جایگاه فوتبال ملی در بازتعریف هویت ملی

رئیس پژوهشکده مردم شناسی گفت: جایگاه فوتبال ملی در بازتعریف هویت ملی در کنار آیین های مانند نورو آنچنان بالا است که همه گروه های اجتماعی سعی دارند در آن مشارکت داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین نشست مشترک « مردم شناسی فوتبال؛ فوتبال از ایران تا جهان » در چارچوب همکاری های پژوهشکده مردم شناسی با خانه فرهنگ گیلان برگزار شد.

علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی در این نشست به بحث درباره کارکردهای فوتبال در ایران و جهان  پرداخت.

وی نخست فوتبال را به مثابه یک پدیده تام اجتماعی در مباحث و نظریه پردازی های علوم اجتماعی به بحث گذاشت و جایگاه آن را در کشورهایی مثل برزیل، آرژانتین، ژاپن، آفریقای جنوبی و کشورهای دیگر مورد بحث و گفتگو قرار داد.

حسن زاده در ادامه به مرور فرهنگ هواداری فوتبال در ایران پرداخت و دوره های  گفتمانی ظهور فرهنگ هواداری را مورد توجه قرار داد.

رییس پژوهشکده مردم شناسی گفت: در آغاز در جهان فرهنگ هواداری فوتبال امری پاتولوژیک تلقی می شد و گونه ای از انحراف از معیارها و استانداردهای فرهنگی بود اما در گفتمان های که از دهه ۸۰ شکل گرفت، فرهنگ هواداری فوتبال به عنوان بخشی از فرهنگ جوانان و شکلی از خرده فرهنگ ها مورد شناسایی قرار گرفت.

حسن زاده با بیان اینکه در ایران فرهنگ فوتبال یکی از مهم ترین چشم اندازهای فرهنگ جوانان را در بر می گیرد تصریح کرد : جایگاه فوتبال ملی در بازتعریف هویت ملی در کنار آیین های مانند نوروز، یلدا، رمضان، محرم و ... آنچنان بالا است که همه گروه های اجتماعی سعی می کنند در آن مشارکت داشته باشند و در تولید معانی ملی مرتبط با فوتبال همکاری کنند.

کد خبر 4754303

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =