله بورد تخصصی و از دست دادن جایگاه دانشگاه در آموزش مدیران ۲۴ گروه آموزشی دانشگاه در مهر ۹۷ هم قسم شدند که این عقب ماندگی را جبران کنند در نتیجه در آزمون بورد تخصصی ۹۸ ما ۲۱ درصد نسبت به متوسط کشوری رشد کردیم.

وی با اشاره به دستاوردهای حوزه پژوهشی گفت: دانشگاه ۳۶ درصد در مقالات و ۴۱.۵ درصد در کیفیت مقالات رشد داشته و اکنون سرانه هر عضو هیات علمی سه مقاله است. دانشگاه  در نظام های رتبه بندی بین المللی پژوهشی و آموزشی قرار گرفته است و ضمن  قرارداد با دانشگاه های صنعتی و چند دانشگاه بین المللی دستاوردهای مهمی در حوزه پژوهش داشته ایم.

کد خبر 4752162

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =