رسانه ها بر جریان های شعری قزوین تاثیر گذارند

قزوین- پژوهشگر قزوینی گفت: شعر و رسانه محتاج یکدیگرند به طوری که شعر برای عرضه شدن نیازمند رسانه و رسانه هم محتاج محتواست و هردو بر غنای یکدیگر موثر بوده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید بالدران در نشست تحلیل و بررسی تاثیر رسانه ها بر جریان های شعری قزوین که روز شنبه در حوزه هنری قزوین برگزار شد گفت: هر رسانه ای نیازمند محتواست و چه محتوایی بهتر از هنر و ادبیات می توان یافت.

وی افزود: گرچه شعر و رسانه به هم محتاجند و گاهی از هم گریزانند ولی خوشبختانه در دهه های گذشته به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی رسانه ها به شعر و شاعران به غنای رسانه کمک فراوانی کرده اند.

این پژوهشگر به آسیب شناسی فضای مجازی اشاره کرد و یادآورشد: گسترش فضای مجازی باعث شده تا سرعت انتشار بر صحت و دقت خبر پیشی گیرد، به گونه ای که مطالب فراوانی وارد فضای مجازی می شود، بدون آنکه پیشتر مورد نقد و بررسی قرار گرفته شده باشد و این در حالی است که در گذشته انجمن های ادبی و مسئولان فرهیخته نشریات، آثار شاعران را پیش و پس از انتشار نقد و بررسی می کردند و این موضوع به غنای آثار مدد فراوانی می رساند، اما امروز دچار فقر شده ایم.

این منتقد ادبی خاطرنشان کرد: روزگاری روزنامه نگار شدن مشکل بود و شاعران از موضع ادبی به شعر می نگریستند، اما امروز این واسطه از میان رفته،  شاعرانی داریم دور از نیاز مخاطب و مخاطبانی که صدایشان به گوش شاعران نمی رسد.

بالدران افزود: شعر می تواند آیینه زمانه خود باشد، اما کارکرد اصلی آن پیام رسانی نیست، بلکه در عرصه شعر فارسی، شاعر باید به جوهره شعری نزدیک شود.

در این برنامه سعید عاشقی بر لزوم خوانش ادبیات کلاسیک و جریان شناسی شعر معاصر تاکید کرد و گفت: سنگ بنای ادبیات معاصر ما ادبیات کلاسیک ماست، جریان های آزاد، شعر سپید همچنین انجمن های ادبی نباید ارتباط خود را با ادبیات قدیم قطع کنند.

عاشقی انجمن های ادبی را زمینه ساز رشد و بالندگی شاعران استان دانست و اظهارداشت: فضای مجازی فرصت حضور و ارتباط دوسویه زنده و پویا را از شاعران جوان گرفته و باعث نزول سطح شاعران شده است.

در ادامه برنامه حسین مافی قزوین را مهد شاعران بزرگ در تاریخ معاصر دانستو اظهارداشت: قدما شالوده های ادبیات ما محسوب می شوند به همین دلیل باید جریان نقد شعری استان به پشتوانه گذشته آینده را ترسیم کنند.

در ادامه این ناشر گزارشی از کیفیت و روند چاپ آثار شاعران در چهار دهه گذشته ارائه کرد.

این برنامه به همت واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری قزوین برگزار شد.

کد خبر 4756303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =