آمر به معروف کاشانی مورد حمله قرار گرفت

کاشان – در روزهای گذشته جوان بسیجی آمر به معروف کاشانی مورد حمله عده ای قرار گرفت.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها، هادی نجف زاده: امر به معروف و نهی از منکر پیشینه ای به وسعت زندگی بشریت دارد؛ از حضرت آدم تا تمامی پیامبران بعد از ایشان برای هدایت انسان ها تاکید بر دعوت به خوبی و برحذر داشتن از گناه و آلودگی روح داشته اند؛ به جرئت می توان گفت این دعوت به نیکی و آن بازدارندگی در مقابل بدی سرمنشا تمام تحولات و دگرگونی های بشری در طول تاریخ بوده است.


 


اواخر هفته گذشته در حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد روز جمعه گزارشی از افرادی که مخل در آرامش و امنیت ساکنان منطقه فاز یک ناجی آباد کاشان شده است به پایگاه بسیج محل می رسد و بالافاصله تیمی از بسیجیان به محل اعزام می شوند؛ یکی از بسیجیان در ابتدا با توجه به ضوابط و قوانین تعریف شده با تذکر لسانی از این افراد می خواهد که آرامش محل را حفظ کنند که متاسفانه با برخورد تند طرف مقابل مواجه می شود.

این جوان بسیجی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در مواجهه با این افراد با توجه به ضوابط رفتار و از آنان خواستیم که برای حفظ آرامش و امنیت ساکنین محله نسبت به پایان دادن به فعالیت های خود اقدام کنند، اظهار داشت: بعد از صحبت های من و عدم توجه آنها، متاسفانه چند نفر من را دوره کردند که در این بین یکی از آن ها از پشت من را با سلاح سرد مورد حمله قرار داد و باعث ایجاد جراحت های جدی در بدن من شد.

محمدباقر رجایی در ادامه با اشاره به رفتار خشن و دور از تعادل این افراد که در قالب دو اتومبیل و بصورت مختلط برای ساکنین محل ایجاد مزاحمت کرده بودند، ابراز داشت: این افراد در موقع فرار نیز یکی از دوستان من را که برای جلوگیری از فرار در مقابل اتومبیل ایشان ایستاده بود را نیز زیر گرفتند که خوشبختانه آسیب جدی به او وارد نشد.

وی با تشکر از مدیران و مسئولین شهری و کشوری برای پیگیری وضعیت سلامتی ایشان و همچنین دستگیری ضاربان تصریح کرد: مسئولین برای افرادی که در جامعه بنا بر وظیفه دینی و اخلاقی و همچنین مسئولیت اجتماعی اقدام به امر به معروف و نهی از منکر می کنند باید حمایت های لازم را انجام دهند.

با افرادی که مخل در نظم و آرامش جامعه می شوند برخورد جدی انجام می شود

فرماندار کاشان در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه این افراد باعث اختلال در نظم و آرامش ساکنین محل شده بودند، اظهار داشت: فرمانداری ویژه کاشان تلاش می کند تا با همکاری دستگاه های ذی ربط از افرادی که در جامعه در چارچوب های قانونی اقدام به امر به معروف و نهی از منکر می کنند حمایت های لازم را انجام دهد.

علی اکبر مرتضایی با بیان اینکه فرمانداری کاشان با افرادی که با بهانه های مختلف قصد برهم زدن آرامش مردم را دارند برخورد قاطع می کند، ابراز داشت: با هماهنگی مقام قضایی و در چارچوب قانون با تمام این افراد با قدرت و شدت برخورد می شود.

وی ضمن تشکر از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی برای دستگیری مسببان حمله به این جوان آمر به معروف و ناهی از منکر افزود: مجرمان و کسانی که باعث سلب آرامش شهروندان کاشانی می شوند باید بدانند که در صورت ارتکاب جرم برخورد با آن ها حتمی است.

آمرین به معروف و ناهیان از منکر مورد حمایت دستگاه قضائی هستند

سرپرست دادستانی عمومی و انقلاب شهرستان کاشان در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه علاوه بر ضارب اصلی در این حادثه یکی دیگر از متهمان دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده است، اظهار داشت: این افراد در قالب دو اتومبیل بصورت مختلط و با انجام حرکت های غیر متعارف در حالی که چند تن از آنان کشف حجاب کرده بودند، توسط این جوان بسیجی تذکر لسانی گرفتند.

روح الله دهقان افزود: از آمران به معروف و ناهیان از منکری که در چارچوب وظایف قانونی خود اقدام به انجام وظیفه می کنند و مورد تعرض و حمله قرار می گیرند، توسط دستگاه قضایی حمایت کامل می شوند.

وی با بیان اینکه امنیت در هر جامعه لازمه توسعه و پیشرفت آن است، اظهار داشت: افرادی که قصد برهم زدن آرامش و آسایش مردم را دارند با برخورد قاطع قوه قضائیه روبرو می شوند.

طبق قوانین حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ، ستاد وظیفه حمایت همه جانبه از افرادی را دارد که این فریضه الهی را انجام می دهند؛ طبق نص ماده ۹ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اشخاص حقیق یا حقوقی حق ندارند دربرابر اجرای امر به معروف و نهی ازمنکر مانع ایجاد کنند

ستاد امر به معروف و نهی از منکر از تمام ظرفیت ها برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر استفاده می کند

مدیر اداره حمایت و معاضدت قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه رویکرد این ستاد اغلب در قالب مطالبه گری و استفاده از رسانه برای فرهنگ سازی است، اظهار داشت: این ستاد تاکید فراوانی در بحث احیا امر به معروف و نهی از منکر در دو بخش مردم بر حاکمیت و مردم بر مردم در جامعه دارد که بخش مردم بر حاکمیت در اولویت برنامه های این ستاد است.


وی با اشاره به اینکه طبق قوانین حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ، ستاد وظیفه حمایت همه جانبه از افرادی را دارد که این فریضه الهی را انجام می دهند، ابراز داشت: طبق نص ماده ۹ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اشخاص حقیق یا حقوقی حق ندارند دربرابر اجرای امر به معروف و نهی ازمنکر مانع ایجاد کنند.

رضا رحمت نیا افزود: در ادامه این قانون آمده است ایجاد هر نوع مانع و مزاحمت که  به موجب قانون جرم شناخته شده؛ علاوه برمجازات مقرر، موجب محکومیت به حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه هفت میگردد و در مورد اشخاص حقوقی، افرادی که با سوء استفاده از قدرت یا اختیارات قانونی و اداری از طریق تهدید، اخطار، توبیخ، کسر حقوق یا مزایا، انفصال موقت یا دائم ، تغییر محل خدمت، تنزل مقام، لغو مجوز فعالیت، محرومیت از سایر حقوق و امتیازات، مانع اقامه امر به معروف و نهی از منکر شوند؛ علاوه برمحکومیت اداری به موجب قانون رسیدگی به تخلفات اداری، حسب مورد به مجازات بند (پ) ماده ۲۰ قانون مجازات اسلامی محکوم می شوند.

تشکیل اداره حمایت و معاضدت قضائی در ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

وی با بیان اینکه طبق ماده ۱۶ بند۱۰ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اداره حمایت و معاضدت قضایی در ستاد تشکیل شده است، تصریح کرد: یکی از وظایف این اداره تبیین بحث مطالبه گری قانونی در جامعه می باشد و در صورت عمل به مطالبه گری قانونی توسط آمران به معروف و ناهیان از منکر ،اگر مشکلاتی از قبیل ضرب و جرح واقع شود علاوه بر ستاد های استانی و شهرستانی ،ستاد کشوری هم برای حمایت از آمر یا  ناهی ورود پیدا می کند.

مدیر اداره حمایت و معاضدت قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور افزود: در صورت ضرب و جرح آمران به معروف و ناهیان از منکر در هنگام این فریضه علاوه بر ستاد شهرستانی و  استانی، ستاد کشوری هم برای حمایت از فرد ورود پیدا می کند.


وی با اشاره به اینکه در صورت وقوع رویدادهایی اینچنین در اولین مرحله برای حمایت از فرد آمر به معروف و ناهی از منکر طبق توافقنامه ای که با مرکز  وکلا ،کارشناسان رسمی ومشاوران خانواده قوه قضاییه منعقد شده است؛ برای ایشان در صورت نیاز وکیل گرفته می شود، تصریح کرد: این ستاد از همه ظرفیت های خود برای حمایت از آمر به معروف و ناهی از منکر  در همه سطوح ایجادشده  از ضرب و جرح یک آمر تا حمایت  آمرینی که مسئولین را امر به معروف میکنداستفاده کرده تا هیچ حقی از آنها ضایع نگردد.

پیگیری مسائل مربوط به شهادت، جانبازی یا پرداخت دیه برای آمران به معروف و ناهیان از منکر

رحمت نیا با اشاره به اینکه همه مردم در اجتماع وظیفه احیای این واجب فراموش شده را در جامعه دارند، ابراز داشت: ستاد امر به معروف و نهی از منکر با توجه به قانون حمایت  حتی برای افرادی که در هنگام انجام وظیفه دچار حمله و جراحت می شوند مسائل مربوط به  شهادت یا جانبازی یا پرداخت دیه به آن ها را تا  حصول نتیجه پیگیری می کنند.

عیادت مسئولین کاشان از جوان بسیجی آمر به معروف و نهی از منکر

همچنین جمعی از مسئولین و مدیران کاشان از این جوان عیادت و در جریان روند سلامت و بهبودی وی قرار گرفتند. به طور حتم اهمیت و دغدغه مدیران شهری کاشان نسبت به این مهم باعث امید و آینده ای روشن برای احیای این فریضه و فضیلت الهی در دیار مومنان است.
 


امر به معروف و نهی از منکر یک واجب مظلوم از فروع دین است که متاسفانه در بعضی از اقشار جامعه فراموش یا کمرنگ شده است. مردم و مسئولین در این بین نقش موثری در احیای آن دارند که خوشبختانه اقداماتی نیز انجام شده است.

اقدامات فرهنگی و رسانه ای ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در دوره جدید چشمگیر بوده است

رویکرد ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در دوره جدید آن نشان از انجام اقدامات موثر فرهنگی، رسانه ای و حمایتی از آمران به معروف و ناهیان از منکر دارد.

حضور افرادی خبره و همچنین آگاه نسبت به اجتماع در این ستاد باعث می تواند خود دلیلی بر این ادعا باشد که حل معضلات اینچنینی در کنار اقدامات حمایتی یک فرهنگسازی در بین اقشار مختلف جامعه می طلبد.

استفاده از ظرفیت های رسانه ای و شبکه های اجتماعی یکی از ابزارهای مهم در این راه است که خوشبختانه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

کد خبر 4757729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =