استفاده از توان ماشین آلات بخش خصوصی برای مقابله بابحران در همدان

همدان - مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان گفت: توان ماشین آلات و تجهیزات بخش خصوصی برای مقابله با بحران بکار گرفته می شود و در این شرایط بخش خصوص نمی تواند کنار بایستد و نظاره گر باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیمردان طالبی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره بارندگی های هفته گذشته در نقاط مختلف استان همدان و با بیان اینکه در پی بارش ها در برخی مناطق مشکلاتی وجود داشت، گفت: همواره با وقوع بارندگی مشکلاتی ایجاد می‌شود اما خوشبختانه سیلاب در استان همدان رخ نداد.

وی با بیان اینکه علت اصلی آب گرفتگی ها انسداد مسیر ها و کانال هایی است که مسدود شده است، گفت: متاسفانه در روستاها و شهرها کانال و مسیر طبیعی عبور آب را با زباله‌ها و فضولات حیوانی پر می کنند و علی رغم اینکه به شهردار، دهیار و اعضای شوراها اعلام شده بود قبل از شروع بارندگی مسیل‌ها را بازگشایی کنند شاهد بی‌توجهی بودیم که همین امر باعث شد آب سطحی که در حال حرکت مسیر خود بود وارد برخی خانه ها شود.

طالبی به مشکلات شهر شیرین سو در پی بارندگی ها اشاره کرد و با بیان اینکه در شهر شیرین سو در چند مقطع آبگرفتگی گزارش شد، گفت: در اسدآباد نیز به علت یک کار غیر فنی که توسط مسئولان شهرستان انجام شده و مسیر طبیعی رودخانه را منحرف کرده بودند آب وارد زمین های کشاورزی شد اما از آنجا که کشت و کاری وجود نداشت خسارتی به کشاورز وارد نشد ولی زمین های کشاورزی دچار آبگرفتگی شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان در پاسخی پیرامون اینکه شاهد روپوش انهار در برخی خیابان های همدان نیز هستیم و آیا این اقدام مشکلی ایجاد نمی کند، گفت: این اقدام یک سری مزایا و معایب دارد.

باید از شهرداری همدان سوال شود که آیا مشاور طراحی را برابر دبی سیلابی و دبی ماکزیمم طراحی کرده یا خیر وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین دلایل آبگرفتگی در سطح شهری زباله ها و شاخ و برگ درختان هستند که پوشش انهار برای جلوگیری از وارد شدن زباله ها به داخل جوی ها انجام شده است، گفت: البته در طراحی این پروژه باید از شهرداری همدان سوال شود که آیا مشاور طراحی را برابر دبی سیلابی و دبی ماکزیمم طراحی کرده یا خیر.

طالبی با بیان اینکه آب گرفتگی مقطعی و در پی انسداد دهانه کانال و پل به وقوع می پیوندد و یکسری از مشکلات نیز ناشی از بی توجهی افراد به سطح مقطع پل ها است، اظهار داشت: برخی افراد لوله ای را برای تردد خودرو روی پل می‌اندازند که همین باعث ایجاد آبگرفتگی می شود.

وی با بیان اینکه گاهی در طراحی و اجرا مشکلی نیست اما دستکاری هایی که مردم روی پروژه ها انجام می دهند مشکل‌ساز می‌شود، گفت: در حال حاضر در شهر شیرین سو آب گرفتگی نداریم اما ۱۰ مورد تلفات دام به علت تخریب سقف یک اصطبل قدیمی گزارش شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان در پاسخ به سئوالی پیرامون کمبود امکانات مقابله با بحران در شهرستان های استان همدان گفت: استانداردهایی در مورد حوادث تعریف شده و باید امکانات حداقلی در شهرستان ها وجود داشته باشد.

طالبی با بیان اینکه اگر شهرستانی طبق قانون مدیریت بحران توان پاسخگویی به حادثه را نداشته باشد از شهرستان معین کمک می گیرد، گفت: اگر کمک شهرستان معین نیز جوابگو نبود مرکز استان وارد عمل می شود.

وی با بیان اینکه باید میزان ماشین آلات و تجهیزات را به روز کرد و بخش دولتی، تعاونی و خصوصی در این زمینه فعال عمل کنند، گفت: در شرایط مقابله با بحران بخش خصوصی موظف به کمک رسانی است و نمی‌تواند کنار بایستد و نظاره گر شود.

اگر بخش خصوصی وارد عمل نشود طبق قانون دادستان وارد عمل شده و بخش خصوصی را وادار به انجام عملیات خواهد کرد مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان گفت: اگر بخش خصوصی وارد عمل نشود طبق قانون دادستان وارد عمل شده و بخش خصوصی را وادار به انجام عملیات خواهد کرد و تا زمانی که فاز مقابله تمام شود بخش خصوصی پای کار خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه بیشترین بارندگی را در فروردین ماه امسال در استان همدان شاهد بودیم و در ۲۴ ساعت تا ۱۷۰ میلیمتر بارش نیز ثبت شد، گفت: خوشبختانه با مدیریت انجام شده از آن وضعیت عبور کردیم.

وی با بیان اینکه در شرایط عادی و نرمال بارش ها در همدان مشکلی پیش نمی آید و در همدان ثبت ۳۰ میلیمتر بارش در طول ۲۴ ساعت را به راحتی مدیریت می‌کنیم، گفت: اگر بارش‌ها به ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر در طی ۲۴ ساعت برسد دستگاه‌های مرتبط با مدیریت بحران از جمله امداد و نجات وارد عمل خواهند شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان در پاسخ به سئوالی پیرامون وضعیت سیل‌برگردان غربی از دانشگاه‌های بوعلی‌سینا و علوم پزشکی ابن سینا همدان نیز بابیان اینکه شهردار باید در این زمینه پاسخ دهد، بیان کرد: درخصوص ایجاد این سیل‌برگردان یکی از دانشگاه‌ها قبول کرده که مسیر از داخل آن دانشگاه عبور کند، اما دانشگاه دیگری موافقت نکرده است و از سویی ماجرای تملک زمین‌های مردم نیز در این انتقال آب‌های سطحی بلوار ارم و بلوار شهیدفهمیده به رودخانه حیدره مشکل دیگری است که سر راه ایجاد این سیل‌برگردان وجود دارد.

کد خبر 4757790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =