آذربایجان‌شرقی از عدم تعادل‌‎های بسیاری رنج می‌‎برد

تبریز- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‎‎شرقی گفت: یافته‌های مطالعات آمایش استان نشان می‌دهد، آذربایجان‌شرقی در حال حاضر از عدم تعادل‌‎های بسیاری رنج می‌‎برد.

به گزارش خبرگزاری مهر، داوود بهبودی امروز در هم‎‎اندیشی تبیین راهکارهای توسعه آذربایجان‎‎شرقی ضمن ارائه گزیده‌ای از سند آمایش و برنامه توسعه استان اظهار داشت: بر اساس یافته‌‎های مطالعات برنامه آمایش استان، استان آذربایجان‌شرقی به‌خاطر عدم تعادل‌ها و عدم توازن‌‎های متعدد در زمینه‌‎های مختلف توسعه‎ای جایگاه و نقش برتر خود در توسعه کشور را از دست داده است.

بهبودی با تشریح برخی یافته‌‎های سند آمایش استان گفت: سند آمایش یک سند تفصیلی عملیاتی نیست؛ بلکه یک سند بالادستی است که سایر برنامه‎‎ها می‎‎توانند بر اساس آن تدوین شوند.

وی افزود: در دهه‎‎های اخیر، فقدان سند آمایش و تقسیم کار ملی بین استان‎‌ها سبب عدم بهره‌گیری مناسب از مزیت‎‎ها و قابلیت‌‎ها در سطح ملی و استانی شده و به عدم توازن‌‎های منطقه‎‌ای بین استان‌ها دامن زده است.

بهبودی یادآور شد: بر اساس مطالعات آمایش، دستیابی به نقش تخصصی فراملی در سطح بین‌‎المللی به ویژه حوزه قفقاز، نیل به جایگاه بایسته ملی در توسعه فعالیت‌‎های مزیت‌‎دار، رسیدن به تعادل و تناسب سرزمین به منظور حفظ و خودپالایی محیط طبیعی، ارتقاء قابلیت مناطق توسعه ‎نیافته و افزایش انتخاب نقش‌‎پذیری‌های سایر مناطق و رفع محتومیت‌های فضایی به عنوان اهداف بنیادین توسعه بلندمدت استان انتخاب شده‎اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎‌ریزی آذربایجان‌شرقی در ادامه به تبیین جایگاه و نقش آذربایجان در توسعه کشور پرداخت و بیان کرد: نرخ رشد جمعیت آذربایجان‌‎شرقی ۰.۸۲ درصد و دو سوم نرخ رشد جمعیت ۱.۲۵ درصدی کشور است.

وی ادامه داد: سهم جمعیتی استان از ۵.۵۳ درصد در سال ۱۳۷۵ به ۴.۸۹ درصد در سال ۱۳۹۵ تقلیل یافته که مهاجرفرست بودن استان را نشان می‌‎دهد؛ به‌طوریکه به ازای هر ۱۰۰ نفر جوان خارج شده از استان تنها ۶۰ نفر جوان از سایر استان‌‎ها به آذربایجان‌شرقی وارد شده‌اند.

بهبودی با بیان اینکه این شرایط زائیده افول اقتصاد استان و افزایش شکاف درآمدی آن با سایر استان‌‎هاست، افزود: سهم استان از تولید ناخالص داخلی کشور که در سال ۱۳۷۹ برابر با ۳.۹۶ درصد بوده در سال ۱۳۹۴ به ۳.۵۹ درصد کاهش یافته است.

این اقتصاددان تاکید کرد: بررسی تفاوت سرانه درآمدی استان و کشور نشان می‎‌دهد، پایین‌‎تر بودن این شاخص در استان نسبت به کشور مقطعی و مربوط به یک دوره خاص نیست؛ بلکه با توجه به مهاجرفرست بودن استان این شکاف مستمر و روبه افزایش می‌‎تواند حاکی از عدم توجه شایسته به تاریخ، جایگاه و شأن استان آذربایجان‌شرقی باشد.

وی در ادامه به جهت‌‎گیری‎‌های توسعه و راهبردهای رفع عدم تعادل در بخش‌های مختلف پرداخت و خاطرنشان ساخت: برنامه‌ریزی معجزه نمی‎‌کند بلکه برنامه‌‎ریزی صحیح و اصولی است که می‌‎تواند منشأ اثر باشد.

کد خبر 4755365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =