فارس در قله فعالیت های فرهنگی/ اوقاف نقش نظارتی داشته باشد

شیراز_نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز گفت: وقف کاری فرهنگی است و فارس در قله فعالیت های فرهنگی قرارداردکه نشان دهنده این است که دراستان درموضوع فرهنگی کارهای خوبی صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله دژکام شنبه در دیدار با مدیران اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس بیان کرد: هفته وقف هفته ای تاثیر گذار در  امور فعالیت های دینی است و با توجه به جایگاه استان به لحاظ جغرافیایی در کشور فعالیت واقفان در استان فارس بیشتر از مساحت و جایگاه استان است.

وی افزود: در مراسم اربعین شاهد بودیم که تأثیرگذاری فرهنگی شیراز در جای جای کشور عراق قابل ملاحظه بود و در تمامی نقاط حضور فرهنگی استان فارس قابل لمس بود. 

او تاکید کرد: رویکرد تصمیم سازی باید در موضوع اوقاف در نظر گرفته شود و نحوه تصرف یا نظارت بر موقوفات موضوعی است که باید در موضوع وقف در نظر گرفته شود. 

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: ماهیت ایجاد اداره کل اوقاف نظارت بر موقوفات است و به نظر نماینده ولی فقیه در استان فارس متولی موقوفات  نباید اداره کل اوقاف باشد بلکه این دستگاه وظیفه آن نظارت بر موقوفات است. 

وی در توصیه به اداره کل اوقاف متذکر شد: رویکرد اوقاف باید به این سمت باشد که میزان متولی بودن موقوفات توسط این اداره کل کاهش یابد تا نقش نظارتی این دستگاه افزایش بیابد و در شرایط کنونی جای ناظر و متولی عوض شده و در طول زمان نیز درآمد موقوفات کاهش می یابد.  

امام جمعه شیراز معتقد است:سهم افرادی که در موقوفات کار میکنند نیز باید لحاظ شود. پیش تر در موقوفات سهمی برای اعضا مشخص شده بود و باید در قرارداد های وقفی جدید نیز سهم افراد مشخص شود تا در موقوفات شاهد افزایش درآمد زایی موقوفه باشیم. 

وی با تاکید بر اینکه برخی به دنبال حسادت در موقوفات هستند تاکید کرد: مدیریت وتدبیر باید در موضوع هدایت موقوفات مدنظر باشد و سهم مدیران و نظارت بر موقوفات باید در درآمد موقوفات مدنظر باشد تا شاهد زیان موقوفات در درآمدزایی نباشیم.

او افزود: اقدامات باید شفاف باشد و اگر میزان دخل و خرج در موضوع موقوفات شفاف باشد نه تنها تبلیغی برای وقف است بلکه تمایل افراد  برای افزایش وقف در جامعه افزایش می یابد. 

امام جمعه شیراز معتقد است: درآمد موقوفات باید افزایش یابد و با توجه به برخی مشکلات اقتصادی که در حوزه های علمیه خواهران و برادران استان وجود دارد مورد توجه قرار بگیرد.

کد خبر 4756144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =