فراز و فرود کنگره شعر عاشورایی قروه/ضعف هایی که همچنان وجود دارد

قروه- دوازدهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه در حالی به خط پایان رسید که گرچه شرکت کنندگان رضایت داشتند اما ضعف های اجرایی برنامه همچنان به قوت خود باقی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، قطار دوازدهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه در حالی به پایان رسید که هر سال دستخوش تغییراتی بدون ماندگاری می شود. تغییراتی که یک سال به نحوی اجرا می گردد و سال بعد دیگر تکراری برای آن نیست.

همانند تغییری که سال قبل در قالب عکس و تعزیه در کنگره داده شد اما امسال این دو بخش به شهرستان بیجار رسید. هرچند به گفته  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه های مرتبط به شعر عاشورایی در شهرهایی از استان اجرا شد اما باز هم اینکه تغییرات لحاظ شده در کنگره پایدار نیست خود جای بحث دارد.

انتقاد به دعوت شدگان

این روند تغییر در محتوای برنامه گویا به نحوه برگزاری مراسم هم رسیده بود؛ چرا که سال گذشته برای نخستین بار دعوت شدگان به مراسم از افراد علاقه مند به شعر و عاشورا بودند و به نوعی از سیاهی لشکر جلوگیری شده بود و امید می رفت همین روند ادامه یابد اما امسال هم باز دیده شد که بیشترین صندلی ها را یا مسئولان گرفته بودند و یا دانش آموزان مدارس که از چهره تک تکشان مشخص بود به اجبار به این مراسم آمده اند.

این در حالی است که سرپرست فرمانداری قروه در نشست هماهنگی برگزاری کنگره نسبت به برنامه نداشتن برای دعوت شدگان به شدت انتقاد کرد. «حسین الماسی» خطاب به رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قروه در این نشست گفت: نباید حاضران در کنگره فقط سیاهی لشکر باشند و اگر این گونه احساس شود این برنامه را برای سال های بعد تعطیل خواهم کرد.

این گفته «الماسی» برای نخستین بار است که از زبان یک مسئول عنوان می شود، نکته ای که خبرنگار مهر بارها به آن اشاره کرده و هر بار به جای تدبیر مجموعه ارشاد، با تندی روبرو شده است.

برنامه ریزی نادرست

از طرفی نبود برنامه ریزی درست برای اجرای کنگره و تنها به دنبال رزومه کاری پر کردن و اینکه از ظرفیت های شهرستان در تمامی بخش ها آن طور که باید استفاده نمی شود، همچنین اینکه در این ۱۲ سال استقبال عموم مردم چندان خوب نبوده از دیگر مواردی بودند که «حسین الماسی» از آن ها به عنوان مشکلات کنگره نام برد.

این انتقادات سرپرست فرمانداری قروه گرچه مستقیماً به رئیس ارشاد قروه بود اما وزارت ارشاد را هم در بر می گرفت. به طوری که به گفته «الماسی» حتی خود وزارت ارشاد هم در این حوزه غفلت داشته و باوجود ملی بودن کنگره حتی اعتبار ویژه ای را برای آن در نظر نگرفته است و این جای سؤال دارد.

با این وجود گرچه این انتقادات شخص اول شهرستان به برگزاری کنگره قبل از اجرای مراسم بود اما گویا ارشاد قروه گوش شنوایی ندارد چرا که باز هم همان دانش آموزان بودند که سالن را پر کردند و تا اواسط برنامه حضور داشتند و سپس با ترک سالن نشان دادند تا چه میزان مدیریت ضعیف می تواند یک برنامه ملی را خدشه دار کند.

شاعران قدردان

با وجود تمامی انتقادات و ضعف ها هرچه بود دوازدهمین کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه با معرفی نفرات برتر به ایستگاه آخر رسید و در این میان مثل همیشه این شاعران برگزیده بودند که گرچه از ضعف ها می گفتند اما قدردان بودند.

همانند برگزیده دوم در بخش بالای ۳۰ سال که معتقد است کیفیت کنگره از نظر محتوایی نسبت به کنگره های دیگر در کشور خوب است.

«زینب اکبری» که از شهرستان صحنه استان کرمانشاه در این کنگره شرکت کرده از چهارمین حضور خود می گوید و اینکه می توان امید به بهتر شدن کنگره داشت. او اما انتقادی که داشت به وضعیت امکانات رفاهی بود. «در زمینه اسکان و امکانات رفاهی کمی ضعف دیده می شد که خب شاید به نسبت قروه بهتر از این نباید انتظار داشت.»

«اکبری» اما برگزاری کارگاه شعر را از امتیازات مثبت این دوره از کنگره برشمرد. «امسال  برگزاری  کارگاه شعر بسیار خوب بود و این می تواند ادامه داشته باشد چرا که کنگره نباید تنها به رقابت باشد بلکه آموزش هم نیاز است.»

او که از سال ۸۲ شعر می گوید به تأثیر شعر و زبان هنر بر جامعه  اشاره داشت. «هر اتفاقی وقتی در قالب و ظرف هنر ریخته شود تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت، شعر هنر شنیداری است که مخاطبای زیادی را  دارد لذا وقتی ارزش های ما در ظرف شعر ریخته می شود بسیار تأثیرگذار تر از سخنرانی خواهد بود.»

امکانات رفاهی بهتر شود

برگزیده دوم در بخش زیر ۳۰ سال است و از قم آمده. «عاظفه جوشقانیان» ۲۷ سال دارد و دومین حضور او در کنگره شعر عاشورایی است. از محتوای کنگره به نسبت قبل می گوید. «وضعیت بهتر و منسجم تر شده، برگزاری کارگاه خوب بود و داوری ها هم ارتقا یافته و این نشان می دهد جای پیشرفت بسیاری وجود دارد.»

«جوشقانیان» هم از ضعف در امکانات رفاهی و اسکان گفت. «نسبت به قروه بودن امکانات رفاهی خوب بود اما نیاز است کمی بیشتر توجه شود و امکانات اسکان افزایش پیدا کند.»

او از سال ۸۴ شعر می سراید و معتقد است زبان هنر زبانی است که در جان مردم بهتر رسوخ می کند و انتقال هرگونه پیامی به زبان هنر اثربخش تر خواهد بود.

اطلاع رسانی بهتر شود

با «خط های پیشانی» از اصفهان آمده. ۲۵ سال دارد و ۸ سال است که احساسش را در شعر می نوازد و رتبه سوم شعر در بخش زیر ۳۰ سال را به دست آورده است. «علی مردی پور» که دومین سال حضورش در کنگره را می گذراند.

او گرچه معتقد است اطلاع رسانی به نسبت قبل بهتر شده اما می گوید جای دارد بهتر و به موقع فراخوان ها انتشار یابد. همچنین پیشنهاداتی را برای بهتر شدن کنگره دارد. «از داوران بیشتری کمک گرفته شود تا سطح شعرها بالاتر رود و اینکه میهمان ویژه داشته باشند تا بتوان از اندیشه های آنان بهره گرفت. »

بیشترین سابقه حضور در کنگره را دارد. برگزیده سوم بخش بالا ۳۰ سال. جوانی که در این ۵ سال شرکت در کنگره می داند هر سال کیفیت کارها بهتر می شود. «هر سال بهتر می شود و این لطفی است که امام حسین نسبت به این کنگره دارد چه از نظر آثار و چه شرکت کنندگان و همین جدای از رفاقت رقابت ها را هم بهتر می کند.»

«محسن کاویانی» که از قم آمده و بیشتر اوقات هم حایز رتبه شده از تأثیر زبان شعر برای بیان پیام عاشورا می گوید. «عاشورا و محرم با شعر آمیخته شده؛ از رجزخوانی ها که با شعر بوده و همین طور ادامه پیدا کرده و در واقع شعر بخش عظیمی از ماجرای کربلا را به ما انتتقال داده و برای عامه مردم جذابیتی که در اشعار روایی هست از خود تاریخ جذاب تر و دلنشین تر خواهد بود.»

پایانی برای آغاز دوباره

مثل همیشه بازهم ضعف در اطلاع رسانی و مدیریت تشریفات در اجرای کنگره توسط ارشاد قروه قابل لمس بود و این شاید به دلیل نداشتن تخصص در این حوزه باشد و یا بهره نگرفتن از افراد مرتبط در این زمینه.

به هر حال هر سال شرکت کنندگان پیشنهاداتی برای بهتر شدن کنگره می دهند و گویا هرگز توجهی نمی شود چرا که هر سال همان ها تکرار می شوند. با این وصف انتظار می رود وقتی مراسمی ملی برگزار می شود از افراد ملی هم در آن بهره گرفته شود و وزارت ارشاد هم نگاه ویژه تری داشته باشد.

هرچه بود قطار دوازدهمین دوره از کنگره کشوری شعر عاشورایی قروه بر روی ریل مدیریت ضعیف به سمت ایستگاه سیزدهم حرکت کرد و باید دید آیا در دوره بعد به اولتیماتوم فرماندار قروه می رسد یا وضعیت تغییر می کند!؟

کد خبر 4755442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =