اثرگذاری آمار در گرو اعتماد عمومی است

زنجان-رئیس مرکز ملی آمار ایران تاکید کرد: تا زمانی که اعتماد عمومی در خصوص آمار ارائه شده وجود نداشته باشد، نباید انتظار اثرگذاری آمار را داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد حسین‌زاده بعد از ظهر چهارشنبه  در جمع خبرنگاران در محل سالن شهید شهریاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، با بیان اینکه اگر بخواهیم مخاطبان حوزه آمار را تفکیک کنیم، می‌توان این مخاطبان را به دو قسمت تقسیم کرد، گفت: مخاطبان عام و مخاطبان خاص، دو گروهی هستند که اطلاعات آماری را در جامعه دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه دریافت اطلاعات آماری توسط مخاطبان خاص بدون واسطه انجام پذیرفته و می‌توان گفت که این مخاطبان از شناخت کافی نسبت به مقوله آمار برخوردارند، افزود: مخاطبان عام نیز اطلاعات آماری خود را با واسطه دریافت می‌کنند و به عبارت دیگر می‌توان گفت که در این دریافت، آنچه که بیش از سایر نقش ایفا می‌کند، رسانه است.

حسین زاده  با بیان اینکه رسانه‌ها به‌عنوان واسطه‌های انتقال‌دهنده اطلاعات آماری به مخاطبان عام نقش ارزنده‌ای ایفا می‌کنند، تصریح کرد: این نقش از آن جهت حائز اهمیت است که رسانه‌ها با عملکرد صحیح خود در ارائه اطلاعات آماری به مخاطبان عام، باعث کاهش سوءتفاهم و اشتباه در درک این مخاطبان نسبت به آماری که در بخش‌های مختلف ارائه می‌شود، خواهد شد.

رئیس مرکز ملی آمار ایران با یادآوری اینکه آمار یک کالای عمومی بوده و بی‌تردید ارائه متناوب آمار در جامعه حاکی از آن است که توانسته‌ایم در این زمینه به اهداف ترسیم شده نزدیک شویم، اظهار کرد: نگاهی که در دنیا به موضوع آمار می‌شود، همان نگاهی است که از آن به‌عنوان پشتوانه‌ای برای سیاست‌گذاری‌های کلان پولی و مالی داریم و این یعنی اعتماد به این سیاست‌ها باعث اثرگذاری  آمار ارائه شده خواهد بود.

حسین‌زاده با تاکید بر اینکه در خیلی از مواقع شاهد این موضوع هستیم که ناآگاهی در خصوص یک موضوع باعث ایجاد تشکیک در آمار ارائه شده از جمله موضوع تورم در جامعه می‌شود، بیان کرد: امروزه نقش مرجعیت سازمان‌های ملی آمار، مدل‌سازی و وجود قانون یکپارچه و سازگار با نظام مدل‌سازی، سه گرایش مهم در مدل‌سازی به‌شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه نباید با موازی‌کاری و ارائه آمار متفاوت در خصوص یک شاخص، باعث هدررفت منابع شویم، افزود: علاوه بر این باید به سمتی حرکت کنیم که آمارگیری ثبتی‌مبنا جایگزین آمارگیری سنتی شود. با آمارگیری به روش ثبتی‌مبنا داده‌های اداری با روش علمی پردازش شده و به داده آماری تبدیل می‌شود.

حسین زاده با تاکید بر اینکه آمار احصا شده در مرکز ملی آمار ایران کاملاً محرمانه بوده و تا به امروز هیچ‌گونه تخلفی در این خصوص گزارش نشده است، خاطرنشان کرد: مرکز ملی آمار ایران تا به امروز استقلال خود را در احصای آمار حفظ کرده و هیچ‌گاه به سمتی حرکت نمی‌کند که در سیاست‌گذاری‌ها نقش داشته و یا اثری بگذارد.

کد خبر 4759357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =