همدردی و رعایت حقوق همسایه مهم‌ترین توصیه‌ پیامبر به امت اسلامی

رشت- نماینده ولی فقیه در گیلان تأکید کرد: مساوات و همدردی با امت اسلامی، رعایت حقوق همسایه و فراموش نکردن برادر مسلمان در زمان سختی‌ها مهم‌ترین توصیه پیامبر گرامی اسلامی به امت خود است.

آیت الله رسول فلاحتی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تسلیت رحلت پیامبر گرامی اسلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع)، اظهار کرد: در برخی از روایات تاریخ شهادت امام حسن مجتبی (ع) را هفتم صفر سال ۵۰ هجری قمری بیان کرده‌اند اما در تقویم شهادت ایشان ۲۸ صفر سال ۵۰ هجری قمری عنوان شده است.

وی در ادامه به برخی ویژگی‌های پیامبر گرامی اسلام نیز اشاره و با بیان اینکه آنچه که می توانیم از آموزه‌های ایشان در این ایام بدانیم این است که پیامبر گرامی اسلام امت خود را به چند چیز توصیه می کنند، افزود: مساوات و همدردی با امت اسلامی به ویژه برادران مسلمان، رعایت حقوق همسایه، فراموش نکردن امت اسلام در سختی ها از مهم‌ترین توصیه‌های پیامبر گرامی به امت خود بود.

نماینده ولی فقیه در گیلان ادامه داد: در روایتی از رسول گرامی اسلام آمده اگر کسی شب را صبح کند بدون آنکه درد و مشکلات امت اسلامی را به یاد آورد مسلمان نیست امروز ندای پیامبر در گوش امت اسلامی طنین افکن شده است.

وی با اشاره به وضعیت مردم کشورهای یمن، بحرین، عراق، افغانستان، سوریه، فلسطین و لبنان و با بیان اینکه مسلمانان این کشورها از سوی قدرت‌های سلطه‌جوی جهانی دچار رنج و عذاب شده‌اند، تصریح کرد: مردم یمن طی سال‌های گذشته در سخت‌ترین شرایط زندگی می کنند که امیدواریم مسلمانان به این ندای پیامبر گرامی اسلامی لبیک گفته و به یاد برادران مسلمان خود باشند.

امت اسلام نباید در زمان سختی‌ها یکدیگر را تنها بگذارند

آیت الله فلاحتی به شرایط دوران امامت، امام حسن مجتبی (ع) اشاره و بیان کرد: امام حسن (ع) در سخت‌ترین و سیاه‌ترین روزگار بشریت زندگی می کردند زیرا در این دوران امت اسلامی دست پرورده قدرت و دستگاه حاکم اموی به ویژه معاویه بود. در این دوران امت اسلامی از اهل بیت، پیغمبر، اسلام، خدا و قرآن دور بودند.

وی با بیان اینکه با مطالعه تاریخ این دوران به این نتیجه می رسیم که در زندگی مردم زمان امام حسن (ع) قرآن و اسلام، اهل بیت عصمت و طهارت و معنویت جایی نداشته و تنها مادیات نقش آفرین بوده است، ادامه داد: امام حسن مجتبی (ع) در چنین دوران سختی زندگی می کردند که حتی نزدیک‌ترین یاران ایشان توسط معاویه با پول خریداری می شدند.

امام جمعه رشت افزود: نبود معنویت و توجه زیاد به مادیات سبب شد که معاویه از طریق یکی از نزدیک‌ترین افراد به امام حسن (ع) ایشان را مسموم کرده و به شهادت برساند.

وی در ادامه به توصیه از امام حسن مجتبی (ع) به یکی از فرزندانشان اشاره کرد و گفت: امام حسن (ع)  به فرزندانشان توصیه می کنند هرگز با کسی دوستی و پیمان برادری نبندد مگر اینکه بداند او از کجا آمده به کجا می رود و با چه کسی رفت و آمد می کند.

آیت الله فلاحتی داشتن رابطه اجتماعی با افراد را یکی از مهم‌ترین معیارها برای شناخت افراد عنوان کرد و افزود: زمانی که از حال برادر خود آگاه شده و با او پیمان برادری می بندیم باید در هنگام لغزش‌ها در کنار او بوده و در سختی‌ها تنهایش نگذاریم.

وی تأکید کرد: این بدان معنی است که امت اسلامی باید در زمان سختی‌ها در کنار یکدیگر باشند که خوشبختانه ملت مسلمان ایران بارها نشان داده‌اند که چنین هستند.

کد خبر 4756758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =