صراحتا مطالبه گر مطالبات اوقاف از دستگاه های دولتی باشید

کرمان - امام جمعه کرمان گفت: در زمینه آنچه که دولت به وقف بدهکار است باید با صراحت مطالبه گر باشیم و در بخش خصوصی هم محکم جلوی تعدی آنها به وقف گرفته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی صبح شنبه به مناسبت فرا رسیدن دهه وقف در دیدار مدیرکل و جمعی از کارکنان اداره کل اوقاف استان کرمان با وی، ضمن تسلیت رحلت نبی اکرم اسلام (ص) و شهادت امام مجتبی (ع) و امام رضا (ع) اظهار کرد: دهه وقف را گرامی می داریم، فعالیت در این حوزه کاری ارزشمند و ماندگار است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه وقف چندین مساله باید مورد توجه جدی قرار گیرد، اظهار کرد: سیر صعودی که در خصوص وقف ایجاد شده است باید شتاب بیشتری بگیرد.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی خطاب به حاضران در جلسه گفت: شما در خط مقدم جریان سازی، حراست و حمایت از وقف هستید و باید با تمام وجود برای پررنگ تر و روشن تر شدن خط وقف تلاش کنید که امیدوارم این مسئولیت را به نحو احسن انجام دهید.

امام جمعه کرمان با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ وقف اظهار کرد: با نگاه به تاریخ وقف متوجه سیر صعودی آن در برخی مقاطع می شویم اما مشاهده می کنیم که بعد از یک مقطع این روند کمتر شده است.

ضریب اجرایی و امنیتی بالای کار خیر در اوقاف

وی با تاکید بر لزوم شناسایی علل فروکش وقف افزود: شاید یکی از دلایل آن این است که بعد از انقلاب مردم بیشتر به سمت فرهنگ کار خیر رفته اند؛ غافل از اینکه کار خیر در دل وقف نهفته است.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه برای انجام کار خیر، وقف محکم ترین اقدام است؛ بیان کرد: بعد از انقلاب خیریه های مختلفی ایجاد شده است که کارهای ارزشمندی هم انجام می دهند اما کار خیر زیر در مجموعه وقف ضمانت اجرایی و ضریب امنیتی بالاتری دارد.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن سهم خیریه ها بعد از انقلاب متوجه افزایش کار خیر در سطح جامعه می شویم اما باید برای تعمیق فرهنگ وقف چاره اندیشی شود و با توجیه مردم شاهد استقبال هر چه بیشتر احاد جامعه از این مساله باشیم.

لزوم گفتمان سازی در زمینه وقف

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با اشاره به چاق شدن بخش های دیگر از جمله خیریه ها و لاغر شدن بحث وقف عنوان کرد: بعد از انقلاب برخورد با حوزه وقف دچار نوساناتی شده و در نگاه کلی در ذهن مردم نمره خوبی ندارد که باید در این زمینه تلاش شود.

وی با اشاره به تفاوت های دو بحث «امنیت» و «احساس امنیت» و اینکه احساس امنیت مربوط به روحیه مردم است، افزود: در رابطه با وقف هم همینگونه است؛ نگاه مردم به وقف دچار آسیب شده که باید سطح آن را باید بالا ببریم.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی ادامه داد: در این خصوص دنبال مقصر نیستیم بلکه باید علت را پیدا کنیم و نگاه به وقف را به سمت و سویی سوق دهیم که مردم بدانند ماندگاری آن بیشتر از سایر کارهای خیر است.

وی عنوان کرد: برای تحقق این مساله باید افراد فعال در این حوزه دارای انگیزه بسیار بالا برای سامان دادن به وقف باشد و جهادی کارکنند.

امام جمعه کرمان گفت: باید کارشناسان مربوطه در این زمینه با وحدت و هم فکری کار کنند و شوراها و هیئت های اندیشه ورز برای این منظور تشکیل شود.

وی با تاکید بر اینکه حوزه وقف نیاز به تببین دارد، افزود: باید مسائل شرعی توسط افرادی از وقف استفاده می کنند به خوبی رعایت شود و این در حالیست که در حوزه دولتی و خصوصی بحث وقف را جدی نمی گیریم.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه باید در زمینه وقف گفتمان سازی شکل گیرد، عنوان کرد: باید متولیان و افرادی که وقف دستشان است توجیه شوند و مساله وقف باید در شهرهای دارای موقوفه فراوان مانند کرمان به گفتمان تبدیل شود.

قوانین دست و پا گیر در زمینه وقف اصلاح شود

نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت: در زمینه وقف در عمل می بینیم یکسری قوانین دست و پا گیر است که نه تنها با روحیه حفظ وقف سازگار نیست بلکه انگیزه مردم برای وقف را کم می کنند.

وی ادامه داد: برخی امتیازات بنای وقف را مستحکم نمی کند و در زمان اقدام همین قوانین عامل بازدارنده می شوند و دست افراد دارای انگیزه بالا را می بندند که باید این قوانین اصلاح شود.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی عنوان کرد: باید با احصا و ارسال این قوانین دست و پاگیر به دستگاه های مرجع برای اصلاح آنها اقدام کرد. تبصره ها و مواد قانونی باید در راستای تقویت وقف باشد و بخشی از آنها به ضرر وقف است باید اصلاح شود.

امام جمعه کرمان گفت: همچنین در میدان اقدام و عمل هم با تعداد کمی از کسانی که به وقف رو آورده اند مواجهیم که نمی خواهند از حق وقف تمکین کنند که  این مساله باعث ایجاد نشتی در جاهای مختلف می شود.

وی با انتقاد از اینکه برخی از متولیان و امین های موقوفات انگیزه برای ایجاد ارزش افزوده برای وقف و درآمدزایی ندارد، افزود: باید راه های قانونی برای اصلاح این حوزه به کار گرفته شود.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه در برخی موارد جدی نبودن متولی و امین ها باعث ایجاد مشکلاتی برای وقف شده است، گفت: باید شان جایگاه متولی توسط این افراد رعایت شود و حساسیت ویژه در زمینه وقف داشته باشند. زمانی که متولی و امین امری می شویم باید متوجه باشیم که هیچ توجیهی برای فردی که ارزش افزوده ایجاد نمی کند، وجود ندارد.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد برخی تصمیات حوزه وقف نیاز به بازنگری دارد، افزود: مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان کرمان با انگیزه پای کار است و باید گفتمان واحدی ایجاد و از حوزه وقف به جد دفاع کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان عنوان کرد: در زمینه آنچه که دولت به وقف بدهکار است باید با صراحت مطالبه گر باشیم و در بخش خصوصی هم محکم جلوی تعدی آنها به وقف گرفته شود. زمانی که همه متوجه شوند قرار است حوزه وقف سر و سامان جدیدی پیدا کند شرایط متفاوت می شود.

وی گفت: باید فعالان حوزه وقف، متولیان، امین ها و افرادی که از وقف استفاده می کنند در یک خط قرار گیرند و هماهنگ باشند.

کد خبر 4756246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =