ارتقای فرهنگ عمومی جامعه در زمینه آمار ضروری است

رشت- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با تأکید بر لزوم ارتقای فرهنگ عمومی جامعه در زمینه آمار، گفت: هنوز افکار عمومی جامعه آمار را به عنوان یک تخصص نپذیرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، کیوان محمدی شامگاه سه شنبه در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران با اشاره به اینکه فرآیندهای آماری که از سوی مرکز آمار ایران ابلاغ می شود در استان گیلان به خوبی اجرایی می شود، اظهار کرد: وضعیت ساختار آماری گیلان مطلوب است.

وی با بیان اینکه آمار و اطلاعات با دو روش تهیه و در اختیار کاربران آن قرار می گیرد، افزود: بخشی از آمارها به وسیله سرشماری‌ و بخش دیگر نیز تحت عنوان آمارهای ثبتی توسط دستگاه‌های اجرایی تهیه می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان در ادامه به ارتقای شاخص‌های آماری اشاره کرد و با بیان اینکه هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله وجود دارد، گفت: امسال روز ملی آمار با شعار «همگرایی ملی برای مدرن‌سازی نظام آماری» نامگذاری شده است.

وی با تأکید بر اینکه مدرن سازی نظام آماری نیازمند همگرایی، هماهنگی و همگامی همه دستگاه‌ها است، تصریح کرد: در مدرن سازی آماری بهره‌گیری از فناوری‌های نوین اجتناب ناپذیر است و در صورت نادیده گرفتن آن رسیدن به هدف با مشکل مواجه می شود.

محمدی با اشاره به ابلاغ برنامه ملی آمار در سال گذشته، بیان کرد: این برنامه با هدف مدرن سازی نظام آماری و خروج از شکل سنتی جمع آوری آمار ابلاغ شده است و براساس آن تا سال ۱۴۰۵ نظام آماری مدرن در کشور استقرار می یابد.

وی در ادامه به آسیب‌هایی که ارائه آمارهای غلط به دنبال خواهد داشت نیز اشاره کرد و افزود: داشتن آمارهای دقیق به ایجاد یک وضعیت متعادل در سطح جامعه کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با تأکید برلزوم ارتقای فرهنگ عمومی جامعه در زمینه آمار به عنوان یکی از مهم‌ترین نیازها برای تصمیم‌گیری‌ها، گفت: متاسفانه هنوز افکار عمومی جامعه آمار را به عنوان یک تخصص نپذیرفته اند برای تغییر این نگرش نیازمند اعتمادسازی و فرهنگ سازی در سطح جامعه هستیم.

وی اظهار کرد: مرکز آمار ایران تنها مرجع و معیار اعلام آمار در کشور محسوب می شود و سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان نیز نماینده سازمان‌های همانند مرکز ملی آمار، سازماند مدیریت و برنامه ریزی، سازمان اداری و استخدامی است و بر تمام فعالیت‌های آماری در سطح استان نظارت می کند.

محمدی در ادامه با اشاره به اینکه آمار و اطلاعات درست و دقیق نقش مهمی در تهیه و تدوین برنامه آمایش سرزمینی دارد، گفت: برنامه آمایش سرزمینی استان گیلان از سال ۸۵ آغاز و در سال ۹۵ نخستین مرحله آن انجام شد و با توجه به اینکه مبنای آن سرشماری سال ۸۵ بود در سال ۹۶ مرحله جدید این برنامه اجرا شد.

وی با بیان اینکه برنامه آمایش سرزمینی استان گیلان در کمیسیون عالی آمایش تصویب شد، ادامه داد: از سال آینده تمام فعالیت‌ها در استان گیلان براساس این سند انجام می شود.

کد خبر 4753867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =