سرانه مطالعه مردم رفسنجان کمتر از ۴۰ ثانیه در روز است

رفسنجان - رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان گفت: طبق پژوهش به عمل آمده سرانه مطالعه مردم رفسنجان به تفکیک بخش‌های مختلف را داریم و سرانه مطالعه مردم رفسنجان زیر ۴۰ ثانیه در روز است.

به گزارش خبرنگار مهر، ایمان محمدآبادی پیش از ظهر دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رفسنجان اظهار داشت: باید شاخص‌های خود در حوزه مطالعه را افزایش دهیم و کاندیداتوری رفسنجان به عنوان پایتخت کتاب ایران در این رقابت علی‌رغم اینکه یک رویداد بزرگ است که می‌تواند نصیب یک شهر شود و تبعات مثبت فرهنگی اجتماعی دارد اما بهانه‌ای برای هم‌افزایی در تمام مجموعه شهرستان برای افزایش سرانه مطالعه است.

وی افزود: برای پایتختی کتاب ایران فعالیت بخش‌های مختلف شهرستان در حوزه کتاب را شناسایی کردیم تا به هدفی که تعیین کردیم نزدیک کنیم.

وی ادامه داد: مس سهم بسیار زیادی در حوزه کتاب دارد از برگزاری نمایشگاه‌های کتاب تا برگزاری مسابقات کتابخوانی و ...آستان قدس رضوی هم خدمات زیادی داشته که دو دستگاه اتوبوس خریداری کرده و به عنوان کتابخانه سیار به بخش‌های مختلف شهرستان خدمات می‌دهد شهردای، بخشداری‌ها و آموزش و پرورش هم همکاری خوبی دارند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان ابراز کرد: چشم‌اندازی که در حوزه کتاب تعریف کردیم این است که  طی دو سال به مدت دو دقیقه یعنی سالی یک دقیقه سرانه مطالعه شهرستان را افزایش دهیم.

محمدآبادی یادآور شد: دردناک است که بخواهیم یک دقیقه اضافه کنیم اما برای افزایش این یک دقیقه پایه و مبنایی نداشتیم که بدانیم مردم رفسنجان چقدر مطالعه می‌کنند که توسط دانشگاه ولی عصر(عج) پژوهشی انجام و سرانه مطالعه رفسنجان بررسی شد.

وی عنوان کرد: طبق پژوهش به عمل آمده سرانه مطالعه مردم رفسنجان به تفکیک بخش‌های مختلف را داریم حتی می‌دانیم چه قشری از جامعه بیشتر مطالعه دارند و منابع مطالعاتی شهرستان را می‌دانیم.

وی افزود: سرانه مطالعه مردم رفسنجان زیر ۴۰ ثانیه در روز است زمانی که به این عدد رسیدیم فهمیدیم یک دقیقه اضافه کردن کار خیلی بزرگ و سختی است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان تصریح کرد: بخش‌های مختلف فعال در حوزه کتاب را هماهنگ کردیم که آیا صرفا برگزاری مسابقات کتابخوانی اثری در روند افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی دارد یا خیر با برنامه ریزی انجام شده به سمتی می‌رویم که از هدررفت منابع جلوگیری کنیم.

به گفته محمدآبادی تعداد ۳۰ باشگاه کتابخوانی در رفسنجان داریم که برنامه‌های هفتگی دارند کافه کتاب‌ها و همچنین تعداد هفت محفل شعری هم در حوزه افزایش مطالعه اثرگذار است.

کد خبر 4752417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =