رشد ۱۴/۵ درصدی آمار ورودی زائران پیاده به مشهد در دهه پایانی صفر

مشهد - سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع)، آخرین آمار ورودی زائران پیاده دهه آخر صفر به مشهد مقدس را اعلام و از رشد ۱۴/۵ درصدی خبر داد.

حسین رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در خصوص آمار نهایی ورودی جمعیت زائران پیاده دهه آخر صفر، اظهار کرد: مجموع زائران پیاده‌ دهه آخر صفر که از مبادی ورودی مختلف مشهد جهت زیارت امام رضا(ع) وارد این شهر شده‌اند، ۴۹۸ هزار و ۸۷۹ نفرتا روز سه شنبه هفتم آبان ماه بوده‌ است.

وی با بیان اینکه از زائران در قالب دو هزار و ۶۶۰ کاروان پیاده از استان‌های مختلف و چند کشور همسایه وارد مشهد مقدس شده‌اند، افزود: این کاروان‌ها از۲۱ استان کشور در دهه پایانی صفر وارد مشهد شدند.

رضایی با اشاره به آمار ثبت شده، تصریح کرد: با توجه به آمار نسبت به سال گذشته ۱۴/۵ درصد رشد را در تعداد زائران ورودی به مشهد شاهد هستیم.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) ادامه داد: بیشترین زائران از محورهای نیشابور، تربت حیدریه، فریمان، تربت جام، سرخس، قوچان، کلات و سه محور فرعی جاده قدیم، فردوسی، سیدی و طرقبه و شاندیز به مشهد الرضا(ع) مشرف شدند.

وی با بیان اینکه هزاران خدمتگزار در قالب ۳۲۰ ایستگاه صلواتی کوچک و بزرگ از مشهد و ۱۱ استان دیگر در ارائه خدمات رفاهی، فرهنگی و اسکان به زائران خدمت کردند، ابراز کرد: ایستگاه جواد الائمه(ع) آستان قدس رضوی در محور نیشابور به مشهد و همچنین ایستگاه میقات الرضا(ع) در سرخس از جمله بزرگترین ایستگاه‌های صلواتی در این ایام بودند. ایستگاه میقات الرضا(ع) نیز با افزایش فضای خود در جهت اسکان زائران کمک فراوانی را به ما در ارائه خدمت داشت.

رضایی با اشاره به اینکه در این ایام ظرفیت خواب در محورهای مواصلاتی به مشهد به ۶۵ هزار نفر افزایش پیدا کرد، گفت: کوچکترین ایستگاه صلواتی مربوط به خانواده‌ای می شد که در مسیر ورودی به مشهد با چای و ساندویچ از زائران پذیرایی می کردند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع)  اظهار کرد:علاوه بر خدمتگزاران در جمعیت خدمتگزار دیگر خادمان نیز از آستان قدس رضوی، آموزش و  پرورش، ستاد گام های عاشقی، صدا و سیما، هیئت‌های مذهبی و بسیاری از اقشار مختلف مردم در ارائه خدمت رسانی به زائران مشتاقانه عمل کردند.

وی با اشاره به اینکه ستادی برای هماهنگی‌های بهداشتی و درمانی زائران پیاده تشکیل شد، اضافه کرد: ۲۷ پایگاه سلامت در سه سطح خدمت رسانی در حوزه درمانی به مردم کمک رسانی کردند. همچنین چند بیمارستان صحرایی توسط دانشگاه علوم پزشکی نیز در مسیرهای منتهی به مشهد ایجاد شد.

رضایی گفت: خدمات فرهنگی نیز با مدیریت آستان قدس رضوی در پایگاه‌های فرهنگی به زائران ارائه شد. اعزام مبلغ در مسیرها، محل اسکان زائران و ارائه محصولات فرهنگی به اقتضای سن زائران ازجمله برنامه‌های این پایگاه فرهنگی بود.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) با بیان اینکه بیمه حوادث زائران یکی از طرح‌های بسیار خوب در دهه پایانی صفر بود، ادامه داد: این طرح از سوی جمعیت خدمتگزار به زائران داده شد لذا هر زائر با پرداخت دو هزار تومان از مبدا تا مقصد بیمه می‌شد.

وی با بیان اینکه کل خدمتگزاران در این ایام حدود ۲۰هزار خدمه بودند که در محورها و ایستگاه‌های صلواتی به زائران ارائه خدمت می‌کردند، گفت: مسن‌ترین زائر پیاده، خانمی ۸۲ ساله بود که به همراه خانواده از مسیر نیشابور به مشهد مشرف شد، همچنین کوچکترین زائر پیاده نیز کودکی سه ماه بود که از محور جاده قدیم وارد مشهد مقدس شد.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع)  همچنین کاروان حضرت مهدی با حدود دو هزار ۵۰۰ زائر را بزرگترین کاروان ورودی به مشهدالرضا(ع) دانست و عنوان کرد: این کاروان از محور نیشابور در ایام دهه پایانی ماه صفر به مشهد مقدس مشرف شدند. کوچکترین کاروان نیز خانواده پنج نفری بودند که از محور فریمان  به مشهد وارد شدند.

کد خبر 4759314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =