عزیزی: برای معرفی یزد به جهانیان در فرانکفورت بودم!

شهردار یزد درباره علت حضور خود در نمایشگاه فرانفکورت گفت که چون تم طراحی غرفه ایران یزدی بود و یزد هم امسال پایتخت کتاب ایران است، سعی کردم از این فضا برای معرفی یزد به جهانیان بهره ببرم!

به گزارش خبرنگار مهر، هفتادویکمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت روز ۲۸ مهر در حالی به پایان رسید که بازهم چیزی درباره دستاوردهای حضور پرهزینه صنعت نشر ایران در این اتفاق بزرگ فرهنگی منتشر نشد. نمایشگاه کتاب فرانکفورت محل حضور حرفه‌ای‌های صنعت نشر در جهان است و ناشران ایرانی – بجز معدودی – برای تفریح در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند. ایران به قانون جهانی کپی رایت نپیوسته است و ناشران ایرانی نیز معمولا برنامه مدونی برای حضور در این اتفاق مهم و البته برای حضور در اقتصاد جهانی نشر ندارند.

با توجه به این مساله حضور برخی از مسئولان ایرانی در این نمایشگاه محل تامل است. در خبرها آمده بود که جمال الدین عزیزی شهردار یزد نیز در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور داشته و فی المثل در آیین رونمایی از کتاب «انسان ۲۵۰ ساله» شامل ترجمه آلمانی مجموعه‌ای از بیانات رهبری در مورد زندگی سیاسی و مبارزاتی امامان شیعه شرکت کرده است. البته شهر یزد امسال به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد و به همین دلیل نیز طراحی غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت رنگ و بویی یزدی داشت.

جمال الدین عزیزی درباره علت حضور خود در نمایشگاه کتاب فرانفکورت به مهر گفت: طبعا صحبت با ناشران و انتشار کتاب از وظایف شهرداری نیست. حضور من در فرانکفورت به این دلیل بود که امسال یزد پایتخت کتاب ایران بود و غرفه ایران در نمایشگاه نیز با تم‌های بومی یزد آذین شد. همچنین در رونمایی از یک کتاب مشترک چاپ شده بین یزد و مجارستان نیز شرکت کردم. البته ما بحث شرکت یزد در رقابت انتخاب پایتخت کتاب جهان برای سال ۲۰۲۲ را هم داشتیم که این برنامه‌ای مشترک بین شهرداری و اداره کل ارشاد استان یزد است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که با چه نهادی برای شرکت یزد در مسابقه انتخاب پایتخت کتاب جهان رایزنی کرده است، گفت: با مسئولان نمایشگاه و کسانی که در ارتباط با انتخاب شهرها برای رقابت در پایتخت کتاب جهان حضور داشتند (منظور انجمن ناشران بین‌المللی کتاب، اتحادیه بین‌المللی فروشندگان کتاب و اتحادیه بین‌المللی انجمن کتابخانه‌هاست) صحبت‌هایی کردیم. البته ما یکسری از محدودیت‌ها برای حوزه نشر داریم که توان رقابت شهرهای ما را محدود می‌کند. تا جایی که اطلاع دارم هیچکدام از شهرهای ایران هم تاکنون در این رقابت شرکت نکرده‌اند.

عزیزی اضافه کرد: با این اوصاف اما یزد به واسطه اینکه ثبت جهانی شده و یکسری ویژگی‌های فرهنگی از جمله زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان و... دارد، ما درخواست خود را ارائه داده‌ایم. البته طرف اصلی مذاکرات خود همکاران و نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند و بنده هم به عنوان شهردار یزد تایید کردم که ما آمادگی داریم که این اتفاق رخ دهد. در نهایت آنها این قول و جواب مثبت را به ما دادند که اجازه حضور در این رقابت به شهر یزد داده شود.

شهردار یزد در ادامه حضور خود در فرانکفورت را فارغ از مباحث صنعت نشر عنوان کرد و گفت: دوستان ناشر من با دو ناشر مجارستانی نیز رایزنی‌هایی کردند. به طور کل اما من به واسطه شناساندن شهر یزد و اینکه یکی از راه‌های شناسایی همین حوزه کتاب و ترجمه است در فرانکفورت حضور پیدا کردم. حضور من همچنین واجد این پیام هم بود که حاضریم برای انتخاب شهر یزد به عنوان پایتخت کتاب جهان هر حمایتی را انجام دهیم.

عزیزی همچنین در پاسخ به این سوال که کدام ناشر یزدی در نمایشگاه امسال فرانکفورت حضور داشت، گفت: اطلاعات دقیق را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد، اما تا جایی که می‌دانم از یزد آقای دکتر صابری که ناشر کتب کودک هستند حضور داشتند. البته حضور ناشران با سرمایه خودشان صورت گرفت و ما برای حضور آنها هزینه نکرده بودیم.

شهردار یزد در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا به دعوت موسسه نمایشگاه‌ها به فرانکفورت رفته است یا خیر؟ نیز اشاره کرد: بله. موسسه نمایشگاه‌ها چون کار ساماندهی حضور ناشران را انجام می‌دهد، امسال غرفه ایران را با تم یزد طراحی کرد. من هم به همین دلیل حضور پیدا کردم و این حضور هم به دعوت موسسه و هم به خواست خودم بود. آنها میزبان بودند و هتل را رزرو کرده بودند، اما بلیط را خود ما تهیه کردیم.

معرفی جهانی یزد با توزیع کاتالوگ

معمولا ناشران مطرح ایران دستاورد چندانی از حضور در نمایشگاه فرانکفورت ندارند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز معمولا چیزی درباره دستاورها منتشر نمی‌کند. آیا با توجه به شرایط امروز اقتصاد ایران و گرانی ارز، حضور شهردار یزد در فرانکفورت ضرورت داشته است؟ عزیزی در این باره گفت: ممکن است هدف شهرداری با هدف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی متفاوت باشد. ما از زمینه نمایشگاه و بهانه حضور یزد یا رنگ و بوی یزد در نمایشگاه خواستیم برای شناساندن یزد بهره ببریم.

وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌هایی برای این شناساندن یزد به جهانیان در نمایشگاه فرانفکورت داشتید؟ گفت: یکسری کتاب‌ها و کاتالوگ‌هایی داشتیم که در نمایشگاه توزیع شدند. یکی از رسالت‌های ما پس از ثبت جهانی این است که یزد و فرهنگ یزد را به جهانیان بشناسانیم.

عزیزی گفت: نمایشگاه کتاب فرانکفورت در قالب فروشگاهی نیست و فضای رسمی هم ندارد. غرفه ایران که با بادگر و کاشی و رنگ و بوی یزد بود این فرصت را برای معرفی فرهنگ یزد به جهانیان حداقل در حد بازدید کنندگان غرفه ایران فراهم کرد. در حاشیه این من دیداری با سرکنسول ایران در فرانکفورت داشتم که در آن زمینه‌های مربوط به خواهرخواندگی و ارتباطات توریستی را برررسی کردیم. اما باید به شما بگویم که این سفر من در قالب یک سفر رسمی و ماموریت کاری نبود و به همین دلیل من از مرخصی‌هایم استفاده کردم، هرچند به دلیل اینکه از نتایج این معرفی رضایت داشتم گزارش سفر را در رسانه‌های یزد منتشر کردم.

شهردار یزد در ادامه با اشاره به اینکه کارهای عملیاتی انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب جهان بر عهده شهرداری نیست، اظهار کرد: شهرداری در ارتباط با پایتخت جهانی کتاب به عنوان متولی امور شهر صرفا آمادگی خودش را اعلام می‌کند و اقدامات این کار توسط اداره فرهنگ و ارشاد انجام می‌شود. بنابراین رایزنی‌های عملیاتی و اجرایی را ما انجام نمی‌دهیم. ما صرفا اعلام آمادگی برای این میزبانی را داریم.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا می‌شد این اعلام آمادگی را از طریق نامه نگاری انجام داد یا خیر؟» گفت: نامه نگاری هم کرده‌ایم. اما من فقط برای این موضوع به فرانکفورت نرفتم. ولی به هر حال وقتی شما می‌خواهید وارد این رقابت شوید اعلام آمادگی شهردار هم مهم است. مسئولان برگزاری با اینکار خواهند دانست که شهردار و دیگر مسئولان شهری می‌خواهند که شهرشان به عنوان پایتخت کتاب جهان انتخاب شود.

عزیزی در پایان در پاسخ به دیگر برنامه‌های یزد برای حضور در رقابت پایتخت جهانی کتاب و اینکه آیا قصد حضور در دیگر نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب را دارد یا خیر؟ گفت: در دو سال گذشته برنامه‌های فرهنگی زیادی توسط شورای شهر انجام شده است و با همین پیگیری‌ها ما امسال را پایتخت کتاب ایران بودیم. تلاشمان را می‌کنیم تا جایی که می‌توانیم کتابخوان را زیاد کنیم نه کتابخانه‌ها را. در این راستا با ایجاد فضاهای کتابخوانی و ایونت‌هایی که به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌کنیم، کوشش کرده‌ایم.

کد خبر 4757874

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 1 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محفوظ IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   0 0
   ایکاش هزینه چنین سفرهای تفریحی را به انجمن اهل قلم یزد کمک می کردند