معافیت های مالیاتی باید منطقی باشد

نایب رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه معافیت های مالیاتی باید براساس چارچوب منطقی باشد، گفت: اگر معافیت ها به نحوی باشد که توجیه نداشته باشد، باعث کاهش چشمگیر درآمدهای شهرداری می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید ابراهیم امینی با اشاره به معافیت های مالیاتی ماده ۹ لایحه «مالیات بر ارزش افزوده» گفت: معافیت های مالیاتی باید براساس چارچوب های منطقی باشد. اگر معافیت ها به نحوی باشد که توجیه نداشته باشد یا باعث کاهش چشمگیر درآمدها باشد، دولت و مدیریت شهری هر دو برای تامین منابع مالی با مشکل مواجه می شوند.

وی در خصوص واگذاری وضع عوارض به وزارت کشور در ماده ۵۳ لایحه «مالیات بر ارزش افزوده» تصریح کرد: این تصمیم ناشی از عدم شناخت جایگاه واقعی شوراهای اسلامی شهر و شهرداری ها به عنوان پارلمان محلی و دولت محلی است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهرتهران عنوان کرد: با توجه به اینکه در قانون اساسی کشور اختیاراتی به شوراهای اسلامی شهر تفویض شده بود، اما شورها در سال ۷۷ و ۲۰ سال پس از آن تشکیل شدند. با یک وقفه ۲۰ ساله در خلا حضور شوراهای شهر اختیارات آن ها بین دیگر نهادهای قدرت تقسیم شد. پس از آن به دلیل بخشی نگری قدرت ها اختیارات شوراها را به آن ها بازنگرداندند.

امینی ادامه داد: در اصل ۱۰۳ قانون اساسی کشور پیش بینی شده است، مصوبات شوراهای اسلامی شهر برای استانداران، فرمانداران و سایر مقامات اجرایی، لازم الاتباع باشد. اما با اینکه هیئت تطبیق ایرادی به این مصوبات نمی گیرد، باز هم نهادهای حاکمیتی به آن ها ایراد می گیرند.

وی با تاکید بر اینکه شوراهای اسلامی شهر به عنوان پارلمان های محلی وظیفه تدوین برنامه برای اداره شهر، ایجاد منابع، تعیین ردیف های هزینه و وضع عوارض شهری را به عهده دارند، گفت: هر شهر وضعیت خاص خودش را دارد و براساس آمایش سرزمین نمی توان تمام شهرها را با نسخه ای یکسان اداره کرد.

کد خبر 4752547

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =