بازاریابی و بازارسازی اولویت برای محصولات استراتژیک خراسان‌ جنوبی

بیرجند- فعالان اقتصادی خراسان‌جنوبی در جلسه ای گردهم آمدند و بازاریابی و بازارسازی را از اولویت ها برای محصولات استراتژیک استان مطرح کردند.

به گزارش خبرنگارمهر، در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند موارد چون بازاریابی و بازارسازی برای محصولات استراتژیک خراسان جنوبی مورد بررسی قرار گرفت.

سید حسین خیریه، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند در این جلسه با اشاره به سختی‌های کار در شرایط تحریم بیان‌کرد: تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی خراسان‌جنوبی را بیش از تحریم‌های خارجی، تحریم‌های داخلی اذیت کرده و برای آنان مشکل به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه متأسفانه بسیاری از تصمیمات در کارگروه‌ها به نتیجه مطلوب نمی‌رسد، ادامه داد: بیش از یک سال است که صادرات برخی از محصولات چون دان طیور ممنوع شده است، در صورتی که قبل از ممنوعیت پنج هزار تن در ماه صادرات داشتیم.

موضوع صادرات دان طیور حل شود

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند گفت: ما می‌دانیم که مواد اولیه دان طیور با ارز دولتی تأمین شده است و از این جهت حساسیت‌هایی برای صادرات آن وجود دارد ولی در هر حال می‌توان تدبیری در این زمینه اندیشید.

خیریه اظهارکرد: در موضوع دان طیور باید به ۴۰ درصد افزایش قیمت دستمرد و کرایه بار نیز توجه کرد و این موضوع در حالی است که قیمت خود دان بر طبق تعرفه‌های دولتی تغییری نداشته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: یکی از مسائل و مشکلاتی که همه صادرکنندگان خراسان‌جنوبی با آن رو به رو هستند، فراهم نبودن شرایط واردکردن ارز و دلار از کشور افغانستان است که کار را بسیار مشکل کرده است.

خیریه ادامه داد: این موضوع در زمینه تأمین تعهد ارزی برای صادرکنندگان ایجاد مشکل کرده است و در این زمینه نیز باید به طور جدی ورود پیدا کرد و اگر تصمیمی در این زمینه گرفته شده به سرعت ابلاغ شود.

مشکلات پیله‌وران برای واردکردن دام

وی افزود: در موضوع پیله‌وران شرایط عکس است و آنان اگر بخواهند دامی را وارد کنند، مجبور هستند از قبل صادراتی به نام خودشان داشته باشند که این موضوع نیز مشکلاتی را به وجود آورده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه یکی از محصولاتی که وارد کردن آن از افغانستان مزیت دارد، ذرت دامی است، یادآورکرد: در حال حاضر در زمینه واردکردن ذرت مشکلات قانونی وجود دارد که باید اصلاح شود.

نرگس خاتمی، فعال اقتصادی و از تولیدکنندگان فعال خراسان‌جنوبی اظهارکرد: از جمله مشکلات تولید کنندگان و صادرکنندگان قوانین و مقرراتی است که یا اجرا نمی‌شود و یا در مرحله اجرا به نتایج مطلوب و مدنظر نمی‌رسد.

وی بیان‌کرد: قوانین و مقررات نادرست و گاه دست و پاگیر باعث شده که در موضوع برگشت ارز و یا مالیات بر ارزش افزوده به نتایج مدنظر از تدوین قوانین نرسیم.

تولیدکننده فعال خراسان‌جنوبی گفت: شرایط به گونه‌ای شده که تولیدکنندگان هیچ‌گونه کمک و یارانه‌ای از دولتمردان طلب نمی‌کنند و فقط از آنان انتظار دارند که این موانع و شرایط مشکل را از سر راه تولیدکنندگان بردارند.

قوانین حوزه تولیدپایش شوند

خاتمی با اشاره به اینکه گاه با خودتحریمی‌ها رو به رو هستیم، ادامه داد: اگر به دنبال رونق تولید هستیم باید پایشی در قوانین داشته باشیم و آن دسته از قوانین مزاحم تولید را اصلاح کنیم.

علیرضا خامه زر، رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه اظهارکرد: در حوزه بازاریابی محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی اتاق بازرگانی زحمات بسیاری کشیده است ولی انتظار از دولت و نهادهای دولتی نیز تلاش بیشتر در این زمینه از جنبه‌های مختلف است.

وی بیان‌کرد: به عنوان مثال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌تواند در زمینه کمک به واحدهای تولیدی که قصد شرکت در نمایشگاه های بین‌المللی را دارند از محل‌هایی چون کمک‌های فنی و اعتباری کمک و یاری رساند.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات خراسان‌جنوبی ادامه داد: بخش دولتی برای معرفی محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی در کنار بخش خصوصی قرارگیرد.

واردات محصولات مزیت دار از افغانستان مدنظر قرار گیرد

خامه‌زر در زمینه مسائل مربوط با واردات از کشور افغانستان گفت: باید راه واردات محصولات مزیت‌دار از کشور افغانستان را تسهیل کنیم تا تجار کشور همسایه به ارتباطات تجاری با ایران دلگرم شود و این مبادلات نیز افزایش یابد.

وی بیان‌کرد: در حوزه محصولات استراتژیک (زرشک، زعفران و عناب) خراسان‌جنوبی باید از مرحله تولید عبور کرده و به سمت معرفی محصول و بازاریابی برویم چرا که در اینصورت در حوزه اقتصاد استان تحول ایجاد خواهیم کرد.

خامه‌زر یادآور شد: در خراسان‌جنوبی از بیرجند تا خوسف باغات عناب وجود داشته و خوشبختانه هرسال سطح تولید این محصول استراتژیک افزایش می‌یابد اما به راستی چه میزان در حوزه بازاریابی و بازارسازی برای این محصول کار کرده‌ایم.

تلاش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بر جذب سرمایه‌گذار است

مهدی رضایی، رئیس گروه امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه گفت: تمام تلاش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در خراسان‌جنوبی جذب سرمایه‌گذار با استفاده از ظرفیت های قابل توجه و تأمل خراسان‌جنوبی است.

وی با اشاره به اینکه مرز یکی از فرصت‌های خراسان جنوبی در جهت جذب سرمایه گذار است، بیان کرد: تلاش ما بر فراهم کردن زیر ساخت‌ها در این حوزه و بازگشایی مرز یزدان است.

رئیس گروه امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه با آغوش باز پذیرای سرمایه‌گذاران هستیم، بیان کرد: در هر لحظه و زمان آماده شنیدن مشکلات تولید کنندگان و سرمایه‌گذاران هستیم.

رضایی با تبیین مشوق‌های سرمایه‌گذاری درنظر گرفته شده در سال جاری، ادامه داد: تاکنون با همکاری دستگاه‌های مرتبط با بخش خصوصی ۸۹ پروژه در حوزه‌های گردشگری و کشاورزی را برای این اعطای این مشوق‌ها شناسایی کردیم و این روند ادامه داد.

وی گفت: از طرف دیگر اگر تولیدکننده‌ای با دستگاه و نهادی رو به رو شد که چوب لای چرخ تولید گذاشته و برای آن مانع ایجاد می‌کند، آن سازمان را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی معرفی کند تا با رایزنی مشکل را رفع کنیم.

کد خبر 4758946

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =