ثبت و ساماندهی اسناد وقفی در فیروزکوه در دستور کار قرار گیرد

فیروزکوه- فرماندار فیروزکوه گفت: ثبت و ساماندهی اسناد وقفی در فیروزکوه در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمارانی یوسفی ظهر دوشنبه در دیدار با رئیس اداره اوقاف شهرستان فیروزکوه که به مناسبت دهه وقف انجام شد گفت: یکی از کارهای نیکو و شایسته که همچون صدقه جاریه باقی می ماند و اثرات و برکات آن نصیب افراد جامعه می شود، سنت حسنه ی وقف است.

وی افزود: اعتماد مردم بالاترین سرمایه اوقاف است و متولیان در زمینه وقف می بایست با در نظر گرفتن مسائل عمومی و اجتماعی در راستای تقویت آن تلاش کنند.

یوسفی جمارانی گفت: وقف یکی از سنت های قدیمی ایران اسلامی است که از گذشته در رواج داشته و امرورز نیز جامعه نیازمند آن است که با فرهنگ سازی این سنت بیش از گذشته ترویج پیدا کند و با احیای آن بسیاری از مشکلات اجتماعی رفع شود.

وی احیای موقوف و کسب درآمد پایدار از موقوفات را از جدی ترین اقدامات مجموعه اوقاف دانست و افزود: موقوفات باید کاملا حفظ شده و درآمدهای حاصل از وقف به درستی خرج شود و این موضوع، فرهنگ سازی است چرا که مردم اعتماد بیشتری پیدا کرده و اموال مادی و معنوی بیشتری را وقف می‌کنند.

فرماندار فیروزکوه توضیح داد: زمانی که درآمد حاصل وقف در جایگاه خود خرج نشده و نماد بیرونی نداشته باشد، مشکلات عدیده ای را به وجود می‌آید.

وی خاطر نشان کرد: اطلاع رسانی خوب، صحیح و به موقع هم می تواند در گسترش وقف و تشویق مردم به انجام این عمل صالح موثر باشد، چون وقتی که مردم از برکات دنیوی و اخروی وقف مطلع شوند و ببینند که چه افراد خیری اقدام به وقف مال و اموال خود کرده اند به طور یقین تشویق می شوند و به این امر خیر گرایش پیدا می کنند.

یوسفی جمارانی افزود: بسیاری از مردم خواستار ارائه کمک‌های مالی به اماکن مقدس و بقاع متبرکه هستند اما به چگونگی این کار واقف نیستند بنابراین تشکیل هیئت‌های امنا موجب سامان‌دهی اینگونه امور خواهد شد و مدیریت این اماکن نیز باید با تکیه بر قدرت مردم صورت گیرد.

وی خواستار ساماندهی اسناد وقفی شد و گفت: ثبت و ساماندهی اسناد وقفی به عنوان یکی از سرمایه‌های اصلی کشور با هدف حفظ و صیانت از حقوق موقوفات ضروری است.

گفتنی است در این دیدار رضا سلمانی رییس اداره اوقاف شهرستان فیروزکوه گزارشی از روند اقدامات و فعالیت ها و موقوفات شهرستان ارائه کرد.
 

کد خبر 4757876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =