تغییر کاربری اراضی کشاورزی تهران توان زیست محیطی را کاهش داده است

تهران- مدیر امور اراضی استان تهران گفت: در استان تهران ۱۰برابر توان زیست محیطی از زمین در حال بهره کشی هستیم و تغییر کاربری اراضی کشاورزی این توان را کاهش داده است.

ابوالفضل خلیل پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تغییر کاربری های وسیع در شهرستان های استان تهران افزود: در استان تهران ۱۰برابر توان زیست محیطی از زمین در حال بهره کشی هستیم، آیا می دانید وقتی بهره‌برداری دو برابر می‌شود بر سرزمین چه فشاری وارد می‌شود، در حال حاضر چند برابر میانگین استان تهران در حال بهره کشی از اراضی هستیم و توان زیست محیطی بسیار پایین است.

وی افزود: جمعیت ۴۰سال  پیش بهارستان کم تر از ۴۰۰۰نفر بوده و اکنون۷۰۰هزار نفر جمعیت دارد و در حال حاضر شاهد مهاجرت آلودگی و چرخه مهاجرت پذیری در منطقه هستیم و صنعت و در پی آن نیروی کار و جمعیت و آلودگی و حاشیه نشینی و هزاران معضل دیگر در منطقه ایجاد می شود.

مدیر امور اراضی استان تهران گفت: در شهرک قلعه میر و شهرک های اطراف حدود ۴۰۰هکتار اراضی کشاورزی بدون رعایت ابتدایی ترین قانون تغییر کاربری داده است، این دوستان بر اساس نظر هیات دولت تعیین عمل نمی کنند، چرا که نمی خواهند عوارض دولت را پرداخت کنند.

خلیل پور اضافه کرد: تغییر کاربری کشاورزی یعنی به مخاطره انداختن امنیت غذایی، تغییر کاربری اراضی یعنی بورس بازی زمین و افزایش چشمگیر قیمت آن تا بیست برابر و معلوم است که آن هایی که  می خواهند با تغییر کاربری از فرش به عرش برسند، از مقاومت جهاد کشاورزی در برابر این تغییر اراضی ناراحتند.

وی اضافه کرد: برخی دیگر به بهانه این که آب کشاورزی قطع شده باید فکری به حال اراضی کرد و بهترین کار تغییر آن است، در پی تغییر کاربری هستند، اما عرض می کنم که سالانه مصرف آب شهر تهران و حاشیه آن در سال حدود یک میلیارد متر مکعب است، اگر باز چرخوانی این آب انجام شود، حداقل ۷۰ در صد این آب برگشت پذیر است، پس در صورت کامل شدن مدیریت بر منابع می‌توان حدود ۱۰۵هزار هکتاراز اراضی که فعلا آب ندارند، به چرخه تولید باز می گردند و همه اراضی مشروب می شوند.

کد خبر 4756964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =