اشغال سفارت آمریکا به حفظ انقلاب کمک کرد

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: اقدام به اشغال سفارت آمریکا امری مشروع و در راستای حفظ تمامیت ارضی کشور و انقلاب اسلامی بود.

سیدمحمد مرندی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و متخصص مطالعات آمریکا در گفتگو با خبرنگار مهر درباره یوم الله ۱۳ آبان اظهار داشت: سفارت آمریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به محلی برای توطئه چیدن علیه نظام جدید تبدیل شده بود و عدم اشغال آن یک تهدید بزرگ برای کشور بود.

وی ادامه داد: اگر دانشجویان پیرو خط امام سفارت آمریکا که به لانه جاسوسی مبدل شده بود را اشغال نمی‌کردند، معلوم نبود چه اتفاقی برای انقلاب و نظام می‌افتاد و حتی ممکن بود تمامیت ارضی کشور نیز دستخوش تهدید قرار بگیرد.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل تصریح کرد: وقتی درباره تسخیر لانه جاسوسی صحبت می‌کنیم باید به موقعیت زمانی آن زمان نگاه کنیم که هنوز بسیاری از کارگزاران رژیم پهلوی هنوز در بدنه مدیریتی کشور حضور داشتند و ارکانی چون سپاه پاسداران هنوز به خوبی شکل نگرفته بودند. با توجه به فضای موجود ایران در آن مقطع زمانی اگر سفارت اشغال نمی‌شد، استقلال کشور به خطر می‌افتاد.

مرندی افزود: مداخلات آمریکا و متعاقب آن عکس‌العمل مردم ایران درنهایت به ضرر خود ایالات متحده تمام شد و هیمنه این کشور در هم شکست. دیگر کشورها و همچنین مبارزین مردمی در کشورهای مختلف به این فهم رسیدند که می‌توان در مقابل واشنگتن ایستاد.

وی با اشاره به مشروع بودن اقدام ایران در اشغال سفارت آمریکا گفت: آمریکایی‌ها سفارت خود را به محلی برای توطئه تبدیل کرده بودند. اقدام به اشغال آن مشروع و در راستای حفظ تمامیت ارضی و استقلال کشور بود.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به قدرت نرم ایجاد شده ۱۳ آبان برای ایران اضافه کرد: شما می‌بینید که ایران دوستان زیادی در منطقه پیدا کرده و متحدان آن از دریای سرخ تا مدیترانه و حتی منطقه هندوکش گسترش پیدا کرده است. این محصول شکسته شدن اقتدار آمریکا بوده که ناشی از تسخیر لانه جاسوسی در کنار مقاومت مردم است و همین موضوع قدرت نرم بالایی به کشور بخشیده است.

مرندی در مورد اظهار ندامت برخی از کسانی که در جریان تسخیر لانه جاسوسی حضور داشته و امروز نیز از رابطه با آمریکا صحبت می‌کنند نیز اظهار داشت: این اظهارات نشانه عافیت‌طلبی بوده و این افراد با توجه به شرایط روز چنین اظهارتی می‌کنند. این افراد بیشتر به‌دنبال بازاریابی برای خود بودند.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: برخی از افراد و جوانانی که امروز از اشتباه بودن این اقدام صحبت می‌کنند، متوجه نیستند که شرایط آن روز کشور چقدر آشفته و بی‌ثبات بود و تسخیر لانه جاسوسی چه کمکی به حفظ انقلاب و نظام کرد.

کد خبر 4759636

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =