محمد عباسی: توصیه‌ام برای حفظ کی‌روش دستوری نبود

وزیر پیشین ورزش ضمن مقایسه عملکردِ امروز وزارت ورزش نسبت به زمان مدیریت خود گفت: آن زمان به فدراسیون فوتبال گفتم کی‌روش را حفظ کند اما نه به حالت دستوری.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد عباسی اولین وزیر در ساختمان وزارت ورزش در رابطه با عملکرد وزارت ورزش از گذشته تا به امروز، انتقادات مطرح نسبت به رویکرد این وزارتخانه نسبت به دو تیم پرسپولیس و استقلال و به خصوص اتهام وزیر مبنی بر گرایش به یکی از این دو تیم توضیحاتی داد.

وی که در برنامه سلام صبح بخیر حضور داشت، گفت: در چند سال اخیر و بعد از پایان کار در وزارت خیلی سعی کردم وارد این التهابات نشوم چون فضای ورزش ملتهب است و ما نباید به التهاب آن کمک کنیم. بنابراین در این حوزه بررسی و ارزیابی دقیقی نداشته ام که عملکرد وزیر در قبال این دو چگونه بوده است.

وی با بیان اینکه به عنوان به عنوان وزیر پیشین ورزش می دانم اهمیت فوتبال غیرقابل انکار است، خاطرنشان کرد: این دو تیم هم طرفداران بسیاری در کشور دارند و وارد فضاهای اجتماعی می شوند که وزیر ورزش باید دقیق و ظریف عمل کند. وزیر ورزش جایگاه پدر را برای ورزش ها دارد و باید خیلی مراقب باشد چنین عناوینی (منظور استقلالی یا پرسپولیسی بودن) به او نسبت داده نشود.

وزیر پیشین ورزش تاکید کرد: وزیر به عنوان پدر و جایگاه راهبردی وزارتخانه باید دیدگاه های خود را در فضای ورزش ملی متمرکز کند. به همه ورزش ها بپردازد نه فقط فوتبال. درباره فوتبال هم چون این دو تیم دولتی هستند، باید مراقبت زیادی شود. اگر فقط هم به این دو تیم توجه شود بقیه تیم ها متضرر می شوند. بهترین شکل رفتاری این است که به منافع ملی توجه داشته باشیم نه منافع تیمی، رفتارها نباید رنگی باشد.

عباسی در پاسخ به این سوال که «چطور عمل می کردید اتهام قرمز یا آبی بودن به شما وارد نشود؟»، گفت: من اولین وزیر ورزش بودم و ادغام سازمان جوانان و تربیت بدنی و رویدادهای مهمی چون المپیک ۲۰۱۲، پارالمپیک، مسابقات وزنه برداری و جام جهانی را داشتیم. نمی توانستیم وارد مسائل ریز شویم. آن زمان من از متولیان مجموعه و مدیران میانی می خواستم که ما حضور مستقیم نداشته باشیم تا متمایل به رنگی بودن شویم. من هم طرفدار آنها نبودم. من با هر دو اینها جلسه داشتم و با پیشکسوتان دو تیم نیز جداگانه جلسه می گذاشتم، دیدگاه های آنها خیلی به من کمک می کرد. جو عمومی را هم کنترل می کردیم.

وزیر پیشین ورزش درباره نتیجه نگرفتن پرسپولیس در آن دوران و تحت فشار قرار گرفتن خودش گفت: این دیگر به عملکرد مربیان و بازیکنان باز می گردد اما من تلاش می کردم حتی دیدارهای دو تیم را مانند هم برنامه ریزی کرده و همه موارد را رعایت کنم تا شبهه ای پیش نیاید.

وی در پاسخ به اینکه «در حالی که انتخاب مدیرعامل توسط اعضای هیات مدیره باید انجام شود اما حضور عرب در پرسپولیس و فتحی در استقلال این شائبه را پیش آورد که خود وزیر مدیرعامل انتخاب می کند»، تصریح کرد: من در این زمینه مسائل را جزئی دنبال نکرده‌ام. یکی از مسائلی که وزیر ورزش با مشکل مواجه است این است که قانون وزیر ورزش را مسئول اتفاقات دو باشگاه می داند نه هیات مدیره را؛

عباسی ادامه داد: وزیر ورزش باید پاسخگوی رویدادهای هر دو تیم حتی به مجلس باشد و نمی تواند خود را جدا کند. بنابراین چنین حضوری (انتخاب مدیر استقلال و پرسپولیس توسط وزیر) منطقی است اما نه در حدی که تلقی شود افراد به خاطر رفاقت آمده اند و اعتبار لازم ندارند چون به فضای ورزش هر دو تیم لطمه می زند. به هر حال باید بالانسی برقرار شود.

وزیر پیشین ورزش درباره انتقاد هواداران که می گویند «بودجه دو باشگاه ها را آنها تامین می کنند ولی حق تصمیم گیری در آنجا را ندارند چون دولت هم به استقلال و پرسپولیس کمک نمی کند» نیز گفت: الان وزارت ورزش نمی تواند اعتبار به دو باشگاه ندهد. من نمی دانم بالانس اقتصادی دو تیم به چه صورت است. نمی دانم الان هواداران هزینه ها را تامین می کنند، دولت تامین کننده هزینه هاست. تا زمانی که تعیین تکلیف نشود نمی توان نظر نداد. بخشی از تیم های دیگر هم که مربوط به وزارت ورزش نیستند به نوعی دولتی هستند و از وزارتخانه های دیگری تامین می شوند اما چون این دو تیم مربوط به وزارت ورزش هستند حساسیت‌شان بیشتر است.

عباسی یادآور شد: آن موقع در ذهنمان بود اگر بخش عمده ای از هواداران را در قالب شرکت های تعاونی سهیم کنیم و دولت هم حمایت کند، خوب است. بعدها دیدیم موج اینطور شد که من چون قبل از آن وزیر تعاون بودم شائبه ای پیش می آید و ما این موضوع را رها کردیم. به هر حال باید ساز و کار دقیقی وجود داشته باشد. یا باید دولت این موارد را گردن بگیرد یا باید مانند تیم های اروپایی در حدی درآمدزا شود که برای سرمایه گذاران مقرون به صرفه باشد که وارد چنین مکانیزمی شود. یا هواداران در قالب یک ساز وکاری بتوانند وارد مدیریت شود. اما حالا هیچ کدام نیست و چالش ما عدم تعیین تکلیف همین مسئله است.

وزیر پیشین ورزش درباره اختلاف وزارت ورزش و کی‌روش قبل از جام ملت های امارات و موارد مشابه در دوره خود توضیح داد: از مسائل مهمی که در جریان این مسابقات، فدراسیون ورزشی و سرمربی تیم که نقش بسیار زیادی در توفیق یا شکست تیم ملی دارد، منافع ملی است. من نمی خواستم فقط فوتبال تمرین شود. ما آن دوره المپیک داشتیم و ورزشهای مدال آور نیاز به حمایت جدی داشتند.

وی درباره مصاحبه کفاشیان مبنی بر اینکه من نمی خواستم کی‌روش بماند اما از بالا به من گفتند بماند، اظهار کرد: بله، در آن زمان من گفتم ولی دستوری نبود. آن زمان نظر من این بود که ما باید نتایج و میوه ارزشمند پیروزی های‌مان را داشته باشیم. شاید همین سیاست بود که ما برای اولین بار حتی به عنوان سرگروه هم وارد جام جهانی شدیم.

عباسی درباره قهر کفاشیان و کی روش در جام جهانی گفت: زیاد هم وارد مسائل قهر و اینها در جام جهانی نشدم و سعی می کردم در جلسات کی‌روش و کفاشیان مسائل را حفظ کنم و به ثبات برسیم. کی‌روش هم مربی بود که می توانست ما را به سرانجام برساند. جواب هم گرفتیم. ما افکار عمومی را هم کنترل می کردیم و آنها هم مدافع همین رویه بودند.

عباسی درباره برخی انتخابات فدراسیون ها همچون آشفتگی در انتخابات فدراسیون والیبال و تنیس و مورد پذیرش نبودن عملکرد وزارتخانه تصریح کرد: اساس انتخابات کار ارزشمند و درستی است. دخالت های وزارت ورزش و کمیته المپیک فراتر از اختیارات فدراسیون ها در حوزه های حرفه ای خیلی خوب نیست. ما حامد حدادی در بسکتبال و احسان حدادی در دو میدانی خیلی بخواهیم فراتر از اختیارات و وظایف فدراسیون دخالت کنیم، فدراسیون تضعیف می شود. یکی از دلایلی که خیلی می تواند کمک کند، برگزاری انتخابات به موقع و عدم دخالت هایی که شکل جانب گرایانه نشان بدهد.

وی تاکید کرد: این ها بدنه ورزش را جمع و کنترل می کنند. من خیلی اخبار را دنبال نمی کنم. به هر حال قانون وزیر را مسئول می داند و از او سوال می کند به او حق می دهم و او نمی تواند بی تفاوت باشد. این فضا موجب شد که در المپیک از ۵۱ به ۱۲آمدیم و بالاترین ارزشهای تاریخی در همان دوره به وجود آمد و شاهد تعامل بین قهرمانان و مربیان بودیم.

وزیر پیشین ورزش در پایان گفت: هفته تربیت بدنی را به ملت ایران که دوستدار ورزش هستند تبریک می گویم توصیه می کنیم برای داشتن یک جامعه شاداب و بانشاط و سالم ارزشهای ورزشی به عنوان یک فرهنگ عمومی توسط همه ارکان صداوسیما و رسانه ها انجام شود. از رسانه ها خواهش می کنم فضای کلی رشد ورزش را در جامعه ترویج کنند و همه وارد یک تیم شویم. اینکه گفتم آن سال همه اتفاقات خوب در آن سال اتفاق افتاد، حتی درباره افزایش سرمایه ورزشی، دو و نیم برابر گذشته شد و به دلیل هماهنگی ها و هم افزایی ها بود که تقویت شد.

کد خبر 4754178

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =