شناسایی ۲۵۰۰ کیلومتر نقاط حادثه خیز سیلابی در آذربایجان شرقی

تبریز- مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: در استان آذربایجان شرقی ۲۵۰۰کیلومتر از نقاط حادثه خیز در برابر وقوع سیلاب شناسایی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، یوسف غفارزاده عصر امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه شناسایی نقاط حادثه خیز و اصلاح این نقاط یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در جلوگیری از خسارت های وقوع سیلاب است گفت: در این راستا ۲۵۰۰کیلومتر از نقاط حادثه خیز در سطح استان شناسایی شده و این نقاط حادثه خیز الویت بندی گردیده است.

وی با اشاره به عوامل وقوع سیلاب ادامه داد: مدیریت سیلاب یک علم است که باید مورد توجه قرار گیرد، کاهش پوشش گیاهی در ارتفاعات، افزایش یا کاهش اقدامات آبخیزداری، بازبودن مسیر حرکت سیل از جمله عوامل تاثیر گذار در وقوع سیل است که همه آنها در یک فایل باید مورد بررسی قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نقش سدها را در هدایت سیلاب ها ضروری دانست و افزود: سدها و مخازن نقش زیادی در مدیریت سیلاب دارند، به همین جهت سدهای مهمی نیز در آذربایجان شرقی وجود دارند که در صدد هستیم از آنها در مدیریت سیل و رودخانه ها استفاده کنیم. سعی می شود یک سری از مخازن برای مدیریت سیلاب خالی نگه داشته شود تا در صورت بروز سیل به صورت مدیریت شده به پایین دست هدایت شود.

غفارزاده طول مسیل های استان را ۲۵هزار کیلومتر ذکر کرد و ادامه داد: باید به همین اندازه از رودخانه ها حمایت شود، هر چند اقدامات انجام شده در استان آذربایجان شرقی از جمله آزادسازی حریم رودخانه ها و تعیین نقشه حریم بستر از میانگین کشوری بیشتر است ولی از سطح انتظارات پایین هستیم.

وی با اشاره به انجام عملیات نقشه برداری برای مسیل های استان خاطرنشان کرد: از ۲۵هزار کیلومتر طول مسیل برای ۸۱۰۰کیلومتر عملیات نقشه برداری انجام شده است و برای مسیل های باقی مانده نیز عملیات نقشه برداری صورت می گیرد.

غفارزاده افزود: با همه تلاش های صورت گرفته برای یک سوم رودخانه ها حریم بستر تعیین شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی از آزادسازی حریم رودخانه ها در نقاط مختلف استان خبر داد و گفت: طی ۲۰سال گذشته یک هزار و ۱۳۰کیلومتر از نقاط حادثه خیز شناسایی شده در بستر رودخانه ها آزادسازی شده و یک هزار و ۴۰۰کیلومتر باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه بازگشایی بستر رودخانه ها به هزینه زیادی نیاز دارد ادامه داد: بازگشایی هر کیلومتر بستر رودخانه ۲۰۰الی ۳۰۰میلیاردتومان اعتبار نیاز دارد. در کنار اعتبار به اقدامات قضایی، همکاری نیروهای انتظامی، فرمانداران شهرستان ها و بسیج تمام دستگاه و ادارات نیاز دارد.

غفارزاده هزینه اختصاص یافته برای مسیرگشایی را۱۰میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: سال گذشته برای بازگشایی مسیر رودخانه ۱۰ میلیارد تومان و امسال ۶و نیم میلیارد تومان اختصاص داده شده است که این اعتبار با هزینه ۳۰۰میلیارد تومانی سنخیت ندارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی داشتن اطلاعات کافی عموم شهروندان قبل از وقوع سیل را یکی از مهم ترین اقدامات جهت کمک به جلوگیری از خسارت سیلاب عنوان کرد.

کد خبر 4755363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =