مشهدی‌ها میزبانی کنند/ پویش«منزل من هم زائرسراست» راه‌اندازی شد

مشهد – با نزدیک شدن به سالروز شهادت امام رضا(ع) بسیاری از مردم مشهد خواهان خدمت رسانی به زائران هستند اما چگونگی آن را نمی‌دانند.

جواد علما مسئول پویش «منزل من هم زائرسراست» در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از فعالان فرهنگی مشهد است، اظهار کرد: توفیق شرکت در پیاده‌روی اربعین را داشته‌ام و می‌دانم که در این پیاده‌روی‌ها مشکل اصلی زائران بحث اسکان است.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم خواهان خدمت رسانی به زائران هستند اما چگونگی آن را نمی‌دانند، افزود: پویش «منزل من هم زائرسراست» بهترین موقعیت برای این افراد است تا شاید با این عمل بتواند شکرانه همجواری با بارگاه علی بن موسی الرضا(ع) را به جا آورند.

علما با اشاره به اینکه در پیاده‌روی زائران در دهه آخر صفر نیز مشکل جدی اسکان زائران در جاده و داخل شهر است، افزود: ارائه خدمات توسط عراقی‌ها در پیاده‌روی اربعین با آنچه که ما در دهه پایانی صفر به زائران امام رضا(ع) می‌دهیم کاملا متفاوت است لذا این موضوع سبب شد، تا به فکر التیام این زخم  و ارایه خدمات به زائران امام رضا(ع) باشم.

مسئول پویش «منزل من هم زائرسراست»  با اشاره به مشکل کمبود اسکان در دهه پایانی صفر، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی و کمبود مکان اسکان همیشه از دغدغه‌های اصلی زائران بوده است، لذا در پویش «منزل من هم زائرسراست» از ظرفیت منازل مسکونی مردم مشهد استفاده خواهد شد.

وی گفت: در این طرح افرادی که تمایل به خدمت‌رسانی به زائران  امام رضا(ع) را دارند اطلاعات خود را به سامانه ارسال می‌کنند، همچنین زائرانی که تمایل به دریافت خدمات اسکان رایگان دارد نیز نام خود را به سامانه ارسال می‌کنند.

علما عنوان کرد: از طریق اطلاع‌رسانی خانه‌ها را شناسایی می‌کنیم و افراد می‌توانند از ظرفیت اسکان این منازل در این ایام استفاده کنند.

مسئول پویش «منزل من هم زائرسراست» با اشاره به نحوه‌ خدمت رسانی به زائرین پیاده در سال‌های گذشته، ابراز کرد: در سال‌های گذشته زائران برای اسکان از سالن‌های ورزشی، سوله، و اماکن عمومی همانند مساجد استفاده می‌کردند، ولی امسال با کمک این طرح از ظرفیت منازل مسکونی داوطلبان خدمت‌رسانی به زائران استفاده خواهیم کرد.

علما اظهار کرد: تمهیدات امنیتی برای زائران و صاحب خانه‌ها در نظر گرفته شده است. تنها خانواده‌ها می‌توانند در این طرح مشارکت کنند و افراد به صورت تک مشمول این طرح نیستند. لیست اماکن به نیروی انتظامی داده می ‌شود و قابل ذکر است خانواده‌ها حتماً باید دارای ماشین باشند که رفت و آمد ان‌ها به حرم راحت باشد زیرا بعضی از مسکن‌ها از حرم دور هستند.

وی با بیان اینکه حامی این طرح کانون فرهنگی زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی و بخش فرهنگی سازمان آستان قدس رضوی است، افزود: کسانی که قرار است مهمان ما باشند کد ۶۶ را باید به سامانه۱۰۰۰۸۸۸۰۸۰ ارسال کنند و کسانی که می‌خواهند ارائه دهنده خدمت باشند کد ۵۵ را ارسال کنند.

مسئول پویش «منزل من هم زائرسراست» گفت: تیم پشتیبان این پویش با توجه به زمان حضور، مدت حضور، تعداد عائله‌ی خانواده، مسکن مناسب برای افراد را در ستاد شناسایی می‌کنند و شرایط  خدمات گیرنده و خدمات دهنده را بهم معرفی می‌کنند. همچنین در مدت حضور سعی می‌کنیم یک یا دو بار تماس با طرفین داشته باشیم و اوضاع را رصد کنیم تا بتوانیم خدماتی درخور و شایسته امام رضا(ع) ارائه دهیم.

علما با بیان اینکه این کار انگیزه‌ای برای مجاوران خواهد بود تا به شکرانه مجاورت با امام رضا(ع) چند روز منزل خود را وقف زائران امام رضا(ع) کنند، افزود: بی شک میزان اثربخشی وتاثیرگذاری کانون‌های فرهنگی تبلیغی باتوجه به تعداد کانون‌ها واختیارات قانونی مندرج در اساسنامه درتحولات اجتماعی ومدیریت فرهنگی شهر مشهد، آن چیزی نیست که انتظار می‌رود.

مسئول پویش« منزل من هم زائرسراست» گفت: اگر این پویش خوب بود و شاهد پیشرفت در آن بودیم این پویش را برای ولادت امام رضا(ع) نیز راه‌اندازی می‌کنیم.

کد خبر 4752438

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =